Igumanu oduzeli vuka - građani apeluju kod patrijarha

Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Komentar sa pomenute Facebook grupe:


Igumanu oduzeli vuka - građani apeluju kod patrijarha


Skoro tri hiljade ljudi preko Fejsbuka uputilo molbu patrijarhu Irineju da u manastir Kovilje vrati vučicu Alfu, koja se trenutno nalazi u azilu u Đurđevu.

Patrijarh se moli da se vučica vrati u manastir Kovilje, podno Javor planine, gde je kao bebu prihvatio i pripitomio iguman Amvrosije Alimpijević, piše ''Politika''.

Administrator grupe na Fejsbuku pod nazivom „Vratimo vučicu monahu Amvrosiju”, Saša Vulfman Vulović, diplomirani pravnik i direktor Biroa za bezbednost Grupe „Zastava”, objašnjava nam da je autor pisma koje je prošle nedelje upućen patrijarhu njegova supruga Maja, inače docent na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu, i da su na ideju došli i zbog sopstvenog iskustva s vukom koji je četiri godine živeo s njihovom bebom i spavao s njima u kući u centru Kragujevca.

“Naša osamnaestomesečna ćerka se igrala s vukom. Životinja se veže za onoga ko ju je pripitomio. To je jedna čista duša. Alfa će tamo živeti „u mraku” i, odgovorno tvrdim, patiće za mladim monahom dok je živa jer nikakav prihvatni centar ne može da zameni ljubav i slobodu koju je ona imala. Njen život će se svesti samo na uzimanje hrane i spavanje”, kaže Vulović i s tugom dodaje da je njihov Vučko umro od moždanog udara prošlog septembra.

Profesorka Maja Vulović kaže da je posle reportaže u “Politici” o čistoj i najiskrenijoj ljubavi vučice i monaha dosta ljudi prvi put posetilo manastir Kovilje.

“Međutim, vučicu su po naređenju vladike žičkog odveli u azil. Razlog je bio „da će ona da dovede čopor vukova koji će da pojedu neku babu iz sela”. Ako je neko iole upoznat s ćudima vuka znaće da će vučica, što je u ovom slučaju, kada dostigne polnu zrelost, s dve godine, sama otići na teritoriju mužjaka a neće dovesti čopor. Drugo, s obzirom na to da je ona odrasla s ljudima vrlo je velika verovatnoća da nikada neće napustiti manastir i „svoj čopor” čiji je vođa monah Amvrosije”, tvrdi profesorka i dodaje da iz nje ne govori samo sva moguća svetska literatura o vukovima, već i iskustvo.

Prošlog juna, „Politika” je objavila reportažu o mladom monahu koji je nakon 200 godina pauze obnovio manastir podno Javor planine, a za koji narod tvrdi da je stariji i od Studenice. U vreme kada je naša ekipa posetila Kovilje, monah je živeo sam, a društvo su mu pravile vučica i lisica.

Kako nam je ispričao, vučica je imala samo 15 dana kada su mu je doneli, tek je bila progledala... Hranio je na svaka četiri sata, prvo mlekom, pa mlevenim mesom. Nazvao je Alfa, jer su mu rekli da je bila najkrupnija u leglu i verovatno predodređena za alfa ženku. Alfa je imala svoj boks, ali je Amvrosije često puštao, pa su zajedno lutali po šumi.
Vulovići nam kažu i da su u kontaktu sa Amvrosijem i da on zna za ovaj apel.

Pismo koje iz časa u čas elektronski „potpisuje” sve više ljudi, poslato je na mnogo adresa, ne samo u Beograd, već i našim crkvama u svetu, u Australiju, London... ali, kažu nam Vulovići, da do sada nije bilo odgovora.
Za one koji će možda pročitati ovaj tekst, a imaju moć da nešto urade, ponovićemo reči mladog igumana Amvrosija iz naše reportaže prošle godine:
„Onom koga voliš moraš dati slobodu... To je prava ljubav. Teško mi, ljudi, to shvatamo, ali se učimo... polako”.

