Ibar ugrožava kuče, Velika Morava raste

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Ibar ugrožava kuče, Velika Morava raste

Zbog povećanog vodostaja Ibra došlo je do ozbiljnog odrona dela leve obale reke u naselju Stara čaršija, u Kraljevu. Najkritičnije je na lokaciji Pampula, gde je Ibar već potkopao temelje desetak kuća.

v167517p0.jpg


Voda oko Niša se uglavnom povlači, sledi sanacija.

Uprava za vanredne situacije pripremila je smeštaj za eventualnu evakuaciju stanovnika, dok se u nedelju očekuje izlazak na teren vodoprivrednog inspektora.

Pomoćnik načelnika Štaba civilne zaštite Jasminka Jovanović rekla je da visok vodostaj Ibra ne dozvoljava da se odmah krene u obezbeđenje daljeg urušavanja ugroženog terena.

Za radove na uređenju najugroženijeg dela obale u dužini od oko hiljadu metara, grad je obezbedio polovinu od oko potrebnih 34 miliona dinara.

Kod spajanja Južne i Zapadne Morave kod Mojsinjskih planina, hidrološka služba RHZ zabeležila je danas porast vodostaja na 693 santimetra.

Prema poslednjim podacima Gradski štab civilne zaštite Leskovca saopštio je da se voda povukla ili je ispumpana iz oko 90 odsto poplavljenih kuća, dvorišta i oranica u Leskovcu.

Iz sela Đunis evakuisano je 20 domaćinstava, a premešteni su i stočni fond i poljoprivredna mehanizacija zbog izlivanja vode u slivu Južne Morave, saopšteno je iz kruševačkog Štaba za vanredne situacije.

U tom delu isključena je i električna energija, a zaustavljen je i saobraćaj na delu regionalnog puta Kruševac-Aleksinac-Niš i obezbeđeno dežurstvo vatrogasno-spasilačke jedinice, nevodi se u saopštenju.

Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede proglasilo je vanredno stanje zbog poplava u tom delu zemlje.

Za evakuisano stanovništvo obezbeđeno je snabdevanje vodom iz cisterni i evidentirane potrebe za hranom i zdravstvenom zaštitom.

Tokom noći dežurale su ekipe hitne pomoći, a u petak će ih obići ekipe zdravstvenih radnika i veterinarske službe, kaže se u saopštenju.

Od Đunisa do spajanja Južne i Zapadne Morave kod Mojsinjskih planina, hidrološka služba Republičkog hidrometeoriološkog zavoda noćas je zabeležila porast vodostaja za 693 santimetra.

Načelnica prognoze voda Nena Kovačević rekla je da je noćašnji priliv vode u korito Južne Morave na tom potezu predstavljao kulminaciju.

Vodostaj je sada u stagnaciji, a tokom dana bi, prema progonozama, trebalo da dođe do manjeg opadanja.

Opštinski štab za vanredne situacije u Beloj Palanci procenio je posle obilaska poplavljenih područja u toj opštini da je šteta naneta domaćinstvima oko 30 miliona dinara, rečeno je danas agenciji Beta.

Štab je posle izlivanja Nišave i plavljenja nekoliko sela u sredu, formirao Komisiju koja obilazi ugrožena domaćinstva i utvrđuje štetu.

Kako je predsednik opštine Aleksandar Živković rekao Beti, Komisija je u protekla dva dana obišla petnaestak najugroženijih domaćinstava i sačinila zapisnik.

"Procena je da je šteta od poplava oko 30 miliona dinara. Danas ćemo Komisiji za elementarne nepogode Vlade Srbije uputiti zahtev za pomoć jer naša nerazvijena opština neće moći sama da reši ovaj problem", kazao je Živković.

Prema njegovim rečima, Bela Palanka će tražiti i pumpe za ispumpavanje vode iz prostorija i dvorišta, a posle toga biće dezinfikovana poplavljena područja.

Voda se povukla iz Crvene Reke, Dolce, Ljubatovice i Čiflika, ali i dalje ima vode u pomoćnim prostorijama i podrumima u Crvenoj Reci, koja je bila najugroženija.

Živkovih je kazao da je jedan od zaselaka u Dolcu odsečen jer je voda poplavila most.

Tokom prethodna dva dana, Beli Timok poplavio je više stotina objekata i oranica na periferiji Zaječara, u naseljima Višnjar, Muljak, Gojkova jaruga i Izvorski put, kao i u selima u priobalju Timoka. Do sada je evakuisano 36 osoba, od toga sedmoro dece.

