Imovinska karta političara

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Na ovoj stranici možete pretragom pogledati imovinsku kartu preko 700 funkcionera u Srbiji.

Kod:
http://acas.acas.rs/
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Neću, pripašće me muka od foliranja, na sebe imaju stan od 55 kvm2 i staru škodu, al' zato uža i šira familija ne zna šta će sa vilama i voznim parkom, gomila licemera...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Političari sakrili imovinu kod rodbine

Političari sakrili imovinu kod rodbine

Dugoočekivane imovinske karte političkih funkcionera u Srbiji, koje su juče objavljene na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije, pokazale su zapravo da se iz njih ništa ne može videti. Od mesečnih primanja prikazana su samo ona iz republičkog budžeta, visina štednih uloga u bankama nisu stavljena na uvid javnosti, a delovi imovine o kojima su čak i javno pričali pojedini političari nigde se ne navode.

46135_0205-vlada-foto-milos-peric_f.jpg


Po imovinskim kartama politika se ne isplati: Vladajuća koalicija

Tako je, na primer, predsednik Srbije Boris Tadić zimus obavestio javnost da od imovine ima samo 55.000 evra. Toliko je predsednik prijavio građanima i 2004. godine. Međutim, sudeći po njegovoj imovinskoj karti koja je juče objavljena, Tadić od imovine ništa ne poseduje, ako tu ne računamo platu koju prima kao predsednik Srbije. Slično je i sa Milutinom Mrkonjićem, ministrom infrastrukture, koji je u razgovoru za "Blic" rekao da poseduje pola stana. Za kratko vreme, izgleda, on je tu polovinu izgubio. Bez nekretnine je ostao i Tomislav Nikolić, predsednik SNS, koji je negde zagubio kuću u Kragujevcu, koju je kao vlasništvo naveo 2008. godine, kada je imovinu prijavio Odboru za rešavanje o sukobu interesa.



Malo je, ipak, neverovatno da su domaći političari i zaista osiromašili u međuvremenu. Razum pretpostavlja da su dobro iskoristili vreme koje su imali da dostave imovinske karte, pa su u tom periodu nešto i prebacili na svoje supruge ili članove najbliže porodice. Njihove imovine dostupne su Agenciji za borbu protiv korupcije, ali ne i očima javnosti. Podsećamo, sagovornik "Blica" iz Agencije za borbu protiv korupcije u februaru ove godine rekao je da su političari tražili od Agencije da se od građana sakrije kolika im je devizna ušteđevina, uz objašnjenje da će im "deca doći pod udar kidnapera" i zahtevali da se imovina supruga sakrije pravdajući se da ima one prete razvodom.

Ipak, ono što može da se vidi jeste da je ubedljivo najbogatiji domaći političar Nenad Popović, potpredsednik DSS koji i inače važi za uspešnog privrednika. Odmah iza njega su Velimir Ilić, lider NS, ali i poslanik Aleksandar Vlahović. Više od 10 miliona evra, koji su se u javnosti pominjali kao bogatstvo koje ima Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, svedeni su samo na 30.000 evra, koliko je njegovo vlasništvo u preduzeću "Haus of juro invest B. V.". Ipak, ako ćemo porediti ovogodišnju imovinsku kartu i onu od pre dve godine, Đelić je priznao da je bogatiji za 31 ar šume. U međuvremenu je zaradio i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas koji je 2008. godine ušteđevinu od 799 evra i oko milion dinara, a sada na dinarskom računu ima 947.862 dinara, a na deviznom 238.520 evra. To su podaci koje je Đilas sam nedavno javnosti objavio, a njegova imovinska karta juče nije bila dostupna građanima. Ipak, gradonačelnik Beograda više ne poseduje akcije u preduzeću BBDO Sarajevo, niti automobil koji je prijavio pre dve godine. Takođe, ostao je i bez 25 odsto akcija u preduzeću „Multikom“.

