Jabuke skuplje od mandarina!

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Jabuke skuplje od mandarina!

Visoke cene domaćeg voća i povrća posledica su smanjene proizvodnje u 2010, povećanog izvoza, monopola i delovanja špekulanata, dok je niža cena južnog voća rezultat malih uvoznih dažbina i visoke konkurentnosti.

v201028p0.jpg



Saradnik u Centru Privredne komore Srbije za naučno-istraživački rad Vojislav Stanković ukazao je da postoji više uzroka za visoke cene domaćeg voća, a vodeći su pad proizvodnje u 2010. i veliki izvoz.

Takođe, razlozi za poskupljenje su i nepostojanje adekvatnih skladišta u Srbiji, loša organizovanost domaćih proizvođača i njihova niska produktivnosti usled usitnjenosti poseda, dodao je on.


"Sada je kraj sezone našeg voća proizvedenog u prethodnoj godini, a mi imamo mali broj takozvanih "ultra lou oksidžen" (ULO) hladnjača, odnosno hladnjača sa kontrolisanim kiseonikom koje omogućavaju duži period skladištenja", rekao je Stanković, dodajući da su ostale hladnjače u Srbiji klasične, zastarelog tipa.


Lane je iz Srbije ukupno izvezeno voća za oko 500 miliona dolara, što je "imponzatna cifra", a istovremeno smo imali i pad te proizvodnje, rekao je on napomenuvši da tržište tradicionalno postaje u ovom periodu deficitarno u snabdevanju do pojave ranog voća.


Stanković je rekao i da je kontinentalno voće trenutno skuplje od južnog , jer je njegova konkurentnost mala u poređenju sa "visokosubvencionisanim" voćem sa zapada.


Kada je reč o bananama, međunarodnim sporazumom uvozne dažbine na to voće svedene su na minumim ili pak ukinute, "tako da su i one sa svojom cenom, ne samo konkurentne u odnosu na naše kontinentalno voće, već su i jeftinije, paradoksalno -i od krompira", kazao je on.


Stanković je dodao da je potrošnja svežeg voća u Srbiji niska u poređenju sa Evropom, navodeći kao primer jabuke, čija godišnja potrošnja po glavi stanovnika u našoj zemlji već nekoliko godina stagnira na oko 14 kilograma naspram dvadesetak kilograma u proseku u zemljama EU.


On je ukazao da godišnja potrošnja po glavi stanovnika u Srbiji za kruške, trešnje i višnje iznosi 1,2 kilograma, kao i svega 900 grama kajsija, 2,9 kilograma breskvi i 1,5 kilograma šljiva.


Stanković je poručio da Srbija mora "duplirati, triplirati" proizvodnju voća, kao i da je neophodno osavremeniti sistem skladištenja, povećati koncentraciju i komercijalizaciju ponude voća na domaćem i međunarodnom tržištu.


"U okviru zadruga bi mogle na regionalnom nivou da se organizuju i berze za ponudu voća i povrća, čime bi se cena našeg voća na domaćem tržištu, znatno snizila", smatra on.


Ekonomista Saša Đogović takođe je istakao da su troškovi uvoza južnog voća dosta niski jer nema carinskih barijera ili su one male pa se ne očekuje ni rast cena tog voća dok su, s druge strane, cene domaćeg voća i povrća kombinacija više faktora koji su uticali na domaće tržište.


Prema njegovim rečima, glavni faktori su manjkavost tržišta, vezana za postojanje monopola i špekulanata koji podižu cene domaćeg voća i povrća kao i pasivnost države koja blagovremeno ne reaguje i ne predviđa dobro situaciju na svetskom i domaćem tržištu.


Među faktorima koji utiču na cenu domaćeg voća i povrća su i slabiji rod nekih proizvoda, izvoz koji je smanjio ponudu na domaćem tržištu kao i rast cena hrane na svetskom tržištu, dodao je Đogović.


On je kao primer naveo pšenicu, istakavši da je trebalo da se ta žitarica kupuje u jesen kad joj je bila niska cena čime bi bile obezbeđene zalihe do sledeće žetve, i uticalo ublažujuće na cenu pšenice, hleba i drugih proizvoda od pšenice.


Pošto to nije učinjeno, špekulantima otvoren prostor da kupuju taj proizvod koji se posle izvozio pa smo došli u situaciju da nemamo dovoljno pšenice, rekao je Đogović i upozorio da slična situacija može da se dogodi i sa drugim kulturama.


Cena krompira na zelenim pijacama prošle sedmice dostigla je iznos do 120 dinara po kilogramu kao i jabuka gde je kilogram "išao" do čak 150 dinara, dok su kruške stajale do 250 dinara za kilogram. Orasi već izvesno vreme drže cenu do 1.000 dinara po kilogarmu.


S druge strane, za kilogram limuna ili pomorandži treba izdvojiti od 70 do 100 dinara, koliko košta i kilogram grejpfruta dok za istu količinu banana treba platiti između 100 i 120 dinara.


