Italijanska hidroelektrana na Ibru

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Italijanska hidroelektrana na Ibru


ibar_most.jpg


Završena studija izvodljivosti za gradnju hidroelektrana na Ibru, potvrđeno RTS-u u italijanskoj kompaniji "Seči". Ministar energetike kaže da će država zarađivati jer će ta struja biti i do pet puta skuplja od komercijalne.

Italijani planiraju izgradnju 10 hidroelektrana na Ibru. Studija izvodljivosti je završena, potvrđeno je RTS-u u italijanskoj kompaniji "Seči", ali ne iznose detalje projekta za koji sa EPS-om imaju potpisan sporazum. Zajednička radna grupa, ovih dana usaglašava detalje studije i najkasnije do polovine marta biće predstavljena javnosti.


Predviđeno je da se male hidroelektrane na Ibru snage oko 110 megavata, grade na slivu reke od Raške do Kraljeva. Nacrt do koga je RTS došao, predviđa 14 lokacija, a gradilo bi se samo 10 hidroeletrana.


Stanovništvo tog područja negoduje zbog narušavanja prirodnih resursa reke, ali i priobalja Ibra. U Ministarstvu energetike i EPS-u tvrde da su predviđene kaskadne hidroelektrane uklopljene u prirodni ambijent tog kraja i njegove istorijske spomenike.

"Biće omogućeno i dalje korišćenje Ibra za splavarenje kao i ranije. Biće obezbeđeni minimumi potrebne količine vode zbog ribljih staza", rekao je ministar energetike Petar Škundrić.


Pozitivne i negativne strane projekta


I stručnjaci negativno ocenjuju projekat ističući da nije dobro obnovljive izvore davati na korišćenje drugim zemljama iako to dozvoljavaju najnovije energetske direktive Evropske unije.


Nikola Nikolić iz "Enerdži sejving grupe" kaže da direktiva omogućava da treća država investira u neku drugu državu i da koristi njen obnovljivi potencijal energije, ne ulazeći u razloge zašto je to urađeno, da li je političke ili ekonomske prirode.

Ministar energetike ističe da je korist od tog posla u upošljavanju domaćih firmi i prihoda iz cene te struje koja će kaže, biti do pet puta viša od komercijalne.

"Sporazumi koji su potpisani sa italijanskom Vladom predviđaju, da bismo u eventualnom nedostatku čiste energije u Srbiji, mi imali pravo da raskinemo taj sporazum sa italijanskim partnerima i tu energiju koristimo za naše potrebe", objasnio je ministar Škundrić.


Crna Gora prihvatila sporazum sa Srbijom
i Italijom


Nedavno je Crna Gora prihvatila sporazum sa Italijom i Srbijom. Potrebno je graditi i dalekovode i podzemni kabl ispod Jadraskog mora za prenos te struje. Za sada je izvesno samo da će kabl ulaziti u more u Luštici kod Tivta, što i u tamošnjoj javnosti takođe izaziva velike polemike.


Gradonačelnik Tivta Dragan Kankaraš kaže da nema nikakve opasnosti i da kabl stvara određeno magnetno kolo koje nije štetno.


"Naravno da se mogu imati određeni benefiti od toga kada je u pitanju zapošljavanje, kvalitetnije snabdevanje strujom ovoga regiona što je nama apsolutno interes, tako da moramo imati i neku alternativu, neki stabilan izvor napajanja", rekao je gradonačelnik Tivta.


Članice Evropske unije dobile su obevezujuću kvotu da 20 odsto struje do 2020. godine obezbede iz obnovljivih izvora. S obzirom na to da je Srbija u energetskoj zajednici jugoistočne Evrope, moraće uskoro te preporuke i da se pridržava.


Izvor: RTS
 
Natrag
Top