Invalidi diskriminisani u Srbiji

Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
[h=1]Invalidi diskriminisani u Srbiji[/h]B92


Beograd -- Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić izjavila je da su osobe sa invaliditetom u Srbiji i dalje izložene diskriminaciji u svim oblastima života.

11816612324eda0d5de182f591516791_220x240.jpg


Danas se obeležava 3. decembar Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.

"Uprkos aktivnostima na ostvarivanju inkluzivnog obrazovanja, još su česti slučajevi diskriminacije dece sa smetnjama u razvoju, sa fizičkim i mentalnim invaliditetom, a školski i univerzitetski udžbenici uopšte nisu prilagođeni njihovim potrebama", navodi poverenica za ravnopravnost.

Ona je podsetila da su objekti u kojima su smeštene službe državnih organa često nepristupačni, a da je skoro ista situacija i sa objektima ustanova zdravstvene zaštite i drugih javnih ustanova.

Petrušićeva je navela primer da je samo pet odsto stomatoloških ordinacija prilagođeno potrebama osoba s invaliditetom, a slično je i s ginekološkim službama.

Diskriminacija je vidljiva i prilikom zapošljavanja, gde je i dalje veoma mali broj osoba s invaliditetom radno angažovan, navodi se u saopštenju i dodaje da je neophodno poboljšati njihov položaj, jer se time doprinosi poštovanju ustavnog načela jednakosti svih građanki i građana Srbije.

Ljajić: Zaposleno 2.500 invalida


Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić izjavio je danas da je proteklih godinu dana smanjen broj nezaposlenih invalida za 2.500, ali i da je i dalje jedan od glavnih problema u Srbiji njihovo zapošljavanje i edukacija.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Ljajić je danas posetio novootvorene prostorije Republičkog udruženja za pomoć osobama sa autizmom u Beogradu.

"Svaki 3. decembar je prilika da napravimo presek i podvučemo crtu šta smo kao društvo uradili za osobe sa invaliditetom. Proteklih godinu dana smanjen je broj nezaposlenih invalida za 2.500 i trenutno ih na birou ima oko 17.500. Gledajući unazad, od maja 2009. posao je našlo oko 9.000 pripadnika te populacije", naveo je Ljajić.

Resorni ministar je naglasio da su ovakvi rezultati posledica primene Zakona o zapošljavanji i rehabilitaciji osoba sa invaliditetom i dodao da i dalje postoji mnogo stvari koje je neophodno obezbediti kako bi život takvih osoba i njihovih porodica bio olakšan.

"Među prioritetima, posebno kada su u pitanju autistične osobe, jeste obezbeđivanje kvalitetnih servisnih usluga i kapaciteta za smeštaj. U dogovoru sa Ministarstvom pravde očekujem da uskoro dobijemo na korišćenje jedan objekat, odnosnu kuću iz imovine koja je stečena krivičnim delom i oduzeta vlasnicima", ozvaničio je Lajić.

U planu je i pomoć roditeljima, uz podsećanje ministra da oko 32.000 dece primaju mesečnu nadoknadu do 22.000 dinara.

"Primenom zakona o socijalnoj zaštiti jedan od roditelji dece koja primaju tuđu pomoć kada ispuni uslov za penziju imaće pravo na novčanu naknadu do kraja života u iznosu minimalne penzije. Radićemo na uvećanju kapaciteta dnevnih boravaka, a do kraja godine proradiće i Dom za decu sa autizmom u Šapcu", obećao je Lajić.

Zdravstvena zaštita, problem prevoza još su neki od problema invalida koje treba rešiti, a pored invalidne dece, podsetio je ministar, u Srbiji ima i oko 150.000 mališana suočenih sa problemom siromaštva ispod donje granice, od kojih se jedan broj nalazi "na ulici" gde prose da prežive u uslovima uzrokovanim ekonomskom krizom.

 
Natrag
Top