Infantino novi predsednik FIFA!

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
FIFA danas dobija novog predsednika
Svetska fudbalska federacija (FIFA) dobiće u petak novog predsednika na izborima koji će biti održani u Cirihu.

Izvor: B92


Photo by Matthias Hangst/Getty Images

Novi predsednik FIFA biće određen kada se 207 delegata sa svih strana sveta sastanu u Švajcarskoj i glasaju za naslednika Sepa Blatera.

79-godišnji Blater koji je na čelu ove organizacije bio od 1998. povukao se sa te pozicije prošle godine, posle velikog korupcionaškog skandala u čijem centru se našao.

Sada imamo petoricu kandidata koji žele da pokrenu novu eru svetskog fudbala – šeik Salman bin Ebrahim al-Kalifa, Đani Infantino, pric Ali bin al-Husein, Tokio Seksvejl i Žerom Šampanj.

Glasanje počinje u 13 časova po srednjeevropskom vremenu, ali je vrlo moguće da će pre konačnog izbora predsednika FIFA biti nekoliko rundi.

Prethodni predsednici FIFA:
1904-1906: Rober Žeran (Francuska)
1906-1918: Danije Vulfol (Engleska)
1918-1921: Nije bilo predsednika posle smrti Vulfola
1921-1954: Žil Rime (Francuska)
1954-1955: Rodolf Seldrajer (Belgija)
1955-1961: Artur Druri (Engleska)
1961-1974: ser Stenli Rous (Engleska)
1974-1998: Žoao Avelanž (Brazil)
1998-2016: Sep Blater (Švajcarska)

Korupcija u FIFA


Photo by Richard Heathcote/Getty Images


S obzirom na to šta se sve događalo u FIFA prošle godine, današnji izbori predstavljaju možda i ključnu tačku rada organizacije koja je bila pod žestokim kritikama zbog manjka transparentnosti i korupcije.

Novi predsednik mogao bi da bude predvodnik novog početka.

“Ovo je naša prilika da svima pokažemo da smo ujedinjeni i da gradimo jaču FIFA”, rekao je vršilac dužnosti predsednika Isa Hajatu.

A sve je počelo pre nekoliko meseci kada su se pojavile optužbe da su određene zemlje lobirale i plaćale organizaciji kako bi dobili organizaciju svetskih prvenstava. Na udaru je bila Fudbalski savez Katara gde će biti organizovan Mundijal 2022. godine, ali i Nemačka, Brazil i Južna Afrika.

Navodi o korupciji u FIFA postali su sve glasniji, pronađeni su dokazi, pa samim tim su usledile optužnice, postupci i presudi. Brojni čelnici su bili pod istragom vlasti Sjedinjenih Država, da bi se potom i Švajcarska ukjučila u proces.

Sve to je dovelo do napuštanja velikih sponzora poput “Koka-kole”, “Adidasa”, “Kia Motorsa” i “Vize”.

Blater je na izborima krajem maja 2015. dobio novi mandat, ali je nekoliko dana kasnije podneo ostavku zbog korupcionaškog skandala.

Odbio je da preuzme odgovornost, istakavši da ne može da kontroliše sve u FIFA, pa je odbio i pozive sa nekoliko strane, pre svega od predsednika UEFA Mišela Platinija, da podnese ostavku.

Upravo su njih dvojica nešto kasnije dobili po osam godina suspenzije iz fudbala zbog “nelojalne isplate”. Tu odluku donela je Etička komisija FIFA sa Hans-Joakimom Ekertom na čelu, kazne stupaju na snagu odmah, a Blater i Platini neće moći da se bave nikakvim aktivnostima u bezi sa fudbalom – ni sportskim ni administrativnim.

Blater i Platini suspendovani su zbog "nelojalne isplate" od dva miliona dolara koliko je 79-godišnji Švajcarac 2011. godine platio bivšem francuskom reprezentativcu za konsultantske poslove obavljane od 1998. do 2002. godine.

Ipak, pre nekoliko dana kazne su im smanjene sa osam na šest godina, dok je Žerom Valke, nekadašnji generalni sekretar i desna ruka Švajcarca, suspendovan na čak 12 godina.