v167645p0.jpg



Igumanov pakt s vukovima


Iguman Amvrosije, jedini monah nedavno obnovljenog manastira Kovilje, pripitomio dva vuka, lisicu, orla, zmiju, gavrana i zeca

vuk,-monah.jpg


Amvrosije i Alfa u igri (Foto Dobrivoje Urošević)

JavorU manastiru Kovilje, podno Javor planine, nekada je bilo mnogo monaha, u vreme Turaka je tu čak i škola radila. Danas je ovde, u nedavno obnovljenom manastiru s kraja 12. veka samo jedan monah, koji, kako kaže, uči od – vuka...
Na tridesetak kilometara od Ivanjice, na desnoj strani reke Nošnice, nalazi se mesto koje istovremeno odiše neverovatnim mirom i energijom. Dočekuje nas iguman Amvrosije Alimpijević, ujedno i prvi monah koji je posle 200 godina pauze zamonašen u ovom manastiru. Priča o njegovom „paktu sa vukovima“ prešla je i granice Srbije, a snimke monaha i vučice na „jutjubu“ videlo je na desetine hiljada ljudi.
– Nisam ja nikakav svetac, niti čudotvorac, cela ta priča je pogrešno shvaćena. Ne pripitomljavam ja životinje, već su one mene prihvatile, a ja kroz druženje sa njima pronalazim neke svoje odgovore. Ja neke stvari ne mogu da objasnim, to ne može da se stavi u reči – veli iguman Amvrosije.
Ovde su posetioci malobrojni, čuju se samo ptice i žubor vode. Naš sagovornik kaže da mu samoća prija posle iskustva u Studenici, gde je bio tri i po godine.
– U Studenici sam vodio i po 20 autobusa dnevno. Uveče dođem u sobu, zatvorim oči i samo mi lete lica... Nije to za mene, ovde sam pronašao mir – priča ovaj iguman.
Obrazovan, duhovit, mlad, tek mu je 29. godina, odlučio se na korak koji nije svojstven njegovoj generaciji.
– Monah je čovek ranjen ljubavlju Božjom. Ja sam sa 20 godina otišao u manastir i opet bih to ponovo uradio – govori dok nas poslužuje kafom i rakijom.
Na sto stavlja mobilni telefon.
– To mi je jedini kontakt sa svetom ili se možda zavaravam – sa osmehom priča i dodaje: – Moram da ga imam zbog parohije, jer ja sam i monah i paroh.
Njegova parohija je 45 kilometara u prečniku. Amvrosije drži službu, liturgiju, venčava, sahranjuje... Nedavno je tako venčao Albanku i Srbina, što je uredno zabeležila i „24 časa svadba“.
Iguman je iz Arilja. Završio je i muzičku školu, svira gitaru i klavir. Ima ih i ovde, ponekad prebira po dirkama i žicama. Porodicu, kaže, viđa otprilike tri puta godišnje. Brat Aleksandar je mlađi od njega devet godina, igra fudbal u Mađarskoj. Bio je jednom ovde, kada ni konak nije bio završen i samo je prokomentarisao: „šta je ovo, samo hektar neba...” Da, hektar neba i planine, ali koji zrače posebnom energijom, verovatno zbog stare crkve, dodaje...
Tik uz konak koji je podignut prošlog novembra, parkirani su džip i motor. Još jedan dokaz da mladi iguman odudara od uobičajene slike monaha koji komuniciraju jedino preko službe.
– Džip i motor sam dobio na poklon pre mesec dana, zahvaljujući emisiji RTS-a „Kvadratura kruga“, koju je video profesor teološkog fakulteta Miloš Vesin iz Libertvila u SAD. Profesor, njegovi studenti i parohijani sakupili su novac i tako mi obezbedili prevoz u ovim planinskim bespućima– objašnjava dok prati naš iznenađeni pogled.
Dok pričamo ispred crkve, koja je delom uklesana u steni i po svom izgledu spada u red pećinskih crkava isposničkog tipa, pitamo da li možemo da vidimo tu čuvenu vučicu Alfu. Posle nekoliko zvižduka prikrala nam se s leđa, ali držeći odstojanje od nekoliko metara.
Kada nema nikoga leži na klupi na kojoj sedimo.
– Nikome neće da priđe i niko je nije dodirnuo osim mene, što je i logično, jer sam je ja othranio. Imala je samo 15 dana kada su mi je doneli, tek progledala... hranio sam je svaka četiri sata, prvo mlekom, pa mlevenim mesom... Nazvao sam je Alfa jer su mi rekli da je bila najkrupnija u leglu i verovatno predodređena za alfa ženku – priča nam dok vučica nepoverljivo pravi krugove oko neočekivanih posetilaca.
Na čuvenu poslovicu „vuk dlaku menja...“, Amvrosije odgovara svojom poslovicom: „ljubav dlaku menja, ali ćud nikada...”
Sada ima 10 meseci i još je mala, jer vukovi tek sa dve godine postaju zreli. Alfa ima svoj boks, a Amvrosije je često pušta, pa odlaze u lutanja po šumi...
– Imao sam još jednog vuka, isto je bila ženka. Ali nju nisam ja othranio, bila je divlja... Svi smo se zajedno šetali, ali posle nije htela u boks, morao sam da je unosim. Sada je u Čačku, tamo ima ogroman ograđen prostor...
Osim vučice, monahu društvo pravi i lisica, koju nismo uspeli da vidimo, jer obično dolazi kada padne mrak.
– Lisica dolazi samo noću, ona je plašljivija od vuka. Uzeo sam je od nekih lovaca u Nišu, bila je kao čaša... Imao sam i orla, bio je pitom, nije bežao. Ubili su ga pijani lovci... iskreno, mislio sam da će pre neko ubiti vuka – priča naš sagovornik.
Pripitomio je i zmiju, gavrana, zeca i papagaja Aru. Amvrosije će sada ostati i bez Alfe, koja bi uskoro trebalo da bude prebačena u rezervat u Bugarskoj, među ostale vukove. Na naše pitanje da li će mu biti teško bez druga, monah odgovara:
– Onom koga voliš moraš dati slobodu... To je prava ljubav... Teško mi, ljudi, to shvatamo, ali se učimo... polako...

