Izložba Niš art fondacije: Svetla budućnost likovne scene

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Izložba Niš art fondacije: Svetla budućnost likovne scene

Od oko 3.000 radova pristiglih na ovogodišnji konkurs Niš art fondacije, na sutrašnjoj izložbi biće prezentovan 61 rad, a imena dobitnika nagrada biće saopštena na samom otvaranju.

1.jpg
„Cirkus“ Boris Jeknjić

U prostranoj raskošnoj galeriji NAF-a u Nišu privodi se kraju postavljanje izložbe koja se sutra (20) otvara a obuhvata 61 likovno ostvarenje među kojima će, po rečima Nede Arnerić, člana žirija, biti izuzetno teško odabrati pobednike.

2.jpg
ScanMan (triptih) Vuk Vuković


- Svake godine imam utisak da su radovi sve bolji - veli proslavljena glumica, koja je i istoričar umetnosti, i dodaje - na ovogodišnjem konkursu ima više, da tako kažemo, figurative nego apstrakcije. Ima dosta slika u crno-belom maniru, ali i onih koje su u izuzetno veselim tonovima. Kroz dela provejava melanholija i zapitanost. Više od hiljadu stvaralaca poslalo je oko 3.000 dela. Nije bilo lako izabrati samo 61 za izložbu. Pomučićemo se, vidim i oko nagrada. Ubrajam to u slatku muku. Jer činjenica da se toliko mladih stvaralaca javlja na konkurs i sa takvim radovima sama po sebi govori mnogo: od toga koliko i kakvih talenata među mladima imamo pa do toga šta za budućnost likovne scene i mladih umetnika u Srbiji znači Niš art fondacija. Neću biti neskromna ako podsetim da takvih gotovo nema ni u daleko većim i razvijenim zemljama, a njen značaj postaje još veći ako sagledamo stvari u kontekstu muzejske, galerijske, likovne scene u Srbiji - kaže Neda Arnerić.

3.jpg
„Memory“ Mirjana Družetić

Ovo je osma godina kako NAF realizuje konkurs. Nagrade za prvo, drugo i treće mesto su 10,5 i tri hiljade evra, a čelnik Fondacije i član žirija Radovan - Lale Đurić, naš renomirani slikar koji živi i radi u Njujorku, ističe:
- Talenat je najveća vrednost, stalno to govorim i govoriću. Kada je o stvaraocima NAF-ovog konkursa reč, posebno sam ponosan na ono što su ostvarili i ostvaruju naši učesnici i dobitnici nagrada iz prethodnih godina. Jer, krenuti kroz život kao likovni stvaralac zaista nije lako. A oni su svojim radom i postignućima pokazali da umeju, mogu i znaju. Imajući u vidu gde i kako žive i rade, divim se ovim mladim umetnicima i činjenici kako njihov talenat pobeđuje i najveće teškoće. Ne pitajte me za organizacijske probleme. Biva da mi se od njih ponekad zategnu živci, a još više od činjenice koliko ni javnost ni oni koji o budućnosti odlučuju, koji god da su, ne prepoznaju ni te mlade ljude ni ono što zavređuju da se za njih uradi. Kad vidim ove radove, onda mi je po hiljaditi put drago što sam osnovao ovu fondaciju koja pokazuje kakav talenat i znanje imaju mladi ljudi ove zemlje - veli Đurić.

4.jpg
„Ostrvo“ Milica Lazarević

Kristina Ristić, višestruka pobednica na konkursu NAF-a ranijih godina, napominje da su radovi iz godine u godinu sve profesionalniji.
- Slikarski su bogati, raznoliki u izrazu. Ima dosta novih imena, a ima i dragih znanaca - redovnih učesnika.

Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top