Zanimljivo je da je juče objavljena i karta Nebojše Krstića, savetnika predsednika Srbije. Prema zvaničnim podacima, Krtsić ne prima platu iz budžeta i drugih javnih izvora, a u vlasništvu ima kuću od 250 kvadrata, auto „opel astru“, kao i ušteđevinu. Tadićev savetnik je prijavio stopostotno vlasništvo u firmi „Nova komunikejšens“, ali nije naveo njenu vrednost.


Ako ćemo suditi po onome što smo mogli da vidimo juče na sajtu Agencije, posao nije dobro obavljen. Građani su videli isključivo ono što su političari hteli da vide, a imovinske karte, ili bar njihovi delovi, nekih ministara nisu ni stavljene na uvid.


Kako je rekao za "Blic" Čedomir Čupić, predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, na ubacivanju podataka radile su samo dve žene, pa stoga nije ni čudo zašto je bilo u najmanju ruku tehničkih nedostataka.


- Morali smo da ubacujemo 14.804 dokumenta. Nismo imali dovoljno kapaciteta za ovaj posao. Tek sada možemo da primamo nove ljude, ali i to je procedura koja dugo traje - rekao je Čupić.




N.Latković, Blic online 11.06.2010.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Ovo što su napravili, to je lakrdija. Bezobrazluk. Nemaju nimalo karaktera. Doduše, sve ovo nije ništa novo od njih.

...Mada se u Srbiji često priča o korupciji u Crnoj Gori, susedna država nam je održala lekciju bar kad su u pitanju imovinske karte. Na sajtu Komisije za utvrđivanje konflikta interesa javno je objavljena imovina svih crnogorskih političara, ali i njihovih supruga i dece. Osim toga, javno su navedeni i ostali podaci koji su po Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije za najveći broj građana Srbije i dalje tajna. U imovinskim kartama funkcionera iz susedne zemlje može se videti i da li su oni ili članovi njihove porodice podigli kredit, njihov iznos, kao i ušteđevina i način na koji je stečena...

Izvor: Bliconline

Ne ulazim u to koliko će ovo biti i realizovano u C.G., ali oni bar ne pljuju direktno u lice narodu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
8 godina robije za skrivanje imovine

Beograd 12. 06. 2010
Press

Čedomir Čupić, predsednik Odbora agencije za borbu protiv korupcije:


8 godina robije za skrivanje imovine


Zakon je loš, kaznu funkcionerima za lažno prijavljivanje imovine treba podići na najmanje osam godina zatvora i obavezno objaviti imovinu svih povezanih lica

cupic-1.jpg


Imovinske karte srpskih funkcionera koje su pre dva dana objavljene na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije izazvale su ogorčenje javnosti. Karte su pune grešaka i nedostataka, pa je ostalo nejasno da li funkcioneri nisu prijavili sve što imaju ili Agencija te podatke nije objavila.Tako je objavljeno da ministar Svetozar Čiplić nema čak ni platu, da predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović živi samo od skupštinskog paušala od 30.000 dinara, a volšebno je nestalo i 55.000 evra ušteđevine predsednika Borisa Tadića (pogledaj okvir). Podsetimo, funkcioneri su bili dužni da prijave sve podatke za sebe, supružnika i maloletnu decu - platu iz budžeta i sve druge prihode, imovinu, ušteđevinu, akcije, umetničke predmete...

Slede tužbe za lažne i nepotpune podatke

Predsednik Odbora Agencije Čedomir Čupić kaže da Agencija nema zakonsko pravo da objavi podatke o imovini povezanih lica, sem ako to supružnici ne odobre.
- Zakon su pisali političari. Da sam ga pisao ja, zakon bi sasvim drugačije izgledao. Prvo, javnosti bi bili dostupni svi podaci o imovini funkcionera, kao i svi podaci za sva povezana lica. Zatim, kazna za lažiranje ili neprijavljivanje bi bila od osam do 10 godina zatvora, a ne kao sada od šest meseci do pet godina. Nama je očigledno potrebna promena zakona i Agencija će takav predlog verovatno uputiti Skupštini - kaže Čupić za Press.

