I Slovenija primorana na rasprodaju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
I Slovenija primorana na rasprodaju

Izvor: business.hr

Ljubljana -- Kako bi smanjila javni dug i privukla strane investicije slovenačka vlada pripremila je program smanjivanja državnog udela u privredi.

8082889134ded0ac62e573877211881_640x362.jpg


To se odnosi na vodeće kompanije, banke i osiguravajuća društva, uz mogućnost investicija u saobraćajnu infrastrukturu, dok se energetski sektor neće prodavati.
Državna agencija za vođenje kapitalnih investicija države (AUKN) je navela da se radi o radnom dokumentu i da će odluku o strategiji smanjivanja vlasničkog portfelja države morati da prihvati parlament.
Premijer Borut Pahor izjavio je nedavno da će vlada raspravljati o prodaji dela državne imovine u različitim kompanijama i da je njena ukupna vrednost više od osam milijardi evra.

Prema nacrtu strategije, vlada premijera Boruta Pahora namerava da prepolovi udeo države u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB) i Novoj Kreditnoj banci Maribor (NKBM) na nešto više od 25 posto, ali prodaju povezuje s oporavkom na međunarodnom tržištu kapitala. Strategijom je predviđeno i smanjenje udela u osiguravajućem društvu Zavarovalnica Triglav na 25 posto plus jednu deonicu.

Za nacionalnu aviokompaniju „Adria ervejz“, koja je u financijskim teškoćama, vlada ne traži novog vlasnika nego strateškog partnera koji bi je restrukturirao.

Slovenačke železnice bi se pretvorile u holding s više delova.
Pri tome bi se sektor teretnog saobraćaja odmah privatizovao, dok bi saobraćajna infrastruktura bila otvorena za investicije sistemom privatno-javnog partnerstva.

Kompanija za autoputeve (DARS) koja ostvaruje znatne prihode, ali potencijalno tereti državu zbog izdanih državnih garancija na kredite za gradnju autoputeva otvara se za privatni kapital s mogućnošću izdavanja koncesija, ali i dalje ostaje u državnom vlasništvu.

Na popisu za prodaju je i Telekom Slovenije za šta je već bilo održano više međunarodnih tendera s prikupljanjem neobavezujućih ponuda, ali su postupci obustavljani. Slovenačka vlada predviđa novi pokušaj privatizacije Telekoma, pri čemu bi zadržala četvrtinu deonica.


Strategija isključuje mogućnost prodaje energetskih kompanija
, pa će tako država i dalje ostati stopostotni vlasnik Holdinga slovenske elektrane (HSE) i kompanije Gen Energija koja upravlja državnim udelom u nuklearci Krško.

Vlasnički udeo države u Petrolu smanjio bi se na 25 posto plus jednu deonicu
, ali tek nakon stabilizacije međunarodnog financijskog tržišta, odnosno očekivanog rasta deonica te kompanije.
 
Natrag
Top