Izbori u Crnoj Gori

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Počela izborna tišina u Crnoj Gori





U Crnoj Gori je u ponoć počela izborna tišina pred parlamentarne izbore koji se održavaju u nedelju.Od ukupno 13 lista, sve oči uprte su u četiri.


544667811507305a1705ac050801356_368x276.jpg



Vladajući DPS u koaliciji sa SDPćom i Liberalnom strankom od građana još jednom traži podršku za formiranje vlade.

Opozicija, sa druge strane, nastupa u više kolona, a dominantne su tri – novoformirana koalicija Demokratski front, Socijalisticka narodna partija i nova stranka - Pozitivna Crna Gora.

Iako poslednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju dominaciju vladajuće koalicije, rezultat izbora je i dalje veoma neizvestan. Sve o izborima u Crnoj Gori saznaćete u vestima B92, jer će naši novinari na licu mesta pratiti situaciju i rezultate crnogorskih izbora.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Do 9h glasalo 5,6 % birača





Podgorica -- Na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, do devet sati, glasalo je 5,6 odsto birača, a glasanje protiče regularno, saopšteno je iz Centra za monitoring.


1008533728507a6943de40a414254172_368x245.jpg



Na parlamentranim izborima pre tre godine u istom periodu glasalo je 5,7 odsto birača.

Na izborima u Crnoj Gori učestvuje 13 političkih subjekata – sedam koalicija, pet partija i jedna grupa građana. Birališta su otvorena u sedam sati, a građani Crne Gore glasaju na 1.162 biračka mesta, do zatvaranja birališta u 20 cašova.

Učesnici izborne trke boriće se za 81 poslaničko mesto u crnogorskom parlamentu.

Današnji parlamentarni izbori su deveti od uvođenja višepartijskog sistema u Crnoj Gori, odnosno treći nakon sticanja nezavisnosti 2006. godine.

Pravo glasa na izborima ima 514.055 građana Crne Gore.

Izborni proces nadgledaju posmatrači CEMI-ja, a izbore u Crnoj Gori prate i posmatračke misije OEBS-a i Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da će aktuelna vladajuća koalicija osvojiti najviše glasova, ali je pitanje da li će to biti dovoljno za apsolutnu vlast.

Dosadašnja vladajuća koalicija Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije pojačana je Liberalnom partijom i na izborima nastupa pod nazivom Evropska Crna Gora .

Nosilac izborne liste te koalicije je lider DPS-a Milo Đukanović.

Odlukom da Đukanović bude nosilac izborne liste otvoraju se vrata mogućnosti njegovog povratka na neku državnu funkciju u slučaju pobede na parlamentranim izborima.

Glavni izazivači vladajućoj koaliciji su Demokratski front (DF) i Socijalistička narodna partija (SNP).

DF predvodi bivši diplomata Miodrag Lekić, a okosnicu tog opozicionog saveza čine Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Pokret za promene Nebojše Medojevića, kao i deo SNP-a predvođen Milanom Kneževićem i Predragom Bulatovićem.

Do sada najjača opoziciona stranka - SNP, čiji je lider Srđan Milić, pokušaće da na izborima makar zadrži taj status.

Svoju šansu na izborima traži i novoformirana Pozitivna Crna Gora, koju predvodi Darko Pajović.

Parlamentarni status pokušaće da obezbede i dve koalicije srpskih stranaka Srpska sloga i Srpski nacionali savez, ali su im šanse umanjenje, jer nastupaju u dve kolone i međusobno su posvađani.

Totalni autsajder na izborima je koalicija Zajedno, koju čine Stranka penzionera i invalida i Jugoslovenska komunistička partija Crne Gore, posebno što su bili gotovo neprimetni u izbornoj kampanji.

Stranke manjinskih naroda nastupaju samostalno na izborima, jer im na ruku ide novi izborni zakon.

Na izborima učestvuju Bošnjačka stranka, Hrvatska građanska inicijativa, dok će Albanci nastupiti u čak četiri kolone – Demokratska unija Albanaca, grupa građana Albanska omladinska alijansa, Koalicija Za jedinstvo i Albanska koalicija Demokratski savez u Crnoj Gori, Demokratska partija i Albanska alternative.

Istovremeno sa parlamentarnim održavaju se lokalni izbori u Nikšiću, Budvi i Kotoru.




Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Do 17 sati u Crnoj Gori glasalo oko 56 odsto birača






Na birališta u Crnoj Gori do 17 sati izašlo je preko polovine upisanih birača, što je za nekoliko procenata više nego na izborima 2009. godine.


crna-gora-izbori1-450x279.jpg



Do 17 sati glasalo je oko 56 odsto birača, dok je u isto vreme 2009. odziv bio 52 procenta upisanih birača, podaci su Centra za monitoring (CEMI).

