Inženjeri na mostu kod Beške: Spajanje sledeće sedmice
Izvor: RTV, Tanjug 08. april 2011. | 08:45 → 16:54 |
BEŠKA - Centralni stubovi novog mosta na Dunavu kod Beške, biće spojeni iduće sedmice, potvrdili su graditelji, Završetak svih poslova na tom gradilištu najavljen je za septembar.
Do polovine jula biće gotova kompletna betonska konstrukcija mosta, a do sada je u most ugrađeno 65.000 kubnih metara betona, 41 kilometar kablova za prenaprezanje i između 7.000 i 8.000 tona armature, izjavio je Mitrović novinarima tokom posete gradilištu predstavnika Inženjerske komore Srbije i Bugarske.
Mitrović je podsetio da je gradnja mosta počela 2008. i da se paralelno rade i pristupni putevi u dužini od oko tri kilometra.
Ugovorena vrednost radova za izgradnju mosta iznosi 33,7 miliona evra, što finansira Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), ali da će zbog naknadnih radova tek biti poznata konačna cena radova.
Mitrović je rekao da se novi most gradi pored postojećeg, koji je izgrađen 1970-tih kada je bio najduži most u Evropi i rekorder u betonskim "prednapregnutim gredama".
Predsednik Inženjerske komore Srbije (IKS) i bivši ministar za građevinarstvo Dragoslav Šumarac je istakao da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja trenutno gradi tri velika rečna mosta
Tri su preko Dunava - most kod Beške, Žeželjev most u Novom Sadu, "Kineski" most od Zemuna do Borče, dok je četvrti preko Save kod Ade ciganlije u Beogradu.
Sva četiri mosta predstavljaju "sam vrh mostogradnje na svetskom nivou," kazao je Šumarac.
Šumarac je rekao da su doveli kolege iz Bugarske inženjerske komore kako bi im pokazali šta mogu da urade domaći inženjeri s obzirom na to da dve zemlje povezuju saobraćajni Koridori 10 i 7, kao i da je IKS spremna da prenese svoja iskustva bugarskim inženjerima.
Šumarac koji je obišao gradilište sa predsednikom Bugarske inženjerske komore Dmitrom Načevim, podsetio je da se u toj zemlji trenutno gradi veliki most preko Dunava kod Vidina.
Građevinska preduzeća u Srbiji zadesila kriza 90-tih i da zbog toga one ne mogu da dobiju posao za velike infrastrukturne objekte, jer nemaju neophodne reference i bankarske garancije koje traže međunarodne banke koje daju kredite, primetio je Šumarac.
Šumarac je rekao da domaće firme ne mogu da se takmiče zbog toga sa evropskim firmama, ali da kompanije kao što su "Alpina" i "Štrabag" zapošljavaju naše inženjere i plaćaju poreze u Srbiji.
"Evropa podrazumeva protok prometa i kapitala i IKS je spremna za to takmičenje", istakao je Šumarac.