Ima li u Hrvatskoj dioksina u hrani? Nemamo pojma?!

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ima li u Hrvatskoj dioksina u hrani? Nemamo pojma?!





Danas.hr 07.01.2011.

0158007.48.jpg

Jesu li jaja, te proizvodi od svinjskog i pilećeg mesa kontaminirani dioksinom na farmama u Njemačkoj stigli do Hrvatske? To neće biti moguće doznati. No, ističu stručnjaci, sigurno nije riječ o količinama koje bi mogle akutno utjecati na zdravlje građana.

iz drugih medija


  • Skandal u Njemačkoj
  • Kancerogenim ostacima biodizela hranili životinje!
Prema riječima mr. sc. Marijana Katalenića, voditelja Odjela za zdravstvenu ispravnost hrane pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, razloga za paniku nema.

Iz Hrvatske agencije za hranu (HAH) poručuju kako putem Europskog RASFF sustava za uzbunjivanje nije pristigla obavijest da je sporni proizvod isporučen na hrvatsko tržište te ne postoji opasnost za hrvatske potrošače, dodajući kako rade na procjeni rizika.


Hrvatska iz Njemačke uvozi prehrambene proizvode, među kojima su i jaja. Istovremeno, kod nas postoji samo jedan laboratorij opremljen za detekciju dioksina, no nije opremljen za analizu dioksina u namirnicama! Makar se takav aparat "nabavlja" od 1999. godine, kad se dogodila zadnja velika afera s hranom punom dioksina iz Belgije.


Prema riječima ing. Katalenića, treba uzeti u obzir činjenicu da postoji oko 170 spojeva dioksina, no manje ih je od 10 izuzetno toksično, ostale, pak, udišemo, pijemo i jedemo – svakodnevno. Jesu li na njemačkim farmama otkriveni upravo ti, najotrovniji spojevi, tek će biti ustanovljeno, piše
Novi list.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
fallback_840x30.gif

Prijetnja iz Njemačke

Zbog otrovnog dioksina pojačan nadzor granica





Hina
05.01.2011.

0218007.48.jpg

Iako u Ministarstvu poljoprivrede tvrde kako u Hrvatskoj nema zatrovanih jaja ni hrane za životinje te da se tek zanemarivo uvozi perad, kontrola na graničnim prijelazima prema Njemačkoj ipak je pojačana.

Hrvatskoj ne prijeti opasnost od dioksina te nama razloga za zabrinutost, izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.

Hrvatska ne uvozi hranu za životinje iz Njemačke, ne uvozi jaja, tek zanemarivo perad, ali ne iz pokrajina u kojima su se pojavila kontaminirana jaja niti od tvrtke koja se spominje te ne prijeti opasnost od dioksina, tvrde su u Ministarstvu.Napominju kako nadležne službe obavljaju redovitu kontrolu na granicama te nema razloga za zabrinutost.


"Nije nemoguća misija utvrditi točno otkuda je neka namirnica došla, hrana došla i gdje je završila", izjavio je za HTV zamjenik glavnog sanitarnog inspektora u Ministarstvu zdravstva
Šani Samardžić.

  • Skandal u Njemačkoj
  • Kancerogenim ostacima biodizela hranili životinje!
Potrošači uvijek trebaju obraćati pozornost na deklaracije. Ispunjene su općenitim podacima, ne i detaljima uz pomoć kojih bismo mogli ustanoviti da smo potpuno zaštićeni od robe sumnjivog podrijetla. Za one koji nepotrebno strahuju, preventivne mjere postoje. U pripremi peradi potrebno je micati kožu jer se u njoj taloži najviše dioksina.

Prema informacijama do kojih je došao RTL, na hrvatskim graničnim prijelazima povećana je kontrola uvoza stočne hrane i prehrambenih proizvoda iz Njemačke zbog skandala s otrovnim dioksinom koji protekla tri dana potresa tu zemlju. Pogranične službe izvijestile su da u Hrvatsku neće ući zatrovana hrana.


Njemačka: Zagađeno 150.000 tona stočne hrane

Gotovo 3000 tona masti zagađene dioksinom prodano je proizvođačima stočne hrane u Njemačkoj, ali ne i u inozemstvu, a zagađeno bi moglo biti do 150.000 tona stočne hrane, objavilo je u srijedu njemačko ministarstvo poljoprivrede, a prenose agencije.

Više od tisuću peradarskih i svinjogojskih farmi, većinom na sjeveru Njemačke, moralo je prekinuti isporuku jaja i mesa pošto je početkom tjedna, najprije u jajima, otkriven dioksin. Dosad je samo na jednoj farmi usmrćeno više od 8000 kokoši nesilica.


Vjerojatni uzrok zagađenja je gotovo 3000 tona masti iz tvrtke "Harles & Jentzsch" iz Uetersena, na sjeveru zemlje, koju je u studenome i prosincu kupilo 25 proizvođača stočne hrane u četiri savezne pokrajine, navodi se u izvješću ministarstva poljoprivrede parlamentarnom povjerenstvu zaduženom za to pitanje.


Riječ je o tzv. tehničkoj masti koja nastaje kao otpad pri proizvodnji biodizelskoga goriva, a sa stočnom je hranom pomiješana u omjeru od dva do deset posto. To znači da bi zagađeno moglo biti od 30.000 do 150.000 tona stočne hrane.
 
Natrag
Top