Incest - šta mislite o tome ?

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Incest - šta mislite o tome?



Incest se odnosi na bilo koje seksualne aktivnosti između bliskih srodnika (često u okviru uže porodice),nezvisno od njihovog uzrasta i nezavisno od njihovog pristanka.

Samim tim incest je protiv zakonit i predstavlja veoma ozbiljan socijalni problem.Najčešće prijavljivani slučajevi incesta su na relaciji otac-ćerka,polu brat-polu sestra,brat-sestra i na zadnjem mestu majka-sin.

Incest između odraslih i dece podrazumeva se kao najekstremniji oblik seksualnog zlostavljanja,jer ostavlja psihološke traume,koje su veoma ozbiljne i dugoročne.

Na razno raznim forumima sam čitao o incestu,koliko sam ja skontao,neki ga vole i upražnjavaju,a drugi opet osuđuju ali krišom čitaju o tome....



Molim za Vaše mišljenje u nastavku teme
 
Član
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
5
Na zalost, to se stalno desava. Pre par godina sam radio u jednoj nevladinoj organizaciji za prava dece i znao sam mnogo slucajeva koji nisu bili cak ni prijavljeni. Moja supruga je psiholog i upravo radi na slucaju zlostavljanja devojcica koje se pre nekih mesec-mesec i po desio u Sopotu. Ljudi, da vi cujete tu pricu. Pa to samo monstrum moze uraditi. Na zalost, takvih monsruma je sve vise i vise. Drzava blagom kaznenom politikom to bukvalno "podrzava''. I sam sam otac malog deteta i ne mogu da verujem da mozak jednog oca ili majke moze bilo sta nazao da uradi tako divnom stvorenju kao sto je sopstveno dete. Ne znam, ali mislim da je potrebno uvesti serijatski zakon barem sto se tice incesta, pedofilije i silovanja. Pa kad jedan, pa drugi, pa treci.... takav djavo ode pod noz, da vidimo da li ce i pedeseti to isto uraditi ili ce da nastavi da izivljava, prozivljava i ispunjava svoju bolesnu mastu. Ako ne serijatski zakon, a ono barem kastriranje. Toliko od mene. Pozdrav
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Užas eto to je moje mišljenje,polni seksualni odnos sa bliskim clanovima porodice.Zabrana incesta je najstariji zakon koji se najstabilnije odrzao u istoriji covekove drustvenisti. Antiincestna kampanja traje hiljadama godina pa se obicno misli da je zabrana incesta prirodna stvar, medjutim priroda nije zabranila incest tako da se postovanje zabrane uoci. Opsti smisao regulisanja je putem regulisanja odnosa u porodici i drustvu. Zabrana je tekodje osnazena cinjenicom da genetski srodan zapis pri spajanju daje genetske deformacije.
Primeceno je(mada više se ni ne zna tačno) da se incesti uglavnom odigravaju kod nizis socijalnih slojeva , prosecan pocinilac je muskarac, prosecno inteligentan, alkoholicar bez profesionalne afirmacije kome ndeostaje zadovoljavajuca kontrola agresivnosti i seksualnih pobuda. Cesto se muz ne ponasa kao muz majka nije zainteresovana, cesto i pravda postupke muza i sl.



Rodoskrvnjenje Član 197

Punoletno lice koje izvrši obljubu ili sa njom izjednačen polni čin sa maloletnim srodnikom po krvi u pravoj liniji ili sa maloletnim bratom, odnosno sestrom, kazniće se zatvorom do tri godine.


1. Polna struktura
- Osoba koje su preživele seksualno zlostavljanje (88.24% ženski pol, 11.76% muški pol)
- Počinilaca (92.11% muški pol, 7.89% ženski pol)

2. Vidovi incesta i njihova učestalost
- Otac - ćerka 31.59%
- Osoba poznata detetu van porodice – devojčica 18.42%
- Očuh – pastorka 7.90%
- Deda – unuka 7.88%
- Osoba iz šire porodice – devojčica 7.88%
- Brat – sestra 5.27%
- Brat od.. – sestra 5.27%
- Otac – sin 5.27%
- Očuh – pastorak 2.63%
- Osoba poznata detetu van porodice – dečak 2.63%
- Majka – ćerka 2.63%
- Sestra od.. – sestra 2.63%

3. Počinioci i njihova učestalost
Otac 36.86%; Osoba poznata detetu van porodice
21.05; Očuh 10.53%; Deda 7.88%;
Osoba iz šire porodice (npr. teča, ujak...) 7.88%; Rodjeni brat 5.27%; Brat od.. 5.27%; Majka 2.63%; Sestra od..
2.63%;
U 36.86% izvršilac je biološki otac, a u 47.39% se radi o figuri oca (zbirno, biološki otac i
očuh).

