Iskopali 2.000 bombi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ugrožena kragujevačka naselja


Iskopali 2.000 bombi







Izvor: Blic Nebojša Radišić | 31. 05. 2011. - 00:02h

Kragujevac -- Specijalizovani tim policije juče je kraj glavnog ulaza u fabriku “Fijat automobili Srbija”, demontirao avionsku bombu tešku oko 900 kilograma, koja je na to mesto pala tokom NATO bombardovanja 1999. godine. Iz avionske bombe M-84, koja pri dejstvu nije eksplodirao, izvađen je upaljač, a ostali deo bombe velike razorne moći je prevezen na poligon gde će biti uništen. To je poslednji od 2.000 projektila i eksplozivnih sredstava koji su tokom poslednjih pet godina pronađeni u Kragujevcu i okolini.


146661_regkragujevac1_hf.jpg

Bomba nađena kod „Fijata“ demontirana


- Ovu avionsku bombu je iskopao bagerista radeći na rekonstrukciji ulice koja vodi ka ulazu u fabriku. Nije znao o čemu je reč pa je celu bombu izvadio i spustio na trotoar. Mislio je da je reč o staroj vodovodnoj cevi, ali je ubrzo video da je u pitanju bomba. To je prvi projektil za koji se nije znalo do pre par dana i, ako je grad Kragujevac za vreme NATO agresije gađan sa ukupno 73 projektila raznih vrsta, uglavnom avionskih bombi i protivradarskih raketa - kaže za “Blic” Bojan Tomić, načelnik Uprave za vanredne situacije.

Prema evidenciji policije, tokom ove godine prijavljeno je deset slučajeva da su građani otkrili eksplozivna sredstva. Pronađene su četiri ručne bombe, pet artiljerijskih granata, jedna minobacačka mina i jedna avionska bomba.


Rizična naselja na kojima se pronalazi najviše granata i bombi koje mogu da izazovu veliku nesreću su Aerodrom, Vinogradi, Denino brdo i Uglješnica. Tu se, kako pokazuje višedecenisjko iskustvo, nije iskopao temelj za kuću, bunar ili se pravila komunalna infrastruktura (voda, kanalizacija, podzemni kablovi), da nije pronađen neki projektil. To je uglavnom zaostavština iz Drugog svetskog rata, ali ona, kako kažu odgovorni u policiji, nisu bezazlena i mogu da eksplodiraju i ako je u zemlji provela više decenija.


- Građani koji otkriju u zemlji nešto neobično odmah treba da se sklone i da pozovu policiju na broj 92 ili Centar za obaveštavanje i uzbunjivanje na broj 985. Mnogi pokušavaju sami da vade projektile jer misle da se dolazak policije i specijalizovanih timova naplaćuje - kaže Bojan Tomić.



Kasetne bombe na tri hektara

U okolini Kragujevca postoje i dve lokacije koje su zasute kasetnim bombama, a koje do danas, i posle 12 godina, nisu očišćene. To su šume na Bumbarevom brdu i u selu Guncati, koje ukupno zahvataju površinu od tri hektara. Za čišćenje ovog opasnog terena, za koji malo ko zna, država još nije obezbedila novac.
 
Natrag
Top