I tata prolazi kroz trudnoću?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
I tata prolazi kroz trudnoću?

FoNet | 28. oktobar 2010. 11:09 | Večernje novosti

Naučnici tvrde da i muškarci prolaze kroz izvesne biološke promene kad postanu očevi



RAMAT GAN - Ostavimo li po strani pesmice fudbalskih navijača, koje svom još uvek nerođenom sinu, dok je u maminom stomaku, pevuši budući tata, žene redovno primećuju promene u muževljevom ili partnerovom ponašanju kako se bliži dan njenog porođaja.

Budući očevi, kako iz ličnog iskustva piše Linda Gedes, kolumnistkinja časopisa Nju sajentist, "počinju, jedva prikrivajući nervozu, da se pitaju šta ih očekuje u vreme ženinog porođaja i u nedeljama koje mu neposredno slede".
"Mislim sa je to potpuno normalno kako se približava 'veliki dan' ali, dok ja prolazim kroz dramatične biološke promene, pitam se da li hormoni počinju da 'bombarduju' i budućeg tatu", piše Gedesova u stalnoj kolumni posvećenoj rađanju pod naslovom "Bumpology".
Naučnici, naime, tvrde da kroz izvesne biološke promene prolaze i muškarci kad postanu očevi.
Tako je profesorka Rut Feldman, neurolog i endokrinolog sa Univerziteta "Bar-Ilan" u Ramat Ganu, u Izraelu, otkrila da kod žena, ali i kod muškaraca raste nivo oksitocina, "hormona nežnosti i maženja" kad postanu roditelji.
Čini se da je ovaj fenomen povezan kako sa ponašanjem tako i sa jednostavnom činjenicom roditeljstva: očevi kod kojih je više porastao nivo oksitocina više se igraju i zabavljaju sa svojom decom i privrženiji su im od očeva sa manjom koncentracijom oksitocina.
U drugom istraživanju, čije je rezultate nedavno objavila u stručnom časopisu Psyćoneuroendocrinology, profesorka Feldman je konstatovala da fizičke igre sa decom znatno povećavaju nivo oksitocina kod očeva što blagotvorno utiče na njihovo celokupno ponašanje.
"Ovo otkriće naglašava potrebu da se stvore uslovi da roditeljska nega podstakne biološku bazu očinstva. Zato je poželjno da žena na ovo podseti supruga ili partnera kad provodi besane noći jer beba nikako ne prestaje da plače", savetuje Feldmanova.
Ipak, pojačano lučenje oksitocina nije jedina hormonska promena kroz koju prolazi otac posle rođenja deteta.
Ustanovljeno je da kod njega opada nivo testosterona - najverovatnije kao opomena da proredi svoje izlaske s prijateljima "na pićence" ili odlazak na utakmicu i ohrabri ga da se više posveti porodici.
Jer, tvrde endokrinolozi, što kod muškarca više raste nivo testosterona, to je manje voljan i spreman da se "bahće s decom".
Međutim, to nije sve: profesorka Feldman je otkrila da se nivo hormona prolactin, poznatog po ključnoj ulozi u dojenju, takođe blago povećava i kod muškarca u danima neposredno pred ženin porođaj.
Samim tim, muškarac sa povišenim nivoom prolactina u organizmu mnogo je brižniji i spremniji da pomogne oko smirivanja dečjeg plača.
Profesorka Feldman ovih dana je u časopisu Hormoni i ponašanje objavila studiju u kojoj je detaljno istraživala ovu povezanost.
Ona je merila nivo oksitocina i prolaktina kod 43 muškarca koji su prvi put postali očevi u periodu od šest meseci nakon rođenja deteta.
Pokazalo se da je povišen nivo prolaktina kod oca povezan sa njegovom željom da dete istraži a zatim se intenzivno igra sa novim igračkama.
Međutim, istraživanja su pokazala da se, na sreću, kod prilično malog dela muške populacije razvijaju znaci neke vrste "fantomske trudnoće", poznate kao "Kuvadov sindrom", dosta kontroverzne dijagnoze zasnovane na simptomima kao što su dobijanje u težini, jutarnje povraćanje, nesanica i bolovi u stomaku.
"Uostalom, srećna je okolnost da 'Kuvadov sindrom' retko 'napada' novopečene očeve jer - ko će ženi još izmorenoj od porođaja donositi čaj i kolače, podmetati rastresen jastuk pod glavu, umesto nje trčati do bebe s flašicom mleka i vaditi teške stvari iz kola", zaključila je pomalo šaljivo svoju kolumnu Linda Gedes.



