Imaju li kućni ljubimci šesto čulo ?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Imaju li kućni ljubimci šesto čulo ?

Skoro dve trećine vlasnika kućnih ljubimaca tvrde da njihovi "mezimci" imaju šesto čulo kada je reč o vremenskim nepogodama, a 43 odsto kaže da njihovi ljubimci predosete opasnost, pokazuje istraživanje sprovedeno u SAD.

eoqdw.jpg


Čak 72 odsto vlasnika pasa kaže da uvek dobije upozorenje o lošem vremenu, a isto upozorenje dobije 66 odsto vlasnika mačaka, preneo je AP.

Što se loših vesti tiče, 47 odsto vlasnika pasa i 41 odsto vlasnika mačaka bude upozoreno ponašanjem svojih ljubimaca.

"Lejzi uvek može da oseti kada je Timi u nevolji. Crna Lepotica zna uvek da je most zatvoren za upotrebu", pričaju vlasnici.

Džim Fulstoun (65) iz Nevade kaže da njegov pas Ostin počinje da daje znakove upozorenja 15 minuta pre zemljotresa, a 45 minuta pre oluje.

"Ostin trči ukrug i gleda me. Ako sedim, sedi i on. Ako sam napolju, dotrči do mene, trči ukrug, gleda me i njuška mi noge. Aktivniji je nego inače", rekao je Fulstoun.

Fulstoun kaže da je njegov ljubimac pre zemljotresa posebno aktivan i da neprestano laje i trči ukrug.

Kej Mur (64) iz Kalifornije kaže da njena dva pasa Bri i Lola postanu hiperaktivni, a Stejsi Džouns (50) iz Džordžije je ispričala da njen zlatni retriver po imenu Lejdi nikada nije uznemiren kada je pred vratima kuće rođak ili prijatelj, ali ako je stranac ispred, ponašanje se menja.

Psiholog Stefani Lafarž, viši rukovodilac u Američkom društvu za prevenciju maltretiranja životinja, rekla je da je "šesto čulo nešto što ne možemo da objasnimo, ali smo skloni da mu verujemo".

"To je pitanje verovanja" istakla je Lafaržova.

Naučnici smatraju da životinje osećaju dolazak lošeg vremena zbog promene pritiska ili nekih sličnih faktora, rekla je Lafaržova.

Međutim, oni ne mogu da otkriju šta se događa s ljubimcima uoči zemljotresa, loših vesti i sličnih događanja.

"To je nešto što vide samo vlasnici životinja", zaključila je Lafaržova.

B92

 
Natrag
Top