-----------------------------------------------------------

Starija od Studenice?

O vremenu gradnje manastira Kovilje, koji je gotovo priljubljen uz stenu, nema pouzdanih podataka. Pretpostavlja se da je s kraja 12. ili početka 13. veka. Sastoji se od dve crkve pod istim krovom – starija i manja, za koju narod kaže da je starija od Studenice, posvećena je svetim Arhangelima, a mlađa svetom Nikoli. Manastir je u doba Turaka jedno vreme bio opusteo, da bi veliku obnovu doživeo polovinom 15. veka. U parohijsku crkvu je pretvoren 1813. godine. Posle 200 godina pauze, episkop žički Hrizostom je u septembru 2005. godine zamonašio, a zatim do jeromonaha rukopoložio sadašnjeg igumana Amvrosija.

Dodato posle 8 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Komentar sa pomenute Facebook grupe:

Darko Radovanovic - ljudi, jel vi citate starije objave u ovoj grupi? jeste procitali sta je Dejan juce napisao?
evo:

Dejan Gacic - Ljudi ova grupa je besmislena! Verujem da su namere dobre ali ovo nema veze sa ocem Amvrosijem!

Sa ocem Amvrosijem sam u stalnom kontaktu i miliom posto nema teorije da se Alfa vrati kod njega!

Cim sam dobio poziv... za ovu grupu odmah sam se cuo sa njim i ovo NEMA njegov blagoslov!

On je za Alfu nasao najbolje moguce resenje... i on Alfu obilazi!

Nemojte da radite nesto sto nema veze sa istinom a sto moze da nanese puno stete i ocu Amvrosiju i Alfi!

Pozovite manastir, ili odite do manastira i pitajte ga sta on misli o ovoj inicijativi!


On je sjajan covek, monah nemojte raditi i nanositi stetu iz neznanja!

Ponavljam - otac Amvrosije apsolutno ne stoji i ne podrzava ovu i bilo koje druge slicne inicijative!

-----------------------------------

Moj komentar
je da - ne znam da li je ovaj gornji komentar istina pa predlažem da se zaista kontaktira manastir Kovilje podno Javor planine i monah Amvrosije i dozna istina, a broj telefona je:

032 837 107
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top