Ko je Jozef Sep Blater?


Photo by Philipp Schmidli/Getty Images


Blatter je rođen 1936. godine u švajcarskom Vispu, diplomirao je ekonomiju u Lozani, ali se u sportu prvo opredelio da radi kao generalni sekretar hokejaškog saveza Švajcarske, zbog čega je kasnije bio uključen u organizaciju Olimpijskih Igara (1972. i 1976).

Od 1975. godine uključen je u FIFA kao tehnički direktor, a šest godina kasnije i kao generalni sekretar, što mu je donelo veliki prodor u svetski fudbal.

Blater predsednik FIFA postaje 1998. godine kada nasleđuje Žoaa Avelanža, pobedivši uglednog Šveđanina Lenarta Johansona, a četiri godine kasnije i predsednika Afričke konfederacije (CAF) Isu Hajatua.

Fudbal je nastavio da se širi na sve kontinente, ali i da jača pozicija Blatera, nakon čega na izborima 2007. i 2011. nije imao protivkandidata.

Jedna od njegovih najvećih zamisli bila je da se fudbal globalno proširi, što je i uspeo na tlu Azije i Afrike, ali i da iskoreni rasizam.

Ipak, tokom mandata pratilo ga je mnogo kontroverzi i finansijskih malverzacija, a optužen da je zbog novca dodelio domaćinstvo Svetskog prvenstva Rusiji (2018) i Kataru (2022).

Blater je 2007. godine uvršten u englesku fudbalsku Kuću slavnih.

Novi počeci


Photo by Matthias Hangst/Getty Images


Izabrani predsednik moraće da promeni politiku rada – do sada ih je bilo osmorica i ‘predsednikovali’ u izvršnim komitetom organizacije gde su se konstruisale snažne laži, navode svetski mediji.

U tom ‘društvu’ vrši se dodela organizacija svetskih prvenstava i međunarodnih turnira, dodeljuju se prava na prenose, ali će novo rukovodstvo morati da razvije sistem zaštite vodećeg sporta na planeti.

Prvi čovek takođe će morati legalno da predstavlja organizaciju, što nije bio slučaj u prošlosti, al ii da zadrži dobre odnose FIFA sa konfederacijama, članovima, političkim telima i međunarodnim organizacijama. Takođe, zadatak mu je da implementira i sprovodi odluke koje mu dostavi kongres i izvršni komitet.

Kandidati


Photo by Getty Images


Već smo spomenuli da će se na izborima kandidovati petorica zvaničnika. Svaki od njih ima po 15 minuta da se obrati kongresu pre nego što počne glasanje.

FIFA trenutno broji 209 članica, ali su Kuvajt i Indonezija suspendovani što čini ukupno 207 mogućih glasova.

Da bi postao predsednik posle prvog kruga, kandidat mora da obezbedi najmanje dve trećine glasova. Ako nijedan kandidat ne uspe u tome, onda je jednostavna većina neophodna u drugom krugu.

FIFA je saopštila da novi predsednik mora da bude saopšten u petak jer je za veče zakazano postavljanje leda za hokej na istom mestu – stadion Halen.

Princ Ali bin al-Husein (40) – Predsednik Fudbalske asocijacije Jordana
Želi da učetvorostruči primanja koja dobijaju članice FIFA jer veruje da će to povećati njihovu održivost, ali želi da taj novac bude iskorišćen u prave svrhe.
“Ja sam kandidat koji nije odan nikom. Neću primenjivati političke pritiske, ja sam samo kandidat jedne nacionalne asocijacije”.

Žerom Šampanj (57) – bivši član izvršnog komiteta FIFA
U svežem manifestu “Nada za fudbal” zalaže se za ‘rebalans’ nejednakosti u fudbalu i pomirenju učesnika u samoj igri. Želi da modernizuje sport uvodeći tehnologiju koja će pomoći sudijama, ali i da omogući ženama da zauzmu ključne uloge u FIFA koja bi bila uređena kao organizacija javnog sektora.
“Želim da FIFA služi fudbalu, da služi vama. FIFA o kojoj ja sanjam je ona u kojoj ne postoje nejednakosti”.

