LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Šta je to istina? Postoji li istina uopšte? Da li je istina jednačina sa poznatim i konačnim rezultatom, ili može postojati više istina?
Poznata je, recimo, činjenica koja se nerijetko dešava, da će dva čovjeka koji su vidjeli isti događaj, taj događaj vidjeti na različite načine, dakle, imaće svaki svoju istinu o njima.
Kakvo je vaše mišljenje o istini?
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Istina je veoma širok pojam,zavisi na koju vrstu istine misliš,recimo 2+2 je 4 i to jeste istina,ne može nikako biti drugačije,e sad postoje istine koje ljudi kao što si i sam rekao vide sami za sebe pojedinačno jel to je meni nekako i logično pošto niko od nas nije isti i ne možemo se u svemu složiti da je sve što je meni istina istina i tebi.
Super je tema i može mnogo toga da se govori u njoj.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa, dobro, ne kaže se badava da je matematika jedina istina, ali, i tu istinu ljudi često dovode u pitanje!? Recimo, u politici 2 i 2 nisu uvijek 4:derisive:
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Istina je naš lični doživljaj nekog događaja.Neki događaj više ljudi različito vidi a zavisno od raspoloženja, temperamenta, okolnosti isl. razljčito i doživljava.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
I jeste sirok pojam, ako tako gledamo. Znaci, samo se tumaci na razlicite nacine. Ali, ako gledamo istinu u odnosu na laz, onda se odredjena istina odnosi na odredjenu laz i odgovor je vrlo konkretan.
A sta mislite o tome sto kazu da "vise puta izgovorena laz postaje istina"? Naravno, ne bukvalno, ali je dovoljno da se ljudi toliko naviknu na laz, da vise i ne znaju sta je istina.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Sta je istina,preliminarni odgovor na ovo tesko i slozeno pitanje mogao bi biti:Istina je ono sto je isto za sve ono sto je u saglasnosti sa pojavama u stvarnosti.Postoje razlicita shvatanja o istini, u toku cele istorije filozofije o tome se vode sporovi.Aristotel je uocio sta je u pojmu istine najbitnije, naime da je istinito saznanje uvek ono koje je adekvatno stvarnosti odnosno koje je korenspodentno stvarnosti,najsazetije receno istina je takvo saznanje koje odgovara stvarnosti.Posto mi uopste ne znamo da li je ovo sto se upravo dogadja stvarnost ne mozemo ni pouzdano znati sta je istina.Mozda mi ovo sve sanjamo ili je ovo neki dugometrazni film sa odlicno scenografijom i velikim budzetom ili smo mi poput mrava(riba,slonova,ameba...) zivimo u svom svetu i mislimo da sve znamo i da ne postoji nista savremenija od nas a mozda se samo varamo,mozda smo samo necije igracke, ili nismo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
E, da. Šta je, dakle, istina o našem svijetu, ili onome što mi pod tim pojmom podrazumijevamo? Da li je ono što znamo o tom svijetu zaista stvarna spoznaja (najbliža stvarnosti), ili mi umišljamo da je to stvarnosr?
Nismo li mi neki atom, koji će jednog dana neki veliki Kiri razbiti?!
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Uzmimo za prime mrave,oni zive na odredjenom prostoru,imaju svoju hijerarhiju,svoju inteligenciju,brzinu hoda,nauku...Za njih je brzina kojom se krece prosecan ljudski automobil nezamisliva,da ne govorim o mlaznim avionima koji se krecu brzinama od nekoliko maha to je za njih nedostigljiva brzina, brzina svetlosti je za coveka takodje nedostigljiva ali je mozda za nekoga to sasvim normalna brzina, ili internet to je ljudska svakodnevnica nesto sasvim normalno za nas,tako nesto mravi ne bi mogli da zamisle a mi ga svakodnevno koristimo, ili nasa organizacija zivota nase kuce,gradovi,drzave,tehnologija.Mi sve znamo o mravima a oni o nama ne znaju nista cak verovatno nisu ni svesni naseg prisustva a mi uticemo na njihove zivote.Sta smo mi u stvari i sta je stvarnost odnosno prava istina verovatno cemo saznati uskoro.
Bil Hiks je obicavao da zavrsava svoje programe sa ovim:
Zivot je kao voznja u zabavnom parku,i kada krenete na voznju mislite da je stvarna jer toliko su mocni nasi umovi.Voznja ide gore-dole i u krug u krug,ima odusevljenja i jeze i sve je vrlo jarkih boja.
I veoma je glasna i zabavna neko vreme.Neki su se dugo vozili i pcčinju da se pitaju:Da li je ovo stvarno? Ili je ovo samo voznja?I drugi ljudi su se setili i vrcaju nam se i kažu:„Hej, ne brinite, nemojte se nikada plasiti.Jer ovo je samo voznja.“A mi ubijemo te ljude..Ucutkaj ga, ja sam dosta ulozio u ovu voznju, ucutkaj ga!Pogledaj ove moje bore od brige...Pogledaj moj veliki racun u banci i moju porodicu...to mora da je stvarno..To je samo voznja.Ali mi uvek ubijemo te dobre momke koji pokusavaju da nam kazu to,da li ste to primetili?
Pustamo demone da slobodno divljaju...Ali, to nije bitno, jer to je samo voznja i mozemo da je promenimo kad god pozelimo.To je stvar izbora.Bez napora, bez rada, bez posla, bez stednje novca.Samo izbor u ovo trenutku..Izmedju straha,i ljubavi.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
E, da. Šta je, dakle, istina o našem svijetu, ili onome što mi pod tim pojmom podrazumijevamo? Da li je ono što znamo o tom svijetu zaista stvarna spoznaja (najbliža stvarnosti), ili mi umišljamo da je to stvarnosr?

Istina o našem svetu po meni nije stvarna spoznaja(jel stvarna spoznaja znači da si ti siguran u to nešto u ovom slučaju o istini sveta,a to nije niko).....sad bih rekla istina je negde tamo....ne umišljamo mi da je to stvarnost već smo jednostavno tako naučili odnosno tako su nas učili.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Istina o našem svetu po meni nije stvarna spoznaja(jel stvarna spoznaja znači da si ti siguran u to nešto u ovom slučaju o istini sveta,a to nije niko).....sad bih rekla istina je negde tamo....ne umišljamo mi da je to stvarnost već smo jednostavno tako naučili odnosno tako su nas učili.

Smatraš li da se između onoga što je čovjek naučio i njegovog razuma, može staviti znak jednakosti?
 
Natrag
Top