Imovina SFRJ: Podeljene 23 ambasade

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Imovina SFRJ: Podeljene 23 ambasade











Izvor:
Novosti.rs








Predstavnici pet država naslednica bivše SFRJ dogovorili se u Zagrebu kako da raspodele 23 predstavništva u Južnoj Americi, Severnoj i Južnoj Africi i Sahari.

PREDSTAVNICI pet država naslednica bivše SFRJ dogovorili su se u Zagrebu, na sastanku zajedničkog odbora za sukcesiju imovine bivše SFRJ, kako će da raspodele 23 objekta diplomatsko-konzularnih predstavništava u regionima Južne Amerike, Severne i Južne Afrike i Sahare, saopštilo je u utorak hrvatsko Ministarstvo za spoljne i evropske poslove.



dru-ambasade_310x186.jpg



Srbija je dobila objekte u Peruu, Venecueli, Egiptu, Ugandi, Kongu i Zambiji. Na području Latinske Amerike i Kariba ukupno je podeljeno šest objekata. Srbiji su pripale ambasada i rezidencija bivše SFRJ u peruanskom glavnom gradu Limi i ambasada u Karakasu u Venecueli. Hrvatskoj je pripao generalni konzulat bivše SFRJ u Santjago de Čileu, a Sloveniji rezidencija u Braziliji i generalni konzulat bivše SFRJ u Sao Paolu u Brazilu.

Na području Severne Afrike ukupno je raspodeljeno pet objekata, pa su Srbiji pripali ambasada, rezidencija i konzulat u Kairu u Egiptu, Sloveniji ambasada u marokanskoj metropoli Rabat, a Hrvatskoj ambasada u Tunisu.

Zgrada ambasade bivše SFRJ u Alžiru raspodeljena je u jednakim delovima Hrvatskoj i BiH. U regionu Južne Afrike i Sahare ukupno je raspodeljeno 12 objekata. Srbiji su pripale ambasada bivše SFRJ u Kampali (Uganda), ambasada i rezidencija bivše SFRJ u Kinšasi (DR Kongo) i ambasada i rezidencija u Lusaki (Zambija). Hrvatskoj su pripale rezidencija u Narobiju u Keniji, ambasada i rezidencija u Kartumu (Sudan) i rezidencija bivše SFRJ na Madagaskaru.
BiH je dobila ambasadu u Narobiju, a Slovenija ambasada bivše SFRJ u Dar es Salamu (Tanzanija) i rezidenciju bivše SFRJ u Maliju. Predstavnici odbora usaglasili su se da se nastavi s postupkom prodaje oko zgrade ambasade bivše SFRJ u Bonu u Nemačkoj. Naredni sastanak o sukcesiji biće u Skoplju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kome ide 645 mil. dolara bivše SFRJ

Kome ide 645 mil. dolara bivše SFRJ

Izvor: Novosti



Beograd -- Već skoro dve godine nema pomaka oko sukcesije imovine bivše SFRJ, a na stranim računima stoji zaleđeno 645 miliona dolara.

18335580564f4f3aba8afe7953657700_orig.jpg

Države bivše SFRJ ubrzale su podelu diplomatsko-konzularnih predstavništava, ali nema izgleda da će se otkočiti deoba nekadašnje društvene i privatne svojine, kao i jugoslovenskih deviznih rezervi.

Kako saznaju Novosti, još se vode pregovori oko narednog sastanka Komisije za sukcesiju imovine bivše SFRJ, koji bi trebalo da se održi u maju u Sarajevu.

Trebalo bi da se razgovara i o podeli deviznih rezervi (aneks C), a procene su da na računima stranih banaka i raznih međunarodnih fondova ima oko 645 miliona dolara preteklih iza bivše Jugoslavije.

"Zapinje" oko aneksa G ugovora o sukcesiji, koji se odnosi na društvena preduzeća i privatnu imovinu. Hrvatska je do sada imala najmanje interesa da se otvara ovo pitanje, zbog velikog broja firmi iz Srbije kojima je u ovoj zemlji ostala atraktivna imovina, ali i građana koji potražuju stanarska prava i deviznu štednju.

Brisel ne gleda blagonaklono na mogućnost da Zagreb sačeka ulazak u EU "opterećen" ovim nasleđem iz prošlosti. Zato Beograd očekuje da bi stvari konačno mogle da se mrdnu sa mrtve tačke.

"Mi smo odavno Hrvatskoj predložili nacrt bilateralnog ugovora o sprovođenju aneksa G i nadamo se da bi mogli da se ubrzaju dogovori oko parafiranja ovog dokumenta. Čak smo predložili i da se odvojeno rešavaju društvena preduzeća i zaštita stanarskih prava. Čekamo odgovor nove hrvatske vlade", kaže Gašo Knežević, visoki predstavnik naše zemlje u Komisiji.

Sporni aneks G predviđa vraćanje imovine u stanje na dan 31. decembra 1990. Hrvatska je, međutim, 1991, Uredbom o nacionalizaciji srpske imovine vlasništvo prenela na državu, što dodatno komplikuje sukcesiju.

Tako oko 400 preduzeća iz Srbije potražuje svoje, u međuvremenu useljene ili prodate, nekretnine u Hrvatskoj. Procene Direkcije za imovinu Srbije su da je u momentu raspada države, imovina Srbije samo u Hrvatskoj vredela oko 1,8 milijardi evra, a hrvatskih u našoj zemlji oko 800 miliona evra. Takođe, Srbi u Hrvatskoj potražuju najmanje oko 65.000 kuća i stanova.

Među firmama koje potražuju imovinu u Hrvatskoj, među kojima su i odmarališta na primorju, su i Železnice, Zastava iz Kragujevca, Prvi maj iz Pirota...

SRBIJI PRIPALA 31 ZGRADA
Bivše republike SFRJ do sada su, od ukupno 123 diplomatsko konzularnih predstavništava, raspodelile 67. Još 56 zgrada čeka novog vlasnika. Srbija je u ovom procesu postala bogatija za 31 nekretninu.

 
Natrag
Top