Izmena ispucanih podnih pločica

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
bodenfliesen.jpeg


Izmena ispucanih podnih pločica

Mali savet: Pri kupnji pločica (posebno kod akcione prodaje) kupite malu zalihu rezervnih pločica. Ponekad je vrlo teško naći potpuno istu pločicu.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...trikovi/11342/savetiitrikovi.shtml#kommentare


Uputstvo




1
Od sredine prema ivicama polako izbijte staru pločicu pomoću dleta i čekića. Odstranite ostatke lepila i maltera. Električni šaber se pokazao kao pouzdano rešenje za taj posao. Sada je potrebno očistiti površinu i naneti novo lepilo za pločice pomoću nazubljene lopatice.


2
Utisnite novu pločicu u lepilo. Nakon navedenog vremena sušenja ispunite fuge malterom i ostavite da se osuši. Na kraju preostalu žbuku odstranite mokrim sunđerom - gotovo!


Finiširanje: Da bi obnovljene fuge izgledale "staro", jednostavno utrljajte malo prljavštine u fuge, dok ne poprime boju okolnih fuga.


Preuzeto sa bosch-do-it.rs
 
Član
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
10
savet majstora

vrlo vazno je odvojiti plocicu od okolnih plocica pre zamene.ukloniti fug masu,dati joj prostora.ako se radi o press fugni cesto je nemoguce.zatim,SVE se detaljno cisti od prasine .to savetovanje iz raznih firmi pa makar i cuvenih daleko je od istine.godine i godine rada su potrebne za taj zahtevni,teski ali i lepi zanat,da biste se nazvali majstorom.zalepiti par plocica moze i dete od 8 godina.sasvim je drugo uraditi mesnicu ili bazen od 250m2 sa prelivnim kanalima.moj savet i za male stvari zovite majstora.jeftinije je.na kraju.:yea:niko ne zna sve...
 
Član
Učlanjen(a)
29.07.2010
Poruka
1
1.Apsolutno je kork u pravu , i jos jedna stvar ako postavljate savete postavite savete majstora koji su vec upuceni u hiljadu sitnih problema pri svakom poslu a ne citate iz novina i sl. tipa ocistite podlogu , zalepite plocicu.
2.Mozete da napredujete samo uz konstruktivnu kritiku yes3
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Ovdje se postavljau stvari koje bi svaki čovjek mogao uraditi,a tako je i ovo " upustvo" kako zamjeniti pločice. MI i kad mjenjamo možemo mda pozovemo elekrtičara, ali zašto bi to radili, kad možemo i sami to da učinimo. Niko nije rekao da neko ko prvi puta uzima mašinu za sječenje pločica u ruke, treba da uraditi površinu od 50 kvadrata, nego su uputstva ovdje postavljena " da se čovjek snađe " , a zašte ne i ponešto naučiti!
 