Izlaznost na izborima u Crnoj Gori je tradicionalno visoka. Na prošlim izborima odziv je bio preko 60 odsto, a ankete rađene uoči glasanja govorile se o velikim odzivu od čak oko 70 procenata.

Posmatrači CEMI-ja zabiljezazili su i niz nepravilnoste, ali nije saopštena procena o njihovom uticaju na ukupni izborni proces.

Građani Crne Gore danas biraju svoje predstavnike u državnoj skupštini.

Za 81 mesto u parlamentu takmiči se 13 izbornih lista, a ključni akteri su koalicija Evopska Crna Gora Mila ukanovića, predizborni savez Nove srpske demokratije (NOVA) i Pokreta za promene (PZP), pod nazivom Demokratski front (DF), Socijalistička narodna partija (SNP) i novoformirana Pozitivna Crna Gora.

Istovremeno s parlamentranim, održavaju se i lokalni izbori u Nikšiću, Kotoru i Budvi.

Biračka mesta otvorena su jutros u 7.00, a 514.000 birača svoje pravo moći će da iskoristi do 20 sati. Prvi, nezvanični rezultati izbora se očekuju za manje od sat vremena nakon zatvaranja birališta, dok bi zvanični preliminarni trebalo da
budu poznati u ponedeljak posle podne.


Nezvanične procene rezultata izbora za manje od sat po zatvaranju birališta najavio je tim sa Fakulteta političkih nauka u Podgorici, a na osnovu uzorka od oko 10.000 birača sa biračkih mesta.

Preliminarne procene rezultata izbora oko 21 sat najavio je i Centar za monitoring (CEMI), čiji će posmatrači biti prisutni na 90 odsto biračkih mesta u zemlji.

Parlamentarne izbore u Crnoj Gori posmatraće, sa ograničenim nadzorom, posmatračka misija Kancelarije za demokratiju i ljudska prava OEBS-a (ODIHR).


Izvor:
Blic.rs
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Novu vladu odlučuju manjine





Podgorica -- Nova vlada Crne Gore će verovatno biti formirana uz pomoć Bošnjačke stranke, jer koalicija koju predvodi Milo Đukanović nema apsolutnu većinu u parlamentu.


72629027507c45ce47c5e233671844_orig.jpg



Dok se u koaliciji Evropska Crna Gora nadaju da će lako formirati vlast, u Bošnjačkoj stranci kažu da su otvoreni i za pregovore sa ostalima.
Iako je koalicija koju predvodi Milo Đukanović osvojila najviše glasova na izborima, ključ za formiranje buduće vlade u rukama je stranaka manjinskih naroda.

Predsednik SDP Crne Gore Ranko Krivokapić očekuje kako kaže dosta izmena u poslaničkom rasporedu, ali isti odnos snaga.

“Rekao sam i u kampanji da je Bošnjačka stranka prirodan partner,bez obzira na mesta i da smo dobili većinu, opet bi bilo pregovora, tako da će taj blok ostati zajedno,” kaže Ranko Krivokapić iz SDP-a.

Ko će činiti buduću vladu, najverovatnije će odlučiti Bošnjačka stranka koja će imati 3 poslanika. Za sada, kažu da su otvoreni za pregovore sa oba najveća politička bloka.

Još uvek je rano govoriti o postizbornim savezima i koalicijama, dok se ne prebroje rezultati i vide osvojeni mandati da li je to tri ili četiri, i onda ćemo otvoriti razgovore, sa eventualnim koalicionim partnerima. Najpoštenije je da prvo razgovaramo sa dosadašnjim političkim partnerima, ali ne isključujemo mogućnost razgovora i sa drugim eventualni koalicionim partnerima,” rekao je Suljo Mustafić iz Bošnjačke stranke.

I u Demokratskom frontu, koji čine opozicione stranke, kažu da ne čekaju razvoj događaja. Predsednik Pokreta za promene Nebojša Medojević izjavio je da će taj opozicioni savez dati sve od sebe da formira prvu demokratsku vladu u Crnoj Gori .

Većina analitičara procenjuje da bi buduću vladu najpre mogle da čine partije u koaliciji Evropska Crna Gora i Bošnjačka stranka, i da bi ona mogla biti nestabilna. To misli i Olivera Komar sa Fakulteta političkih nauka u Podgorici

Građani Crne Gore uglavnom smatraju da su rezultati bili očekivani.

