Isak Baševis Singer

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
singerisaacbashevis-48f109a7b1805.jpg



Исак Башевис Сингер (14. јул 1904. - 24. јул 1991.), јеврејски књижевник и добитник Нобелове награде за књижевност 1978.

Рођен у Пољској, у градићу Радзимину, 14. јула 1904. године, у рабинској породици, Исак Башевис Сингер је јеврејско образовање стекао у верској школи свога оца, и стекао статус рабина. Тим послом се никада није бавио, као ни његов старији брат Израел Јешуа Сингер, касније познат писац јидиша.

Године 1925. Сингер на конкурсу једног варшавског листа за причу осваја прву награду, потом, све чешће пише приче, новеле и штампа их по јидиш новинама и часописима. Мада се ослањао на традицију фантастике у домицилној књижевности, писао је о савременим ликовима и њиховим проблемима, али је дуго избегавао сложеније социјалне конотације.

Сингер, 1935. године, пред надирућим нацизмом, одлази, за братом, у САД, у Њујорк, где наставља да пише уметничку прозу, радећи и за јидиш новине. Павковић истиче: „Свет реалности и маште, демона и људи се у његовим прозама неодвојиво мешају у динамичну и провокативну литературу, какву јидиш књижевност до тада није познавала.”

Дело му је посвећено Јеврејима источне Европе који су живели по гетима и јеврејским емигрантима у Америци. Избором матерњег језика, дуго је био осуђен на врло узак круг читалаца јидиша (на који је и преводио – Кнута Хамсуна, Ремарка, „Чаробни брег” Томаса Мана).

После објављивања приповетке „Гимпел Луда”, 1953. године, у енглеском преводу Сола Белоуа, на велика врата улази у светску књижевност. Преводе га све више, већ средином шездесетих један је од најпопуларнијих писаца у Америци. Пуну светску репутацију стиче добијањем Нобелове награде, 1978. године. Преминуо је 24. јула 1991. године у Мајамију.

Аутор је низ збирки прича, попут чувене „Метузалемова смрт и друге приче”, и славних романа, преведених и на српски: „Мађионичар из Лублина”, „Сотона у Горају”, „Лудак”, „Непријатељи”, „Роб”, „Сенке на Хадсону”... Аутобиграфско дело је „У судници мог оца”..
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Odavno sam čitala " Roba ", a skorije " Diva " i " Vjenčanicu ". Poseban utisak je na mene ostavio " Div ".
 
Natrag
Top