I vojni eksperti ispituju pećine

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
I vojni eksperti ispituju pećine

Tašmajdanske "katakombe" predate na upravljanje gradu. Kompletno uređenje, pa otvaranje za sve posetioce

2crq8h5.jpg


TAŠMAJDANSKE pećine, koje su bile u nadležnosti Direkcije za imovinu Republike Srbije, predate su juče zvanično na korišćenje gradu Beogradu. Prema najavi gradonačelnika Siniše Malog, istorijsko i kulturno nasleđe prestonice istražiće i vojni eksperti, kako bi se vrata ove turističke atrakcije otvorila za posetioce.

Tri vračarske pećine javnost je prvi put podrobno upoznala kroz knjigu "Beograd ispod Beograda", novinara "Večernjih novosti" Zorana Nikolića i doktora Vidoja Golubovića.

- Naši su se skrivali tu od austrougarskog bombardovanja u Prvom svetskom ratu - objašnjava Nikolić. - Karađorđe je ovde imao štab u Prvom srpskom ustanku, a u Drugom svetskom ratu, nemački komandant Aleksandar fon Ler na ovom mestu pravi podzemno sklonište sa 150 telefonskih priključaka i spavaonice.

Prolazi i hodnici ispod parka u svojoj utrobi i zidinama čuvaju još istorije. Dokle seže hodnik, za koji se pretpostavlja da vodi ka Pravnom fakultetu, otkriće stručnjaci.

- Pokušaćemo da konkurišemo za projekat kako bismo uredili i očistili Tašmajdanske pećine i u što kraćem vremenskom periodu otvorili ih za javnost - istakao je Mali.

STUDENTI DOLAZILI PO KOSTI

- Na površini pećina bilo je staro groblje do kraja 19. veka. U njima su boravili i lekari koji su nam skrenuli pažnju da su studenti posle Drugog svetskog rata dolazili ovde po kosti za časove anatomije - kaže Nikolić. - Bitno je i ono što će spomenuti stari hroničari, da su mošti Svetog Save spaljene na Malom Vračaru, a to je današnji prostor Tašmajdana.

KAMENOLOM JOŠ IZ RIMSKOG DOBA

PEĆINE su u tursko vreme, a pretpostavka je i u rimsko doba, bile kamenolom. Turci su mu i dali ime sastavljeno od reči taš - kamen i majdan - rudnik. Sa ovog mesta izneto je mnogo filmskog materijala, koji su Nemci snimali ili nabavili pa doneli. Između 1943. i 1953. u njima je bio i sistem za pravljenje leda.

Izvor: Novosti
 
Natrag
Top