Koalicija koji predvodi Milo Đukanović imaće 39 mesta u Skupštini Crne Gore, Demokratski front 20, SNP devet, a Pozitivna Crna Gora sedam mandata. Za vlast je potreban 41 mandat, tako da vladu niko neće moći da formira bez podrške partija manjinskih naroda.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Koalicija Evropska Crna osvojila 39 mandataPodgorica -- Koalicija Evropska Crna Gora Mila Đukanovica osvojila je najviše glasova na izborima u nedelju,ali nedovoljno da samostalno formira vladu,zvanični su rezultati.


news_101127.jpg



Đukanovicev savez osvojio je 39 od 81 mandata, saopštila je Drzavna izborna komisija (DIK).

Sledi Demokratski front Miodraga Lekića, kome će u budućem sazivu parlamenta pripasti 20 mandata. Socijalistička partija Crne Gore imaće devet poslanika, a uoči izbora formirana Pozitivna Crna Gora dobiće sedam mesta u skupštini.

Strankama manjinskih naroda pripalo je šest mandata. Najviše mandata osvojila je Bošnjačka stranka (BS) - tri, albanske partije imaju dva, a Hrvatska građanska inicijativa (HGI) jedan mandat.

Đukanovićeva koalicija je prvi put u poslednjoj deceniji ostala bez apsolutne većine zbog čega će o formiranju nove vlade razgovarati s tradicionalnim saveznicima, strankama manjinskih naroda.

Lider Socijaldemokratske partije (SDP) i predsednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić kazao je da će vlast u toj državi ostati nepromenjena, jer će stranke manjinskih naroda podržati dosadašnju vladajuću koaliciju.

On je rekao da su Bošnjačka stranka (BS) i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) prirodni partneri koalicije Evropska Crna Gora, koju predvodi Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Krivokapić je podsetio da su BS i HGI bili koalicioni partneri sa SDP i DPS u mandatu prošle vlade, odnosno činili vladajući savez.

"BS i HGI su naši prirodni partneri. I da smo sami dobili većinu ponovo bi sa njima dogovarali savez, tako da će taj blok ostati zajedno i biti posvećen nastavku evropskih integracija Crne Gore", rekao je on novinarima.

Krivokapić se založio da nova vlada ima jači politički kapacitet kako bi mogla da se nosi sa izazovima koji su pred Crnom Gorom.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Objavljeni konačni rezultati





Podgorica -- Objavljeni konačni rezltati izbora u Crnoj Gori, po kojima je koalicija DPS-SDP- LP koju je predvodio Milo Đukanović osvojila 46,33 odsto glasova.


302787109507e89f9ba814892819224_368x285.jpg



To je veći procenat od ranije saopštenog.

Prema podacima Centra za monitoring izbora (CEMI) koji su od nedelje važili kao relevantni, koalicija DPS-SDP-LP dobila je 45,6 odsto glasova.
Rezultat te koalicije je vrlo blizu projekcije koju je još pre 20 dana saopštio podgorički Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), na osnovu ispitivanja javnog mnjenja.

Opozicioni Demokrarstki front (DF), prema konačnim podacima, dobio je 23,18 odsto glasova, Socijalistička narodna partija (SNP) 11,23 odsto, a novoosnovana Pozitivna Crna Gora 8,37 odsto.

Zanimljivo je da je koalicija DPS-SDP-LP, što se tiče opština, jedan od najboljih uspeha postigla u Andrijevici, gde je dobila 1.885 glasova, blizu 700 glasova više nego DF i SNP zajedno.

Ta koalicija će u Skupštini Crne Gore imati 39 od 81 poslaničkog mesta, dva manje nego što je potrebno da bi samostalno formirala vlast.

Koalicija DPS-SDP-LP će, prema najavama, dobiti podršku manjinskih izbornih lista koje u crnogorskom parlamentu imaju šest mandata - tri Bošnjačka stranka, dva stranke koje predstavljaju Albance i jedan Hrvatske građ-anske inicijative.




Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Bez dogovora o budućoj vlasti[/h]


Podgorica -- Manjinske stranke u Crnoj Gori, od kojih zavisi formiranje buduće vlasti, još nisu odlučile kome će se prikloniti.


580661797507554251bf6f957934704_orig.jpg



Ni DPS i SDP nisu odlučili koja će se od te dve partije odreći dela vlasti kako bi se udovoljilo zahtevima manjinskih stranaka čiji su apetiti porasli u odnosu na prethodne izbore.
Iako se svakog dana očekuje postizanje dogovora koalicije okupljene oko DPS-a sa Bošnjačkom strankom, Hrvatskom građanskom inicijativom, Forcom i Albanskom koalicijom o učešću i podeli vlasti, sudeći prema neformalnim reakcijama, ovoga puta ni DPS ni SDP nisu spremni da se odreknu dela vlasti u njihovu korist.