Komentari sa sajta: Press Online
- Ovo je još jedno veliko farbanje tužnog i siromašnog srpskog naroda. Kakva farsa... Ej, bre, Srbijo...
Petooktobarska budala
- Već nepunih 20 godina gledamo iste face, prodavce magle, iluzioniste, prevarante, prevrtače, secikese i prvoklasni ološ kom je zadnjica srasla za funkciju, tj. fotelju, a prikazivanjem imovinske karte ispada da su prosjaci...
Vinskamušica 59
- Kad vidiš da neko tipa Bajatovića ima džip, al nema stan... Pa nije valjda podstanar? Nije, nije, već je jedan od silnih stanova uknjižen na ženu ili na nekog rođaka! Smešno. Marko
- Tadiću, dođi u moju firmu. Moj direktor ima 300.000. Dane
- E, kad ovo pogledam, ne pada mi na pamet da se upuštam u politiku. Pa uopšte se ne isplati... Đole
- Đelić vozi „juga"! Sirotinjo, i Bogu si teška... Đoka
- Setimo se samo Živkovića kako se samoreklamirao da vozi tatinu „bubu" staru tri decenije i živi u tatinoj kući. Ostao bez posla i sada kao nezaposlen troši milione evra za nekretnine i pokretnine. Aca


Na primedbu da su u nekim imovinskim kartama objavljeni „bajati" podaci, kao kod Tomislava Nikolića i Čedomira Jovanovića, Čupić kaže da to nisu greške Agencije.- Nas ne interesuje da li je nešto bajato nego da li je tačno. Ako je neko u međuvremenu promenio imovinu, on treba lično da dođe u Agenciju i izmeni svoje podatke. Tako će jedino izbeći tužbu koju je Agencija dužna da pokrene ako uoči da su prijavljeni podaci netačni. Inače, samo četiri osobe u Agenciji imaju uvid u sve podatke i oni ih unose na sajt. Greške su i tu moguće, ali to je za otkaz - smatra Čupić.

Mrkonjić: Ako lažem, idem u zatvor

On najavljuje da će u narednih mesec dana biti dostupni podaci o imovini svih 14.805 funkcionera koji su predali svoje imovinske karte:
- Oni koji to nisu učinili biće prekršajno kažnjeni sa 50.000 dinara i dužni su da to urade u roku od 15 dana. Ako to ne učine, sledi im krivična prijava i kazna do pet godina zatvora.
S druge strane, političari tvrde da ništa nisu sakrili i optužuju Agenciju za greške u objavljivanju njihove imovine. Tako prema objavljenoj karti, predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović živi samo od 30.000 dinara skupštinskog paušala.
- Predsednica je prijavila Agenciji da prima platu kao profesor na Medicinskom fakultetu i lekar u Kliničkom centru u Kragujevcu. Mi ne znamo zašto to Agencija nije objavila - rečeno nam je u kabinetu Đukić-Dejanović.

cupic-2.jpg

Zaboravili da prijave promene u svojim imovinskim kartama... Tomislav Nikolić i Čedomir Jovanović


Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić začudio se što je objavljeno da nema nikakva primanja:- Prijavio sam profesorsku platu na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Mora da je neka greška. Insistiraćemo da to poprave i objave - kaže Čiplić.
Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, koji je prijavio samo platu od 120.000 dinara, kaže da je prijavio šta je imao.
- Ako mi nađu da sam lagao, idem odmah u zatvor. Nemam ušteđevinu, „mercedes" sam razbio pre tri godine - kazao je Mrkonjić i objasnio da se stan u kojem živi više od decenije vodi na njegovu suprugu.


cupoic-antrfile.jpg


Tadićeva karta pogrešna zbog softvera

Agencija za borbu protiv korupcije priznala je da u imovinskoj karti predsednika Srbije Borisa Tadića nije prikazana njegova ušteđevina od 55.000 evra zbog tehničkih nedostataka kompjuterskog programa.
- Iz baze podataka povučena je pogrešna tabela. Nije bila ničija loša namera da se tako nešto uradi. Došlo je do greške. Čim je uočena, stručnjaci su počeli da otklanjaju nedostatak koji je do nje doveo - rekli su u Agenciji.
Tadić ima platu od 142.944 dinara, koristi službeni stan, nema imovinu ni automobil.


B. Bojić
 
Natrag
Top