Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
INDEXI
(Sarajevo)

Indexi 1999_.jpg

Grupa je osnovana 1962. godine u Sarajevu i postala je sinonimom izuzetne sarajevske rock škole. Indexe je osnovala grupa studenata, pa otuda potječe i naziv grupe. Osnivači Indexa su: Ismet Nuno Arnautalić (ritam gitara, koji je kasnije sa Goranom Bregovićem i Zoranom Redžićem osnovao grupu Jutro, a koja je pak 1974. postala Bijelo Dugme) i Šefko Akšamija (bas gitara). Grupu su zajedno sa njima činili: Slobodan Misaljević (solo gitara), Ðorđe Uzelac (klavijature) i Nedim Hadžihasanović (bubnjevi).

U početku su svirali uglavnom instrumentalnu glazbu, obrade svjetskih hitova The Shadowsa i The Kinksa, ali je povremeno s njima nastupao i pjevač Alija Hifizović. 1963. godine dolazi do prve promjene u sastavu grupe, na bubnjeve umjesto Hadžihasanovića, dolazi Ðorđe Kisić.

Na prvoj Gitarijadi u Beogradu 1964. godine Indexi su osvojili drugo mjesto i kao nagradu dobili mogućnost da snime prvi singl na kojem su se našla četiri instrumentala. Krajem 1964. godine Indexima se priključuje pjevač Davorin Popović, koji je do tada nastupao sa grupom Pauci. Iduće godine grupu su napustili Misaljević, Akšamija i Uzelac, a iz grupe Lutalice dolaze gitarist Slobodan Bodo Kovačević i basist Fadil Redžić.

1967. Indexi nastupaju na prvom sarajevskom festivalu Vaš šlager sezone s pjesmom “Oko malih stvari svađamo se mi”. Potom su nastupili s pjesmom “Pružam ruke” na natjecanju za pjesmu Europe. Dolaskom orguljaša i kompozitora Kornelija Kovača 1967. godine, Indexi se više orijentiraju na vlastiti materijal.

U listopadu 1967. godine nastupili su na festivalu u Opatiji i postali prvi VIS koji je sudjelovao na toj manifestaciji. Izveli su pjesme “Nedjeljom ujutro” i “Neću biti sam” Ðorđa Novkovića. Te su godine na koncertima i pločama pratili Zdenku Vučković. U proljeće 1968. bubnjar Ðorđe Kisić napušta Indexe, a na njegovo mjesto dolazi Miroslav Šaranović (ex Dinamiti, Proarte). Na Opatijskom festivalu iste su godine osvojili treću nagradu za pjesmu “Jutro će promijeniti sve”. U jesen iste godine Kornelije Kovač odlazi u Beograd gdje je osnovao Korni grupu, a na njegovo mjesto dolazi novi klavijaturist Ðorđe Novković.

1969. godini snimili su pjesmu “Plima”, te prvu domaću rock poemu “Negdje na kraju u zatišju” koja je trajala duže od 10 minuta. U prosincu iste godine u vojsku je otišao Ismet Nuno Arnautalić i više se nije vratio u grupu. Početkom 1970. dolazi do još jedne promjene u sastavu grupe, na umjesto Ðorđa Novkovića, koji se pridružio grupi Pro arte, na klavijature dolazi Ranko Rihtman. Te godine su sa pjesmom Hrvoja Hegedušića “Da sam ja neko…” na rock večeri Zagrebfesta osvojili drugo mjesto, iza Korni grupe. Iduće su godine pobijedili na Zagrebfestu sa pjesmom “Izvor”, ponovno ispred Korni grupe, ali pjesma nažalost nikada nije snimljena i objavljena na pločama. Iz grupe potom odlazi Ranko Rihtman, a dolazi Vlado Pravdić, no on se nije dugo zadržao, pa je klavijaturist Indexa postao Enco Lesić.