 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.693
Moja Crvena,pričaj mi o tome.....znaš i sama,trenutno "sam"sedmi mesec trudnoće,meni četvrti,a Tamari prvi poroaj....ma.....da ne pišem dalje,mogao bi čitavu stranu da napišem.....preživljam sa njom sve i svašta,od igranja "fudbala" ili "basketa" (mislim na bebice.........)pa do toga da ne nemogu da je ubedim da MORA da miruje........a gde je ušećereno voće....jagode ili trešnje SAD....aj ćao....pisaću ja još ovde,vidim.....barem do sredine januara.......a onda otbvaramo novu temu "dolazak novog člana porodice.....bla,bla,bla....."
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Moj muž je prošao " teško " sa mojom trećom trudnoćom. Imali smo raznih doživljaja, čak i lažni porođaj. E, da mi je bilo prvo pa da se ne čudim. Još, najsmješnija scena. Pokvarila nam se kola i dao nam stric nekog " juga " da nam se nađe ispred solitera. I krenuli mi na lažni porođaj u sred noći i fino ušli u kola i taman da krenemo. MUž sluđen totalno, a ja rekoh, kad je striko ugradio kasetofon u auto? Jbt-e, mi ušli u tuđa kola od frke. Blam živi, ajde izađosmo, rekoh, još će nas uhapsiti, zamisli univerzalni ključ za " Jugo " auta. I makar da sam se porodila, nego se vratismo. Moj doktor je crkao od smijeha, ali dešava se.:)Valjda sam htjela što prije da se porodim, jer mi je ta trudnoća bila problematična i visila sam tri puta u bolnicci na održavanju, a muž uz mene takođe.:)
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Besher at, i ja sam jedva preziveo prvi, ali posle su drugi i treci zenin porodjaj isli kao po traci.
Prva trudnoca je zaista nesto posebno, strahovi, ocekivanja, sreca..., sva osecanja su se mesala kao na trai. Ali fizicke promene, posebna tema, samo su slike jos dokazi secanja kako je bilo, ali vredelo je, zaista!
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2010
Poruka
3
Ja mislim kada bi mushakrac se nekim sluchajem porodijo da bi umro odmah!
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Ponekad mi se činilo da je on više bio zabrinut i u frci nega ja sama.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Sve zavisi o osobi. Nikad ne paničarim, stvari nastojim držati pod kontrolom. Tako je bilo i oko poroda. Nije mi bilo svejedno, normalno, ali sam svoju brigu zakopao u sebi i bodrio i uveseljavao ženu. Ako stvari postaviš tako da je njoj ipak "malo" teže, onda budi muško i iskaži se potporom. U krajnjem slučaju, to žena od tebe i očekuje.
 
Član
Učlanjen(a)
27.07.2010
Poruka
461
Ponekad mi se činilo da je on više bio zabrinut i u frci nega ja sama.


Erika,tri trudnoće je preživeo,a ne četiri,kako je gore rekao.......ali opet je........ma ne znam......kako Cantona reče "zavisi od čoveka",znam da je "uplašen",sedi pored mene i poriče.......a opet,kako napravim grimasu,porođajnu da kžem,kao da su bebice u njemu.......
 
Natrag
Top