4. Uzrast prvog incidenta
- 6 godina i 6 meseci
Za očekivati je da je ova granica niža, imajući u vidu da su ovo prijavljeni slučajevi koji su uvek vrh ledenog
brega u odnosu na «sivu brojku», odnosno sve one situacije seksualnog zlostavljanja koje su deca saopštavala
a odrasli nisu prepoznali ili su deca zauvek ćutala o svom iskustvu.

5. Trajanje
- Višemesečno 14.71%
- Višegodišnje 85.29%

6.Prijavljivanje u akutnoj situaciji
- U 29.41% seksualno nasilje je prijavljeno dok je još trajalo (u 20.59% se radilo o deci do 14 godina).

7. Period izmedju prvog incidenta i prijavljivanja
- U proseku 11 godina i 2 meseca.
U 70.59% slučajeva je proteklo minumum 2 godine do maksimum 26 godina od kad se zlostavljanje završilo pa do prijavljivanja službi.

8. Jedno dete je bilo seksualno zlostavljano od strane
- Jednog počinioca u 85.3% slučajeva
- Dva počinioca 8.82% slučajeva
- Tri i više počinilaca 5.88% slučajeva
Reviktimizacija je čest fenomen zbog narušenih i oslabljenih ličnih granica deteta.

9. Jedan počinilac je seksualno zlostavljao
- Jedno dete u 88.24% slučajeva
- Dva deteta u 11.76% slučajeva

10. Šta seksualno zlostavljanje sadrži (pogledati nasilne seksualne radnje date u definiciji na početku teksta)

11. Upotreba fizičke prinude
U 17.65%.
12. Ko prijavljuje seksualno zlostavljanje i njihova učestalost?
- Sama osoba koja je preživela seksualno nasilje 43.59%
- Majka 23.08
- Baka 12.82%
- Druge nadležne službe (socijalne i zdravstvene zaštite i policija) 15.39%
- Osobe od podrške van porodice (npr. drugarica, majčina prijateljica...) 5.12%

13. Obraćanje institucijama
Deca i odrasle osobe koje su preživele seksualno zlostavljanje su se obraćale sledećim institucijama:
- DA 55.89%
- NE 44.11%
- Centar za socijalni rad 63.16%
- Zdravstvo 52.63%
- Policija 47.37%
- Sud 42.11%

Znači stršno :(
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Na zalost, to se stalno desava. Pre par godina sam radio u jednoj nevladinoj organizaciji za prava dece i znao sam mnogo slucajeva koji nisu bili cak ni prijavljeni. Moja supruga je psiholog i upravo radi na slucaju zlostavljanja devojcica koje se pre nekih mesec-mesec i po desio u Sopotu. Ljudi, da vi cujete tu pricu. Pa to samo monstrum moze uraditi. Na zalost, takvih monsruma je sve vise i vise. Drzava blagom kaznenom politikom to bukvalno "podrzava''. I sam sam otac malog deteta i ne mogu da verujem da mozak jednog oca ili majke moze bilo sta nazao da uradi tako divnom stvorenju kao sto je sopstveno dete. Ne znam, ali mislim da je potrebno uvesti serijatski zakon barem sto se tice incesta, pedofilije i silovanja. Pa kad jedan, pa drugi, pa treci.... takav djavo ode pod noz, da vidimo da li ce i pedeseti to isto uraditi ili ce da nastavi da izivljava, prozivljava i ispunjava svoju bolesnu mastu. Ako ne serijatski zakon, a ono barem kastriranje. Toliko od mene. Pozdrav


Potpuno se slažem. Mislim da je to gore i od čedomorstva. Strašno!
 
Natrag
Top