U siječnju 1972. Indexi su na TV Beograd promovirali Lesićevu pjesmu “Sve ove godine” koja je postala mega-hit. Lesić ubrzo napušta Indexe i u Zagrebu osniva grupu Spektar. S Indexima ponovno svira Vlado Pravdić, koji ostaje do 1973. kada prelazi u grupu Jutro. U proljeće 1972. nastupili su na Boom festivalu s pjesmom “Hej ti, mlado momče”. Na Zagrebfestu iste godine izveli su pjesmu “Sanjam”, a po povratku u Sarajevu snimili su skladbu “Balada”, te su te dvije pjesme zabilježene na iznimno popularnom singlu. U listopadu te godine u sarajevskoj Skenderiji velikim su koncertom obilježili deset godina karijere. U studenom iste godine, sa četverogodišnjim zakašnjenjem, napokon je objavljen maxi singl s “Plimom”. Ploča je dostigla visok tiraž i postala evergreen u karijeri Indexa.

Početkom 1973. godine došlo je do čudne glazbene fuzije sa sastavom Pro arte. Indexi su ostali bez klavijaturiste, pa su sa Novkovićem smislili neobično riješenje da spoje dvije grupe, jer je i sastav Pro Arte bio u krizi. Grupi je pristupio i pjevač Vladimir Savičić Čobi, pa su djelovali pod nazivom Pro arte – Indexi. Zajedno su odradili turneju po Bugarskoj, a snimku njihovog nastupa objavila je izdavačka kuća Balkanton.
Indexi su u travnju 1973. pobijedili na festivalu Vaš šlager sezone s pjesmom “Predaj se srce”, a ona im je donijela i prvi zlatni singl. Ovo je bio prijelomni trenutak u karijeri Indexa koji sve više napuštaju avangardni rock i počinju se baviti laganim notama. U studenom su Popović i Kovačević otišli u vojsku, pa grupa nije djelovala oko godinu dana. U to je vrijeme izašao njihov prvi LP, ali ne s novim pjesmama, nego kompilacija najuspješnijih kompozicija sa singlova.

Krajem 1974. grupa je nastavila s radom ali u novom sastavu. Umjesto Šaranovića bubnjeve je zasvirao Milić Vukašinović, a na klavijaturama, koje je napustio Novković zbog preseljenja u Zagreb, zasvirao je Miroslav Maraus.

Uoči nove 1975. grupa je snimila singl s pjesmama “Bacila je sve niz rijeku” i “Pogrešan broj”. U veljači te godine održali su spektakularan koncert u Skenderiji i doživjeli očekivani trijumf. Tijekom turneje po Jugoslaviji grupu je napustio Maraus, a vratio se Lesić. Na Opatijskom festivalu te su godine pjevali “Ti si mi bila naj naj”, na šlageru “Volim te”, a na Splitskom festivalu predstavili su se sa skladbom “Obala pusta, obala vrela”.

U drugoj polovici 1976. Davorin Popović je izdao solistički album “Svaka je ljubav ista (osim one prave)” koji su snimili kompletni Indexi. Te godine Indexi su na Vašem šlageru nastupili sa pjesmom “Moja Hana”, a Davorin je dobio nagradu za najbolju interpretaciju. U ljeto te godine odradili su turenju po bivšem SSSR-u, te turneju sa Zdravkom Čolićem po Jadranu. Krajem 1976. Vukašinović je otišao u Bijelo dugme, a bubnjeve su po potrebi svirali Stojanović i Kisić.

Ambiciozni album “Modra rijeka” objavili su 1978. godine i poslije dugo godina vratili se autorskoj muzici. Nakon ovog izvanrednog albuma, na kojem je kao gost stihove recitirao Fabijan Šovagović, nizali su pjesme “Ispili smo zlatni pehar”, “Pozovi me na kafu”, “310 poljubaca” i “Pozdravi Sonju”.

Davorin Popović 1984. snimio je drugi solo album “S tobom dijelim sve”, na njemu je pjevao pjesme Kemala Montena, Kornelija Kovača i Fadila Redžića, a ponovno su ga pratili Indexi.

1986. Indexi su objavili četverostruku LP kompilaciju s izborom najuspješnijih snimaka. Nešto izmijenjen materijal objavljen je krajem 1991. Godine i na dvostrukom CD-u. Na velikom koncertu u Domu sportova 1987. Nastupili su Korni grupa, Time, YU grupa, R.M. Točak band, Drago Mlinarec i Indexi, a na live albumu “YU rock legende” snimljenom na tom koncertu našli su se najveći hitovi Indexa. Davorin Popović otpjevao je obradu stare sevdalinke “Voljelo se dvoje mladih” u okviru muzike koju je za film “Kuduz” skladao Goran Bregović.