(Tanjug)

 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
A kad su jabuke bile 2 dinara po kilogramu pre dve godine zbog uvoza iz Grcke, niko se nije bunio. Zato su danas toliko skupe jer niko vise ne drzi jabuke u vocnjacima. Isto se slucaj dogodio sa malinom pre tri ili cetiri godine, kada je malina u jednom momentu bila 8 dinara po kilogramu. Onda nasi pametni seljaci iskrce svoje malinjake, pa iduce godine malina na pijaci 200 dinara, pa ko voli nek izvoli. Za sve je kriva losa drzavna politika i nestabilno i izmonoipolisano trziste.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
A kad su jabuke bile 2 dinara po kilogramu pre dve godine zbog uvoza iz Grcke, niko se nije bunio. Zato su danas toliko skupe jer niko vise ne drzi jabuke u vocnjacima. Isto se slucaj dogodio sa malinom pre tri ili cetiri godine, kada je malina u jednom momentu bila 8 dinara po kilogramu. Onda nasi pametni seljaci iskrce svoje malinjake, pa iduce godine malina na pijaci 200 dinara, pa ko voli nek izvoli. Za sve je kriva losa drzavna politika i nestabilno i izmonoipolisano trziste.
Najveća količina sortnih jabuka iz zapadnog dela Srbije je izvezeno u Rusiju. Većina poljoprivrednika ovog kraja je udruženo napravila velike hladnjače u saradnji sa uvoznicima iz Rusije, tako da je najveći deo sortnih jabuka upravo baš tamo izvezeno. Na tržištu skoro da i nema domaćih jabuka. Ono što se može kupiti su jabuke sitnih proizvođača, koji svoje jabuke prodaju na pijacama po visokim cenama. Znači, na tržištu su ostali ''sitni'' proizvođači koji diktiraju cene.
Ne znam kada je cena maline bila 8 din. po kg. Cena kupine je bila na niskom nivou (prošle godine 8 din po kg)...Cena maline je u poslednjih deset godina, konstantno rasla, da bi 2008.bila najviša. Međutim, cena maline je 2009.god. i 2010.god. pala, ali ne ispod 130,00 din po kg.
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Druze, maline je u Ivanjickom kraju pre nekoliko godina imala sramotno nisku cenu od 8 din. po jednom kilogramu. Novine su tada donosile slike o demonstrativnom paljenju zasada malinjaka od strane njihovih vlasnika koji se nisu trudili ni da ih oberu jer im se nije isplatilo. Iduce godine, zbog nedostatka na trzistu, malina je postigla cenu od 200 din. po kilogramu, da bi svake naredne opet sve vise padala. Jabuke su u Kraljevackom kraju otkupljivane po ceni od 2 dinara po kilogramu, da bi sada, evo, postigle neku pristojnu cenu. Ista je situacija i sa krompirom (80-120) i sa sljivama (zadnjih nekoliko godina stabilna cena 40 din.). Kod nas Rusi otkupljuju samo sljivu, pre su i maline i drugo voce, ali sada samo sljivu, zato su se svi orijentisali iskljucivo na tu vocku. E sad, ne znam odakle si i cime se bavis, ali ja cenu voca posmatram kroz prodaju od strane proizvodjaca direktnom potrosacu ili "posredniku" (nakupcu). S obzirom da srpski seljak nema vremena da zeva po pijaci celi dan, to nakupci uzimaju 100-200% vecu marzu u odnosu na nabavnu cenu, tako da je cena na pijacama i maloprodajama nerealna .
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Druze, maline je u Ivanjickom kraju pre nekoliko godina imala sramotno nisku cenu od 8 din. po jednom kilogramu. Novine su tada donosile slike o demonstrativnom paljenju zasada malinjaka od strane njihovih vlasnika koji se nisu trudili ni da ih oberu jer im se nije isplatilo. Iduce godine, zbog nedostatka na trzistu, malina je postigla cenu od 200 din. po kilogramu, da bi svake naredne opet sve vise padala.
U kom ivanjičkom kraju i kada? Svake godine je revolt, kada je u pitanju cena maline. Uvek ima onih koji ''izvade'' sadnice, pa se kasnije predomisle...Cena je uvek oscilirajuća. Ali se zaista ne sećam cene od 8 din. po kg u poslednjih 10-tak godina, a imamo maline preko 25 godina...Zato te to i pitam...No, to i nije bitno za ovu priču.
Tema je, da jabuke imaju visoku cenu ove godine, a ja sam navela jedan od razloga, zašto je to tako.
Što se tiče preprodavaca (nakupaca), oni su uvek imali visoku maržu...Ali nije to glavni razlog visokim cenama voća...
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Malinu sam i ja gajio godinama i prodavao u lokalnoj hladnjaci i pratio sam kretanje njene cene. Jedne godine, ne mogu tacno da se setim koje, da li 2004., 05. ili 06., malina je kostala od 8 do12 dinara po kilogramu, da bi iduce cena naglo skocila zbog deficita na trzistu i tada sam presao na sljive, ali nema veze. Sto se jabuke tice, naravno da nakupci nisu jedini krivci za visoku cenu, ima i raznih drugih faktora kao sto su doba godine, troskovi skladistenja... ali najbitnije je to da jabuke nema kao prethodnih godina jer su mnogi odustali od nje zbog nerentabilnosti.
 
Natrag
Top