Izjave o političkoj zaveri koje nudi Simović malo znače u istrazi

Član
Učlanjen(a)
02.05.2010
Poruka
1.043
Iskaz Miloša Simovića (32), poslednjeg uhapšenog pripadnika zemunskog klana, koji je juče na početku obnovljenog suđenja u Specijalnom sudu za ubistvo Zorana Đinđića rekao da zna političku pozadinu atentata, neće biti od velikog značaja za istražne organe, saznaje “Blic”.
135194_1004-simovic-foto-beta_f.jpg
- On je i u predkrivičnom postupku govorio razne stvari, ali je nečim od toga i manipulisao zbog svojih interesa. U suštini, njegov iskaz nije u značajnoj meri pomogao otkrivanju političke pozadine ubistva premijera, ali postoje drugi dokazi - kaže izvor “Blica” upoznat sa istragom.

Simović je, inače, juče na ponovljenom suđenju njemu i Sretku Kaliniću za ubistvo premijera Srbije, priznao da je u tome učestvovao, kao i da zna političku pozadinu i da je o tome već govorio tužilaštvu.



- Neću vam sada govoriti o pozadini ubistva premijera Đinđića već u nekom novom postupku, koji će, verujem, biti pokrenut u najskorije vreme. Sada je lopta kod tužilaštva. Znam da je bilo političke opstrukcije da se obustavi istraga ubistva premijera, ali svako zlo ispliva na videlo - rekao je juče Simović, objašnajvajući kako će zato sada biti nedorečen.

On je napomenuo da ljudi koji su umešani u političku pozadinu nisu bili obuhvaćeni optužnicom za ubistvo premijera. Naveo je i da je politička pozadina ubistva premijera poznata njegovom bratu Aleksandru i Miloradu Ulemeku Legiji, a da je bila poznata i vođama klana Dušanu Spasojeviću i Miletu Lukoviću.

Simović je izjavio da ne želi da priča o političkoj pozadini ubistva srpskog premijera, kao ni o pobuni Jedinice za specijalne operacije (JSO) dok se ne pokrene postupak, ali i dok se ne suoči sa svedocima-saradnicima na ovom suđenju.

Jedino konkretno što je Simović juče pred sudom rekao o vezi politike i ubistva premijera odnosilo se na svedoka saradnika Dejana Milenkovića - Bagzija.

- Zamo kada je Milenković dobio status svedoka-saradnika i u čijem političkom mandatu. Dali su mu unapred da pročita ceo predmet - rekao je Simović.

Avokat Srđa Popović, zastupnik porodice Đinđić, kaže za “Blic” da ostaje rezervisan prema tome da li će stvarno biti pokrenut postupak za političku pozadinu, ali da bi “Simović mogao nešto da zna jer je bio blizu vrhu”, a “ostavio je utisak da je intligentan, pa je mogao da shvati šta se tu dešava”.

- Bitno je kako će taj postupak biti vođen - energično ili manje enrgično, da li će biti selektivan ili će ići dovoljno široko. Mene je ohrbrilo i što su naveli da će u obzir uzeti i prijavu koju sam podneo. Sa svim novim činjenicama jasno je da ima osnova za novu istragu. Pitanje je kakvi su sada politički interesi. Da li će pre pribeći tome da neke činjenice koriste za političku trgovinu, a ne za utvrđivanje sudske istine - kaže pravni zastupnik porodice Đinđić.

Boro Banjac, u vreme ubistva premijera načelnik Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala, kaže za “Blic” kako Miloš Simović sigurno zna dosta toga o političkoj pozadini ubistva premijera Đinđića.

- On je bio četvrti čovek klana, iza Milorada Ulemerka Legije, Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića, ali i spona između njih i vojnika te kriminalne grupe. Iako su šefovi bili rezervisani, Simović sigurno za mnogo detalja - kaže Banjac. On napominje da su - “koliko je upoznat, Simović, ali i Sretko Kalinić, ispričali svoja saznanja o političkoj pozadini istražnim organima”.

- Čudi me da se ništa ne radi po tome. Ne znam da li se čeka politički pogodan trenutak za otkrivanje političke pozadine ubistva premijera - zaključuje Banjac.





~Blic
 
Natrag
Top