I venčanja na Vojnoj akademiji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]I venčanja na Vojnoj akademiji
[/h]
Vojska je otvorenija nego pre 10 godina, a i javnost je zainteresovanija za nas, imamo 50 odsto više kandidata nego lane, kaže načelnik VA general-major Mladen Vuruna


Vojna-Akademija-foto-D-JEVREMOVICH.jpg


Kada je kadetkinja Aleksandra Ilić završila ekonomsku školu i rekla da želi da upiše Vojnu akademiju, iznenadili su se i porodica i prijatelji. Samo je deda duhovito rekao: „Ode meni unuk u vojsku”. Aleksandra je sada na završnoj godini, jedna je od najboljih kadetkinja, na smeru je za radarske sisteme zajedno sa još samo jednom devojkom. Ovde je pronašla i ljubav, a kada diplomira Kraljevo će biti jedna od tri želje, jer je i nekadašnji kadet tamo dobio posao.

– Ima ovde i ljubavi i brakova, baš smo prošle godine imali venčanja dva para kadeta u završnoj godini – kaže nam načelnik Vojne akademije general-major prof. dr Mladen Vuruna, koji je na različitim dužnostima u ovoj ustanovi od 1994. godine.

Kako kaže, mnogo toga se promenilo u sistemu vojnog školstva, tako da staru akademiju mnogi ne bi prepoznali, baš kao što je prikazano i u seriji koju gleda pola Srbije. Ove godine na Vojnu akademiju je upisano čak 50 odsto više kandidata nego lane.

– Nije samo prisustvo žena u vojsci znatno promenilo odnose. Reformisali smo se u skladu sa visokoškolskim sistemom Srbije, naši kadeti dobijaju i oficirsko i akademsko zvanje (inženjer ili menadžer), a imamo i dve funkcije koje u vreme kada sam ja bio pitomac nisu ni postojale – odnosi s javnošću i međunarodna vojna saradnja. Sve to čini VA, ali i vojsku daleko otvorenijom institucijom nego što je to bilo i pre 10, a da ne govorimo pre 30 godina. I javnost je danas mnogo zainteresovanija za nas. Međunarodna saradnja je spuštena na nivo kadeta, koji posećuju zemlje od Evrope do Amerike i učestvuju u raznim aktivnostima od sportskih takmičenja i preživljavanja, do učešća na balovima i studentskim konferencijama – kažegeneralVuruna.

Pitamo koliko serija prati realan život na akademiji i da li je stvarno takav „dril” već od prvog dana.

– Prikazane su realne situacije, sva mesta su autentična, iako treba imati na umu da je to film – niko ne misli da se po ulicama Njujorka puca kao u filmovima. Mi imamo jedan način na koji obrazujemo oficire, koji je utemeljen na našoj tradiciji i kulturi i nema razloga da ga menjamo. Ovde naravno postoji disciplina, neke norme i obrasce ponašanja morate da prihvatite, ali to nije ništa strašno, iakokadetizaistaprvogdanačimobukuuniformuiduuValjevo – kaženačelnikVA.

NemanjaŽugić, kadet treće godine menadžmenta u odbrani,kažedaje svimanajteže prvihmesecdanajerseživotmenjaizkorena, počevšiodranog ustajanja,padovežbinakišiiublatu.

– Ovde se naučiš toleranciji, da te ne bude strah da doneseš oluku i da rešavaš problem kakav god da je. Ovde se ubrzano sazreva, to vidim po mom i načinu razmišljanja moje generacije u civilu – priča Nemanja koji je završio arhitektonsku školu.

Kadeti mogu da izlaze u grad, a devojkama je dozvoljena diskretna šminka, iako, dodaje Aleksandra, dok kuca poruku na mobilnom telefonu, teško da misliš na šminku u šest ujutro. Ovde im je sve obezbeđeno sve, od udžbenika do smeštaja, a mesečna stipendija je od 9.000 do 12.500 dinara. Većini je motiv za upis bio – siguran posao. Pričaju nam da se mnogo uči, čak i noću, da imaju vrlo zahtevne profesore, ali da je prednost u odnosu na civilne fakultete to što su im oni nadohvat ruke. Tokom školovanja svaki kadet barem jednom ode u inostranstvo, imaju na raspolaganju sve, od fudbalskog terena do skijanja, golfa i mačevanja.

– Ne bih rekao da imamo stroge profesore, već one koji drže kriterijum. Matematika jeste jedan od ključnih predmeta zbog kojih se napušta VA. Kadeti moraju da završe u roku, a u slučaju da postoje opravdani razlozi veće može da im odobri povratak u mlađu klasu, dakle kadet samo jednom može da iskoristi tu priliku – objašnjava general Vuruna.

Konkurs za upis 185 kandidata je otvoren do kraja marta. Prošle godine se javilo 1.325 kandidata, a primljeno je 170. Potpukovnik Svetozar Vasileski, zadužen za odnose s javnošću, kaže da poslednjih godina dolazi i sve više odličnih učenika. Pitamo da li ima i onih sa problematičnim ponašanjem koje roditelji dovode da ih vojska sredi.

– Nemamo mi velikih disciplinskih problema, deca dolaze zato što žele i zato što to roditelji žele. Motivi su različiti, ali svakakoogromna većina dolazi da bi jednog dana bili oficiri vojske Srbije – kaže načelnik VA.

A oni koji ovih dana razmišljaju da li da se prijave ili ne, moraće da polažu test iz matematike i fizičkih sposobnosti. Potom se pravi rang-lista, obavlja lekarski pregled i psihološka testiranja. Na kraju je bezbednosna provera.

– Mi tražimo određeni profil ličnosti, da se prepoznaju liderski kvaliteti, da osoba ima odmerenu reakciju u stresnim situacijama – objašnjava general Vuruna.

-----------------------------------------------------------

Tradicija duga 162 godine

Vojna akademija Republike Srbije već 162 godine stvara oficirski kadar. Do sada je upisano više od 70.000 polaznika. Potpukovnik Vasileski podseća da je samo 12 država u svetu imalo vojne obrazovne ustanove kada je 1850. godine osnovana Artiljerijska škola u Beogradu. Osnovni moto nekadašnjih pitomaca, sada kadeta je „Čast je naša imovina”.

Politika
 
Natrag
Top