Izgubili oko 60.000 pretplatnika

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Izgubili oko 60.000 pretplatnika





Izvor: Nezavisne novine Nataša Krsman - 06.04.2011 19:54

slitunain.php


SARAJEVO - Prema podacima o naplati RTV takse u posljednja tri mjeseca registrovano je oko 60.000 pretplatnika manje, a broj neplatiša se sve više povećava u Federaciji BiH.
S ovim podacima upoznati su prije dva dana članovi Odbora Javnog RTV sistema BiH, a naplata RTV takse bila je i tema posebne sjednice, na kojoj je odlučeno da se uradi revizija naplate ovog poreza.
Kako nam je potvrđeno, na posljednjoj sjednici nije bilo saglasnosti o izboru revizorske kuće koja bi se bavila ovim poslom, jer su članovi UO RTV FBiH iznijeli primjedbe na odabir najpovoljnijeg ponuđača na konkursu - revizorsku kuću "Džaferović".
Očekuje se da će komisija koja je provodila konkursnu proceduru za revizorsku kuću za iduću sjednicu pripremiti izvještaj kako bi članovi Odbora sistema donijeli i konačnu odluku o provođenju revizije naplate RTV takse.
Naplata RTV takse putem "BH telekoma" i HT Mostar pala je za 17,2 odsto u prva dva mjeseca ove godine, dok je naplata putem "M:tela" porasla za 3,1 odsto. U Odboru Javnog RTV sistema BiH ovakve podatke smatraju poražavajućim, posebno što je naplata RTV takse za 2010. godinu zabilježila pad od 23 odsto. RTV taksa je porez na posjedovanje TV prijemnika i plaća se uz telefonske račune, a ustanovljeno je da se zbog ovog poreza otkazuje telefonska pretplata.
Marija Putica, član Odbora sistema javnih emitera BiH, smatra da, uz propuste u procesu naplate RTV takse, na pad utiče i program, odnosno uređivačka politika.
"Na sjednici Odbora sistema u utorak bila je tačka dnevnog reda o poštivanju profesionalnih standarda i to je u vezi s kodeksom javnih emitera. Nužna je analiza programskih sadržaja emitera, čemu se UO RTV FBiH protivi i čak su donijeli zaključak na svojoj sjednici da se to ne razmatra. Ubijeđena sam da pad broja pretplatnika mora upućivati na nezadovoljstvo programom", kazala je Putica.
Smatra da se ovim dovodi u pitanje opstanak javnih emitera kojima je RTV taksa glavni izvor prihoda.
"Dolazim iz reda hrvatskog naroda, koji je gurnut izvan sustava javnog emitiranja i, uz političku potporu, građani hrvatske nacionalnosti uglavnom ne plaćaju pretplatu. Moramo dati odgovor je li razlog tomu i način izvještavanja javnih emitera", rekla je Putica.
Većina hrvatskih političara više puta je javno rekla da ne želi plaćati RTV taksu jer su i zakoni o javnim emiterima doneseni bez njihovih glasova, a nisu željeli pristati ni na izmjene zakona u Federaciji BiH koji bi omogućili prinudnu naplatu RTV takse kao što je to slučaj u Republici Srpskoj.
 
Natrag
Top