Inspektori godišnje oduzmu 400 penzija

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Invalidske penzije najčešće pod lupom


penzioneri-x.jpg


Svake godine interna kontrola PIO fonda ospori oko 400 rešenja za penzije. Primedbe se najčešće odnose na nepodudaranje podataka dobijenih od poslodavca, nepoklapanje radnog staža, nepreciznost u datumu sticanja prava na penzionisanje.
– Zakonom je predviđena mogućnost revizije svakog izdatog rešenja u roku od tri meseca. Po principu slučajnog uzorka naši revizori obave oko 60 kontrola u svim filijalama PIO fonda. Svaka kontrola podrazumeva detaljnu analizu od 300 do 350 predmeta, što znači da godišnje dodatnoj reviziji podlegne oko 20.000 izdatih rešenja. Od ovog broja u postupku se poništi oko dva odsto pregledanih predmeta, odnosno približno 400 rešenja – kaže za „Blic nedelje“ Olga Andrić, direktor Sektora za internu reviziju u PIO fondu.
U Penzijskom fondu kažu da greške koje se potkradu njihovim službenicima nisu zanemarljive, tako da se danas posebna pažnja usmerava na stručne, edukativne sastanke sa zaposlenima. U svakoj filijali u kojoj se obavi kontrola, revizori održe i stručne sastanke sa zaposlenima kako bi se greške svele na minimum.
U poslednjih nekoliko godina s posebnom pažnjom se prati i izdavanje rešenja za odlazak u invalidsku penziju. U prvostepenom postupku, gde radnu sposobnost svakog podnosioca zahteva za prevremeno penzionisanje ocenjuje lekar veštak, obavi se više postupaka kontrole. Kada se prvostepeni postupak okonča, postoji i naknadna revizija postupka koju sprovodi lekar – veštak revizor.
– Ova revizija podrazumeva pregled svakog predmeta pojedinačno i obavlja se u filijali PIO fonda i direkciji pokrajinskog fonda. Samo za prvih šest meseci ove godine veštačeno je po raznim osnovama oko 50.000 osiguranika. Od tog broja manje od jedan odsto rešenja, odnosno približno 500 slučajeva, revizor je poništio i vratio na ponovno odlučivanje – nastavlja Andrićeva.
Glavna primedba revizora na izdata rešenja za odlazak u invalidsku penziju odnosila su se na procenat telesnih oštećenja i datuma sticanja invalidnosti. Kako kažu u PIO fondu, uglavnom su to propusti tehničke prirode.
Osim interne kontrole i revizije pojedinih postupaka, zakonski je predviđeno i da građani imaju mogućnost žalbe ukoliko nisu zadovoljni izdatim rešenjem. Rok za žalbu je 15 dana. Ovu zakonsku mogućnost tokom 2008. godine iskoristilo je 35.000 građana, a u šest odsto slučajeva drugostepena komisija je potvrdila osnovanost žalbe.

Zahtevi za penzionisanje
Sve filijale PIO fonda zatrpane su zahtevima za penzionisanje. Tokom 2008. godine podneto je 603.000 zahteva, od čega je rešeno 85 odsto slučajeva. U prvih šest meseci ove godine izdato je 243.000 rešenja po raznom osnovu za porodične, starosne, invalidske penzije. To naravno nikako ne znači da je skoro četvrt miliona ljudi otišlo u penziju. Dobrim delom doneta su negativna rešenja ili konačna rešenja po ostvarenim pravima. Primera radi, od svih zahteva za invalidsku penziju pozitivno rešenje je dobilo samo 25 odsto ljudi.

Autor: S. Tuvić
 
Natrag
Top