Izrada muzičke čestitke

Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
1.416
Izrada muzičke čestitke
15516564156.gif.gif
kolo.gif
tambura.gif

okyfpc.jpg

Poslednji decembarski dani su tradicionalno rezervisani za slanje čestitki. Čestitke treba da budu posebne, a ne samo da biste se „rešili još jedne obaveze“.
Kako božićnu i novogodišnju čestitku učiniti unikatnom i prepoznatljivom. Opisa ću vam ukratko kako da napravite jedinstvenu muzičku čestitku. Izmamite dragim osobama osmjeh na licu svojim glasom.
Šta je sve potrebno?
Za snimanje muzičke čestitke potrebni su mikrofon te softver za snimanje i uredjivanje audio zapisa jer će snimku trebati obraditi (ako je suviše tiha). Ako nemate mikrofon, spas potražite uz pomoć diktafona, mobitela, MP3 playera ili drugih višefunkcijskih uredjaja s mogućnošću snimanja.
Za snimanje i obradu zvuka preporučujem Audacity. Vrlo je popularan i besplatan, opremljen je editorom zvučnih zapisa s podrškom za brojne efekte. Instalacijsku datoteku Audacityja možete preuzeti sa:


Download Audacity from SourceForge.net

Priprema snimanja
Nakon instalacije Audicityja , dočekat će vas pregledan izgled koji omogućuje lako snalaženje čak i neiskusnim korisnicima. Središnji dio prozora rezervisan je za grafički prikaz audizapisa smještenih u zvučnim trakama koje se kreiraju u okviru aktivnog projekta. U gornjem dijelu prozora nalaze se četiri alatne trake (Control, Edit, Mixer, Meter) koje služe brzom pristupanju osnovnim funkcijama.
Nakon što ste utvrdili da ste dobro spojili mikrofon, svakako provjerite i jeli u alatnoj traci Mixer medju izvorima snimanja označen odgovarajući ulaz Microphone. Ako je to uredu, pomoću klizača na skali za glasnoću podesite glasnoću reprodukcije audiozapisa. Ovo je bitno kako biste izbjegli pojavu izobličenja zvuka (cipplinga), koja se javlja kao posledica prejakog signala. Potrebno je prije snimanja napraviti nekoliko test snimaka.
Još neki savet prije samog snimanja
Da biste pristupili postavkama, u izborniku Edit odaberite opciju Preferences ( ili kombinaciju tipki Ctrl+P). Pod karticom Audio I/O možete promjeniti uredjaj koji ćete koristiti za reprodukciju zapisa (Playback Device) i snimanje (Recording Device) te broj kanala namjenjenih snimanju ( mono ili stereo ). Ako želite da glas snimite na neku muzičku podlogu ili dodati još je4dan glas ili instrument, odaberite opciju Play other tracks while recording new one kako biste mogli slušati snimak tokom snimanja novog zapisa.
Osim toga, važna je i kartica Quality. Ovom opcijom možete uticati na kvalitet zapisa, ali i veličinu zvučne datoteke. Kvalitet 16-bitnog zapisa je sasvim dovoljan, a zauzima duplo manje prostora u odnosu na 32-bitni zapis.
Snimanje
Kako ste prema opisanim koracima podesili program, za snimanje je samo dovoljno kliknuti na tipku za snimanje u alatnoj traci Control ( ili pritisnuti tipku R ). Ako želite privremeno prekinuti snimanje i pozvati ostale ukućane da vam se pridruže u snimanju čestitke, pritisnite tipku za pauzu ( P ). Snimanje će se nastaviti kada ponovite poslednju radnju.
Ako želite snimiti čestitku uz muzičku podlogu, „ubacite“ je u aktivni projekt naredbom Import Audio putem izbornika Project (Ctrl+I). Ako mislite,pak, da treba snimiti i ostatak članova porodice , način izrade takve „porodične čestitke“ predstavlja snimanje svakog člana u posebnoj traci. Na taj način znatno lakše upravljati pojedinim zapisom, npr.: izrezati ga, poglasniti, primeniti neki efekat i8 sl. Za snimanje novih zapisa potrebno je kliknuti na tipku za snimanje, čime se automatski dodaje nova zvučna traka u aktivni projekat. Prije samog snimanja još možete alatom za selektiranje (F1) precizno odrediti tačku od koje će početi snimanje.
Rezanje zapisa
Nakon snimanja ( ili učitavanja ) zvučni se zapis prikazuje grafički i spreman je za uredjivanje. Ako želite odredjene dijelove svoje muzičke čestitke izbaciti (npr. Početak i kraj), uz pomoć grafičkog prikaza morate prvo locirati gde se nalazi dio snimka koji želite zadržati i mišem ga selektirati. Ukoliko niste sigurni, odaberite radije nekoliko sekundi prije samog početka, odnosno nakon planiranog završetka da se budući „višak“ može naknadno odstraniti. Potom odabrati opciju Trim (Ctrl+T), putem izbornika Edit, kako bi uklonoli sve ostale dijelove zapisa izuzev selektiranog.
Nešto preciznije „rezanje“ dijelova zapisa , možete raditi tako što ćete proizvoljno zumirati (Ctrl+1) ili oduzimati (Ctrl+3) i potom odstraniti označeni dio korišćenjem naredbe Delete (Ctrl+K). Kako preostali dio zapisa ne bi zvučao pomalo neprirodno nakon što ste odstranili suvišni dio, selektirajte nekoliko sekundi zapisa na njegovu početku i odaberite opciju Fade in ( postupno poglašavanje) u izborniku Effect, a zatim to ponovite na samom kraju, samo sa opcijom Fade out ( postupno stišavanje ).
Završni koraci
S Audasitiyjem zvučni zapis možete i dodatno obraditi . Npr. Medju efektima to su normalizacija audiozapisa. Za to je potrebno selektirati zapis u cjelini ( Ctrl+A ) i odabrati naredbu Normalize. Ako zvuči pomalo neživo , na cijeli zapis ili selektirani dio možete primjeniti efekat Gverb, a želite li postići utisak jeke, isprobajte i Echo. Za izradu šaljive čestitke, na raspolaganju imate Change Pitch ( efekat koji mjenja visinu glasa ) ili efekat vrlo sličan koji će promjeniti visinu tonova ( Change Speed ). Za neograničeno eksperimentisanje imate undo i redo.
I na kraju, pre nego što pošaljete svoju muzičku čestitku, u izborniku File potrebno je samo još odabrati opciju izvoza datoteke ( Export As ) u jednom od formata ( WAV,MP3, ili Ogg Vorbis ) i eventualno zasebno preuzeti LAME MP3 enkoder ( radi izvoza datoteke u formatu MP3). Nakon preuzimanja ovog kodera u izborniku Edit odaberite opciju Preferences kako biste pod karticom File Formats odabrali Find Library te navigovali do one lokacije na računaru gde je koder pohranjen.


2hnz9t2.gif

i448064_1zwcbjn.gif.

 
Natrag
Top