Tijekom rata u BIH Indexi nisu radili, ali su snimili pjesmu “Ulica prkosa”. Popović, Kisić i Redžić cijelo ratno vrijeme bili su u Sarajevu, Kovačević je boravio u Pragu, a Rihtman u Izraelu. Davorin Popović je 1995. s pjesmom “XXI vijek”, predstavljao BIH na Eurosongu u Dublinu. Ona je, uz devet novih pjesama, objavljena na njegovom trećem solističkom albumu koji nosi naziv kao i drugi “S tobom dijelim sve”. 1995. godine grupa je ponovno počela s radom. Uz Popovića i Kovačevića svirali su Peco Petej, Davor Črnigoj i Sinan Alimanović. U siječnju 1996. godine svirali su pet uzastopnih koncerata u zagrebačkoj dvorani “Vatroslav Lisinski”. U travnju su rasprodali tri koncerta u Sava centru, te jedan u Novom Sadu. Publika ih je svuda dočekala s oduševljenjem. 1999. godine objavili su drugi studijski album “Kameni cvjetovi”, na kojem su se vratili izvornom rock zvuku, koji se najviše ogledao u tretmanu gitara i orgulja. Snimak posljednjeg nastupa Indexa u sarajevskoj “Zetri” održanog 1. listopada 1999. godine objavljen je na duplom discu “1.10.1999. Zetra”. Te večeri sa njima su kao gosti nastupali Kornelije Kovač, Goran Bregović, Milić Vukašinović, Hari Varešanović i Mladen Vojčić Tifa.

Posljednji koncert Indexi su održali u Banja Luci, 5. svibnja 2001. godine. Davorin Popović umro je 18. lipnja te godine, a članovi grupe odlučili su tada da prestanu s radom. U BIH je ustanovljena godišnja Nagrada “Davorin” koja se dodjeljuje najuspješnijim glazbenicima. Na prvu godišnjicu njegove smrti objavljen je CD singl “Pjesma za Davora”, koju je napisao Zlatan Fazlić, a uz njega su pjevali Dado Topić, Aki Rahimovski i Mladen Vojčić Tifa.

Bodo Kovačević umro je 22. ožujka 2004., bubnjar Ðorđe Kisić 25. studenog 2005., a prvi bubnjar Nedo Hadžihasanović 3. veljače 2006. godine.

Romansiranu biografiju "Indexi: U inat godinama” napisao je novinar iz Zenice Josip Dujmović.


Diskografija

Singlovi
"Sedam veličanstvenih" / "Nikada" / "Večeras u gradu mladih" / "Atlantis" (PGP RTB 1964.)
"Pružam ruke" / "Naše doba"/ "Zašto je prazan čitav svijet" / "Jednom smo se svađali" (PGP RTB 1967.)
"Drugi čovjek" / "Ako jednom budeš sama" / "Jutro će promijeniti sve" (PGP RTB 1969. )
"Ne želim tvoju ljubav" / "Šabn-dabn-šabn-du-bajo" (Jugoton 1969.)
"Svijet u kome živim"/"Da sam ja netko" (Jugoton 1971.)
"Krivac si ti"/ "Sve ove godine" (Jugoton 1972.)
"Sanjam" / "Balada" (Jugoton 1972.)
"PlIma"/ "Ugasila je plamen" / "Povratak Jacka Trbosjeka i ostalog zla" (Jugoton 1972. )
"Predaj se srce" / "Budi kao more" (Jugoton 1973.)
"Jedina moja" / "I tvoje će proći" (Diskoton 1973.)
"Samo su ruže znale" / "Samoćo, ljubavi moja" (Diskoton 1974.)
"Ding-da-da"/ "Da smo ljudi" (Diskoton 1974.)
"Bacila je sve niz rijeku" / "Pogrešan broj" (Diskoton 1974.)
"Volim te" /"Ti si mi bila naj, naj!" (Diskoton 1975.)
"Obala pusta, obala vrela"/"Prva ljubav" (Diskoton 1975.)
"Moja Hana" / "Noćni susreti" / "Stani malo, zlato moje" / "Putovi" (Diskoton 1976.)
"I mi i nas dvoje" /"Kad se hoće, sve se može" (Diskoton 1976.)
"Samo jednom" / "Kupala se cura jedna u potoku pod planinom" (Jugoton 1977.)
"U jednim plavim očima" /"Ana" (Diskoton 1977.)
"Voljela je Sjaj u travi"/ "Pokaži mi dlan" (Jugoton 1977.)
"Ispijmo zlatni pehar" / "Svidaš mi se" (Diskoton 1978.)
"Pozovi me na kafu"/"Slovo o čovjeku" (Jugoton 1978.)
"Prazne noći a beskrajni dani" (Diskoton 1979.)
"310 poljubaca" / "Bilo je lijepo" (Jugoton 1979.)
"Njene oči, usne, ruke"/ "Oj, Neretvo" (Jugoton 1980.)
"Betonska brana"/"Da oblak zna" (Jugoton 1981.)

