Imam veću platu, a ipak te volim

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Danas je sve veći broj brakova u kojima žena zarađuje više od svog muža, a to je često razlog stalnih nemira u braku. Prvo i najvažnije je da žena prepozna problem. Ovo je jako važno jer su retki muškarci koji će reći direktno – krivo mi je što ti imaš veću platu.



2440_zena-lezi-na-parama-01-dreamstime_4042011-Keeweeboy_if.jpg


Uspešne, savremene i moderne žene više nemaju materijalnih problema, ali ih često taj uspeh košta mira u kući.
– Većini muškaraca teško pada činjenica da njihove žene zarađuju više od njih. Problem koji tada nastaje proističe iz patrijarhalnog modela društvenih uloga muškarca i žene – objašnjava dr med. Zoran Milivojević, psihoterapeut, koji se bavi i terapijom parova i grupnom terapijom, a radi i kao edukator i supervizor za transakciono-analitičku psihoterapiju Međunarodnog udruženja za transakcionu analizu.
– U ovom modelu, karakterističnom za društva u kojima se teško živi, muškarac je taj koji odlazi u spoljašnji svet, odakle donosi hranu i novac, a žena je ta koja je stub kuće i porodice. Iako je svako obavljao različite „muške“ i „ženske“ poslove, ove uloge su se dopunjavale. One su bile i veoma čvrsto definisane i svako ko ih se nije pridržavao bio je izložen društvenom pritisku šire društvene zajednice. Pre nekoliko generacija jednostavno nije ni dolazilo u obzir da žena radi, jer se smatralo da tada ne može da bude i dobra žena, domaćica i majka.
Ako ovakav problem postoji u vašem braku, naš sagovornik savetuje da odmah nešto preduzmete.
– Prvo i najvažnije je da žena prepozna problem. Ovo je jako važno jer su retki muškarci koji će reći direktno – krivo mi je što ti imaš veću platu. Umesto toga, muškarac će pre dati primedbu na to da supa nije dovoljna

slana, da odelo nije oprano, da deca idu neispeglana, a da tepih nije usisan – nabraja dr Milivojević. – Dakle, najčešće će ženi zamerati to da je zbog svog posla zanemarila druge svoje uloge i obaveze, a upravo zbog toga je nekada teško prepoznati u čemu je pravi problem. Ako prepoznajete sebe u navodima našeg sagovornika, najbolje bi bilo da svaki put kada vam muž zameri da nešto niste dobro uradili, razmislite šta je zapravo uzrok kritike, a onda i da pravilno odreagujete.
– Žena treba da pogleda duboko iza muževljeve ćutnje, ljutnje, mrzovolje, depresije, hladnoće i da vidi da je on u stvari jedan uplašeni dečak koji se boji da ga ona neće voleti ako shvati da može bez njega. Zato je najbolje da u takvim situacijama žena koja želi da zaleči svoj odnos ili brak bodri svog muškarca i pohvaljuje njegovu muškost i muževnost. Glavna poruka treba da bude da novac nema nikakve veze s tim da li je neko muško ili žensko – zaključuje dr Milivojević.



Ugrožena muškost


Muškarcu nije najveći problem to što žena ima veću platu od njega već činjenica da on ima manju platu od nje. Tada se muškarci osećaju kao da su na neki način ekonomski ili finansijski kastrirani, kao da više nisu muškarci.
– Takav se muškarac oseća manje moćnim od svoje žene, odnosno nemoćnim, a nemoć se na latinskom kaže impotencija – priča dr Milivojević.

Žene zauzimaju sve bolje pozicije


Prema istraživanju Ujedinjenih nacija, žene čine najmanje 40 odsto svetske radne snage i u proseku rade više nego muškarci. Međutim, one zarađuju samo jednu četvrtinu globalnog prihoda i imaju manje prava na zdravstvene usluge, obrazovanje, posao i ređe su na političkim funkcijama nego muškarci. Većina stručnjaka definiše jaz među polovima kao razlike u brojnosti muškaraca i žena u pet ključnih oblasti, ekonomiji, privredi, politici, zdravstvu i obrazovanju. Na svu sreću, mnoge zemlje su znatno napredovale ka suženju tog jaza, a kao rezultat toga danas se susrećemo sa sve većim brojem žena koje su na dobrim pozicijama i koje zarađuju daleko iznad proseka. Taj trend je došao i u Srbiju.

Izvor:Žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Uh, koliko je brakova propalo upravo zbog ovoga. Strasno!
Muskarci se ponekad osecaju "kastrirano" ako im zena radi bolji posao i zaradjuje vise.
 
Član
Učlanjen(a)
05.12.2009
Poruka
4
Ako vas muskarac maltretira ili ostavi zbog toga sto manje zaradjuje, nije vas ni vredan! Komplekse je veoma tesko leciti!
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
ako žena ne nabija na nos muškarcu da donosi više para ne vidim problem naprotiv liči mi na ugodjaj....
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Uh, koliko je brakova propalo upravo zbog ovoga. Strasno!
Muskarci se ponekad osecaju "kastrirano" ako im zena radi bolji posao i zaradjuje vise.
Pomalo subjektivno i "navijački"! U svom okruženju znam nekoliko baš suprotnih primera! Opet ću ponoviti, po mom mišljenju to nema veze sa polom, više sa osobinama i karakterom pojedinca! Zašto bih se osećao inferiorno ako moja žena zarađuje više (a kako čovek reče ne nabija mi to na nos!)? Zar nije bolje raspolagati sa više novca nego sastavljati kraj sa krajem? Prošla su ta vremena "mužjaka" i domaćica...
 
Član
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
1.291
Nije to samo "balkanski" mentalitet...toga ima u celom razvijenom svetu...jer odvajkada je svuda bilo da je muskarac taj koji radi i zaradjuje a zena bude stub porodice.
Zenino je da kaze "to i to mi treba",a muskarcevo je da se snadje i to nabavi ...e u ovom modernom svetu to moze da bude kamen spoticanja pogotovu ako su zenina primanja veca od muskarcevih,i ako zena naglasi da su njena primanja veca i samim tim da ce ona da odlucuje o rasporedu trosenja istih.

Samo treba naci "zlatnu sredinu" i verujem da tu nece biti problema ako se dvoje vole,uzajamno cene i postuju.
Zena nece potencirati da vise zaradjuje,muskarac nece biti "previse strog" po pitanju sminke-i to je to...vazno je fokusirati se na porodicu i nece biti problema.
 
Natrag
Top