U zaječarsku bolnicu smešteno je privremeno 13 osoba.

Trgoviški Timok je pričinio veliku štetu i na području opštine Knjaževac, jer se reka izlila preko puteva i mostova. Zbog bujica, u prekidu je bio saobraćaj ka skijaškom centru "Babin Zub", a voda je odnela i deo tek izgrađenog restorana "Srna" u selu Inovi.

U negotinskom kraju, Timok se takođe izlio iz korita i potopio više desetina hektara oranica od sela Crnomasnice do Veljkova, mada je nivo reke, u odnosu na zabeleženu kotu u februaru ove godine, niži za oko jedan metar.

U Leskovcu, koji je zadesila poplava, umnogome je bolja situacija nego juče, dok se Beli Timok, koji je naneo veliku štetu, nalazi u koritu, jer se voda povlači, izjavio je načelnik sektora MUP-a za zaštitu i spasavanje Predrag Marić.

Situacija je nešto bolja i u selu Vitkovac, u opštini Aleksinac, rekao je Marić Tanjugu, iznoseći najnovije podatke o područjima koja su ugrožena poplavama.

Govoreći o stanju u leskovačkoj i zaječarskoj opštini, koje su najviše pogođene poplavama, Marić je rekao da je trenutno u Leskovcu u toku crpljenje vode iz 50 kuća u naselju Bobište. Tokom jučerašnjeg dana više od 20 pumpi i 70 vatrogasaca iz nekoliko jedinica od Beograda, Niša, Kraljeva, Jagodine, bilo je na licu mesta, dodao je Marić.

"U subotu i nedelju se očekuju nove padavine, ne takvog intenziteta i količine kao što je to bilo u danima koji su za nama i koji su doveli do ovih poplava, ali velika je količina vode prisutna svuda, tako da moramo da budemo pripremljeni i da reagujemo po potrebi", istakao je Marić.

Govoreći o problemu nedostatka vode u pojedinim opštinama, Marić je ocenio da je on nastao usled plavljenja renibunara i da je na lokalnim štabovima za vanredne situacije da, ukoliko je moguće, nađu rešenja.

Ukoliko nisu u mogućnosti da nađu rešenja, lokalni štabovi za vanredne situacije treba da se obrate sektoru za vanredne situacije, koji će u tom slučaju, kao što je više puta i dosad činio, obezbediti cisterne sa pijaćom vodom, dok se stanje ne normalizuje, rekao je Marić.

"I ovom prilikom apelujem na njih da se, ukoliko nekih problema bude a ne mogu sami da ih reše, obrate sektoru", dodao je Marić.

Preduzeće "Srbijavode" je saopštilo da se, kada je reč o reci Dunav sa pritokama, na Velikom Timoku kod Trnavca sprovode mere vanredne odbrane od poplava.

U Zaječaru na Crnom Timoku sprovode se mere redovne odbrane od poplava, a ukinute su mere redovne odbrane na rekama Beli Timok, Svrljiški Timok, Trgoviški Timok.

Na predlog rukovodioca odbrane na vodnom području "Sava-Dunav", a na osnovu podataka o razmerama poplavljenih površina usled izlivanja Belog Timoka, dat je predlog Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za izdavanje naredbe za kontrolisano ispuštanje vode iz akumulacije "Grlište" na Grliškoj reci, u cilju smanjenja dotoka ka nizvodnom području i naselju.

Kada je reč o Velikoj Moravi, Južnoj i Zapadnoj Moravi sa pritokama, mere vanredne odbrane sprovode se na Pustoj reci u naselju Pukovac kod Doljevca, Toplici, Veternici i Jablanici u slivu Južne Morave.

Mere redovne odbrane sprovode se na reci Južna Morava, na Toponičkoj, Gabrovačkoj, u slivu Južne Morave i na reci Ibar u slivu Zapadne Morave.

Ukinute su mere odbrane na rekama Lugomir i Belica, na rekama Rači, Uglješnici, Jasenici u slivu reke Velike Morave i na reci Ibar u slivu Zapadne Morave.

Proglašeno je vanredno stanje od lokalne samouprave na neuređenim deonicama Južne Morave i pritokama.
Vodostaj na Belom Timoku je u porastu i stagnaciji, na Velikom i Crnom Timoku u opadanju.

Vodostaji na Velikoj Moravi su u porastu, a na Južnoj i Zapadnoj Moravi su u stagnaciji i blagom opadanju, navedeno je u saopštenju.



Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top