Albumi
"Indexi" (Jugoton 1974. kompilacija)
"Indexi" (Diskoton 1976.)
"Modra rijeka" (Jugoton 1978.)
"Sve ove godine" (Diskoton 1986. kompilacija, četvorostruki)

Davorin Popović solo

Singl
"Ja sam uvijek htio ljudima da dam" / "Crveno svjetlo"
(PGP RTB 1976.)

Albumi
"Svaka je ljubav ista (osim one prave)" (Diskoton 1976.)
"S tobom dijelim sve" (Diskoton 1984.)

Izvor: Džuboks







 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Pjesma je, za one koji ne znaju, o curi koja je abortirala.


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Pola veka Indeksa

Pola veka Indeksa

Na koncertu u Sarajevu u čast 50 godina od osnivanja legendarne grupe okupili se muzičari sa eks-jugoslovenske scene

Indexi.jpg

Više od 4.000 posetilaca uživalo u hitovima koje su izvodile zvezde eks JU prostora

Koncert je otvorio pesmom „Plime” Željko Bebek. Na zadovoljstvo više od 4.000 posetilaca u hali „Skenderija” u Sarajevu, sinoć je održan koncert „Indeksi i prijatelji”, povodom pola veka od osnivanja legendarne grupe.
Na sceni su se tokom višesatnog događaja smenjivali izvođači i prijatelji „Indeksa”,sve sami asovi eks-jugoslovenske scene sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka: Arsen Dedić, Aki Rahimovski, pevač grupe „Parni valjak”, Hari Varešanović, Kaliopi, Mladen Vojičić Tifa...
Kako prenose bosanski mediji, za ovu priliku doputovali su brojni muzičari koji žive van ovog regiona a na neki način su sarađivali s legendarnim članovima sarajevske grupe, poput Fadila Redžića, koji je došao iz SAD, Ranka Rihtmana iz Izraela, Miroslava Šaranovića iz Nemačke...
Grupa je osnivana 1962. godine. Rad su definitivno prekinuli 2001. godine nakon smrti legendarnog pevača Davorina Popovića. Objavili su samo dva studijska albuma, ali i 27 singl-ploča.
„Indeksi” su u bivšoj jugoslovenskoj rok istoriografiji svoje mesto našli ne samo kao u jednom trenutku grupa sa armijom fanova, brojnim hitovima već i kao poseban sociološko-kulturološki fenomen.
Kako se prenosi izjava Josipa Dujmović agenciji Anadolija, „Indeksi su svojom pojavom igrali sociološku ulogu menjanja socijalističkog društva i rađanje jedne nove, moderne generacije do tada nepojmljive, u periodu od samo 20-ak godina nakon završetka Drugog svetskog rata.
Od 2002. godine ustanovljena je godišnja muzička nagrada u BiH „Davorin”, u čast poznatog pevača a koja je 2006. postala regionalna nagrada za najbolja muzička ostvarenja iz BiH, Hrvatske i Srbije.

R. S.

Objavljeno: 25.11.2012.
Izvor: Politika




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top