Član
Učlanjen(a)
13.08.2009
Poruka
3
...moj savet i za male stvari zovite majstora.jeftinije je.na kraju.:yea:niko ne zna sve...
Problem je sto ni jedan majstor nece da dodje da zameni jednu-dve plocice. Pogotovo sto i za jedno plocicu mora dva puta da dolazi (fugovanje se radi bar 24h kasnije). Odnosno, verovatno bi dosao da mu se plati 50-100 evra za to, ali za te pare moze covek mnogo gresaka da si priusti...
Kada se nesto renovira ili radi iole veca povrsina, tu nema rasprave, pravi majstor ce to uraditi jeftinije i bolje nego da se neko sam uci (pricam o par destine kvadrata). Naglasak je na pravi! Kod mene su se plocice na malom zidu kuhinje odlepile za manje od 6 meseci nakon "majstora". Zid je 60x150cm (manje od 1kvm) i nikome ne pada na pamet da dolazi zbog toga (hoce, ali da rade za punu dnevnicu od 40 evra, dva dana...)
Ako neko moze da pomogne, da da savete kako mesati lepak (ono bas za potpunu neznalicu): sipati vodu u lepak ili lepak u vodu, koji odnosi, koliko dugo zamesan lepak moze da se koristi (meni ce trebati 5 vise vremena za jednu plocicu nego majstoru), da li lepak ide na zid ili na plocicu, koliko dugo plocica treba da bude u vodi pre lepljenja, da li mogu da se upotrebe iste plocice (one koje su skinute sa zida) ako su citave...
Slicna pitanja vaze sa fug masu i fugovanje, kako se pravi masa, koliko brzo mora da se potrosi, cime se peru plocice nakon fugovanja..., Ako bi neko bio ljubazan da ovako bas detaljno napise sta i kako, bilo bi vrlo korisno. Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
22.11.2010
Poruka
6
Radovi na popravljanju keramike su kud i kamo gori od radova na novo i to niko ne voli da radi.Kako nekom objasniti kako da zaljepi plocice a da ne zna kako zamutiti ljepak,jos je grdje ali evo...
Nemas sta da zeznes po pitanju ljepila za keramiku,ako u kantu naspes prije ljepilo pa vodu bice ti teze mjesati i ostace ljepila po dnu kante pa je lakse da nalijes vodu,recimo 2litra i dodajes ljepak lagano uz mjesanje.
Mjesa se mikserom za te stvari,ti mozes sa recimo drskom od metle ili necim slicnim,ako si malo mastovit napravi od armature desetke mjesac i stavis ga u busilicu i eto ga...
Gustoca ljepka...toliko da se ne sljeva sa glazirane strane plocice,da stoji ko slag...moze dugo da stoji zamjesan,satima...
Ljepak mozes da nanosis i na zid i na plocicu a moze i na oboje ako je zid kriv ili neravan,sto se kod tebe biti slucaj s tim sto je naj lakse samo na zid...nanosi se spaklom,ravnjacom,gletaricom ili namjenskom,nazubljenom alatkom za keramicare,s tim sto se nanese onim ravnim djelom,razvuce podjednako za recimo 2,3 plocice i onda se okrene nazubljena strana i sa njom se ''nasara'' ljepak...ima sve svoje zasto ali u tvojoj prici nebitno...
Plocice stavi u vodu,par komada,sacekaj 20 sekundi,izvadi iz vode,sacekaj desetak sekundi i mozes da je ''umetnes'' u ljepak na zid,dobro pritisnes da se utopi ili vec namjestis po potrebi,vidices vec sam...ako su bile ljepljene '' na fugu'' trebalo bi da kupis krstice te dimenzije,3mm ili 4 ili sta znam koji su bili a ako je bez fuge,ne treba nista,slazes ''od oka''...plocice i ne moras da kvasis,uhvatice i suve...
plocice,naravno mozes iste koristiti ako nema na njima bas puno ljepila pa da ti smeta a ne da se sastrugati...
fug masa se pravi u manjoj kolicini,moze u vangli ili nekoj slicnoj posudi,mjesa se spaklom...gustoca,malo rjedje od ljepila,brze se susi i steze,nanosi se kako se snadjes...ima bas alatka,gumirana ravnjaca ali ti mozes sa spaklom ili nekim recimo komadom stirodura...bitno je da je utisnes u razmak medju plocice pa se snadji...navuces pola kvadrata pa uzmes kuhinjski sundjer nov,natopis ga vodom i ides niz fuge,skidas koliko hoces,i utapas fugu i usput sapiras sve sa plocica...posto nemas iskustva,ako namazes vise od pola kvadrata,presusuce ti se pa ces imati vise posla... da bi bio siguran da nece otpasti taj kvadrat kupi ljepilo Cerezit cm16...to je najjace...
Ovako mi izgleda smjesno ali ja sam pokusao na najjednostavniji nacin objasniti...alat nije skup ali nije ni jeftin ako neces dalje raditi nista sa njim...
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Ono na šta ljudi zaboravi da obrate pažnju je debljina pločica. Čak i ako su pločice istog dezena, obavezno obratiti pažnju na debljinu pločica ( ako se kupuje novo pakovanje), inače dolazi do neravnog poda!
 
Natrag
Top