Đani Infatino (45) – Švajcarac je generalni sekretar UEFA
Želi da proširi Svetsko prvenstvo na 40 ekipa kako bi omogućio i manjim državama da učestvuju. Takođe, namerava da drastično poveća razvojni plan FIFA investicijom od 860 miliona funti i davanjem od 3,6 miliona funti svakoj od članica
“Nisam političar, ja sam radnik i čovek iz fudbala. Ako prestanemo da se bavimo politikom i počnemo da se bavimo fudbalom, svet će nam se diviti”.

Šeik Salman bin Ebrahim al-Kalifa (50) – predsednik Azijske fudbalske federacije
Osnovna ideja mu je da podeli FIFA na dva segmenta – onaj koji će se baviti biznisom i rukovoditi komercijalnim problemima, dok bi se drugi deo bavio organizacijom svetskih prvenstava i razvijanjem igre. Veruje da ovakav sistem može naterati članove izvršnog komiteta da prestanu sa odlukama koji su u uskoj vezi sa ličnim interesima.
“Moja prošlost i sve što sam učinio govore za sebe. Želimo nekog ko je odgovoran i koji može ostvariti obećanja koja da”.

Tokio Seksvejl (62) – bivši ministar u vladi Južne Afrike
Glavna ideja njegovog manifesta jeste stavljanje sponzora na dresove nacionalnih timova kako bi se pomoglo skupljanje novca za fudbalske saveze.
“Ovde sam, i pored svih prepreka. Borac sam, neko ko umire noseći svoju obuću. Došao sam do ovde…”.

Karadžić i Ivković na izborima FIFA
1261824556d01ea499f2d513616686_w640.JPG


Starsportphoto


Predsednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić i generalni sekretar Nebojša Ivković predstavljaće Srbiju na izborima za predsednika FIFA.

Nedavno je u Beogradu održan sastanak 13 evropskih nacionalnih saveza i predstavnika UEFA, sa koga je u svet otišla jednoglasna i jedinstvena podrška Infantina za naslednika Sepa Blatera.

Fudbalski savez Srbije bio je jedan od pet saveza koji su predložili aktuelnog generalnog sekretara UEFA za najvišu funkciju u svetu fudbala, a mnoge članice UEFA kasnije su potvrdile da se radi o najboljem kandidatu, poput Španije, Engleske, Francuske i drugih.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.544
Infantino novi predsednik FIFA!
Švajcarac Đani Infantino izabran je za novog predsednika Svetske fudbalske federacije pošto je u drugoj rundi glasanja dobio više od 50 odsto glasova.

Izvor: B92, Beta
201458129156d06e64de399876018779_w640.jpg

Getty images

Infantino je u drugoj rundi dobio 115 od 207 glasova, a pratio ga je šeik Salman bin Ibrahim el Kalifa sa 88.

Na taj način, Infantino će obavljati funkciju prvog čoveka svetskog fudbala u periodu od 2016. do 2019. godine.

"Vratićemo ugled FIFA, svi treba da budemo ponosni na posao koji ćemo odraditi", rekao je Infantino u svom prvom obraćanju.

Infantino je na čelu FIFA nasledio Sepa Blatera, koji je najavio odlazak sa te funkcije samo tri dana pošto je izborio peti mandat. Blater je pre nekoliko meseci suspendovan na osam godina, da bi mu pre nekoliko dana suspenzija smanjena na šest godina.

U prvom krugu glasanja nijedan od kandidata nije dobio dvotrećinsku većinu. Infantino je u prvom krugu dobio 88 glasova, tri više od šeika Salmana bin Ibrahim el Kalife. Prin Ali bin el Husein dobio je 27 glasova, a Žerom Šampanj sedam glasova.

Sada će se obaviti drugi krug glasanja. Južnoafrikanac Tokio Seksvejl odustao je od predsedničke trke pre početka glasanja.
 
Natrag
Top