Prema koalicionom sporazumu DPS-a i SDP-a, odnos učešća ove dve stranke u vlasti je 80 prema 20 odsto. Od njih, međutim, nije bilo moguće dobiti odgovor na čiju "štetu" će biti uračunate pozicije manjinskih partija.

Podgorički list "Vijesti" piše da su apetiti manjinskih partija ovog puta porasli i podseća da je predsednik Bošnjačke stranke Rafet Husović već najavio da je ta stranka zainteresovana za mesto potpredsednika prlamenta.

"SDP je potpisao sporazum sa DPS-om. O tome se sada ne može govoriti, jer sve zavisi od toga šta će tražiti novi partneri u vlasti, zatim od novog mandatara i koncepta vlade, odnosno da li će ona imate više ili manje resora u odnosu na prethodnu", kazao je neimenovani sagovornik tog lista iz SDP-a.

Mirko Stanić iz SDP kratko je saopštio da će pregovori o sastavu nove Vlade Crne Gore u narednom mandatu početi onda kada bude određen mandatar za njen sastav.

Sagovornik "Vijesti" iz najjače parlamentarne stranke, pak, kaže da bi bilo potpuno logično i prirodno da oba koaliciona partnera naprave ustupak i od svog udela u vlasti manjinskim partijama daju određene pozicije.

Podsećajući da je sada drugačija situacija u odnosu na parlamentarne izbore iz 2009. godine, sagovornik lista iz DPS-a navodi da je pre nepune četiri godine ta partija pravila predizbornu koaliciju sa Bošnjačkom strankom, kojoj je od svojih 80 odsto učešća u vlasti ustupljeno pet odsto "na štetu DPS-a".

"Logično bi bilo tako, a ne samo mi da pravimo ustupak ili samo oni (SDP). Podrška treba i njima i nama. Godine 2009. smo imali koalicioni sporazum prema kome je razmer snaga bio 80 naspram 20 u korist DPS-a. Dakle, nama je pripadalo 65 mesta u parlamentu, a SDP-u 16. Mi smo dali tri mandata BS, jedan za HGI i pravili sporazum o učešću BS. Sada je situacija drugačija", podseća sagovornik "Vijesti".

Ovog puta, dodao je on, DPS pravi postizbornu koaliciju sa BS, HGI i Albanskom koalicijom.

"Nedostaje nam matematička većina, a ako i nama i SDP-u nedostaje određen broj podrške da bi formirali većinu, onda bi bilo logično da taj deo vlasti koji treba da pripadne manjinama, odnosno BS, HGI i Albanskoj koaliciji, trpi cela koalicija, a ne samo DPS", istakao je sagovornik "Vijesti" iz DPS-a.




Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]O novoj vladi CG do kraja sedmice[/h]



Podgorica -- Lider Socijaldemokratske partije i predsednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić očekuje da će do kraja sedmice biti postignut dogovor o formiranju vlade.


1699017963508ff60d25c27346383688_368x211.jpg



On očekuje da će u toku nedelje biti postignut dogovor koalicije "Evropska Crna Gora" i stranaka manjinskih naroda o formiranju nove vlade.
"Razgovori su u toku, a lider naše koalicije i predsednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović i ovih dana ima razgovore. Očekujemo brzo da će se završiti, jer već iduće sedmice imamo konstituisanje Skupštine Crne Gore", rekao je on.

Krivokapić nije želeo da se izjašnjava o tome ko bi trebalo da bude mandatar za sastav nove izvršne vlasti u Crnoj Gori.

"Ono što je činjenica jeste da ćemo o Vladi Crne Gore raspravljati kada budemo znali mandatara. Mandatar uvek ima prava da složi ministarstva po onome kako misli da će najbolje funkcionisati i tek onda će se obaviti konačni razgovori oko rasporeda funkcija u izvršnoj vlasti", kazao je Krivokapić Televiziji Crne Gore.

Konstitutivna sednica novog saziva Skupštine Crne Gore zakazana je za 6. novembar.

Na izborima u Crnoj Gori 14. oktobra koalicija koju predvodi DPS dobila je najviše glasova, ali nedovoljno za ponovno osvajanje apsolutne vlasti, zbog čega je ključ za formiranje buduće vlade u rukama stranaka manjinskih naroda.

Koalicija Evropska Crna Gora osvojila je 39 poslaničnih mandata, a za formiranje vlade potreban je 41, zbog čega je podršku tražila kod Bošnjačke stranke koja ima tri mandata, odnosno Hrvatske građanske inicijative i dve albanske nacionalne partije sa po jednim mandatom.

To je prvi put nakon izbora 2001. godine da koalicija koju predvodi DPS nije osvojila apsolutnu vlast u Crnoj Gori.




Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top