I Makedonija trpi zbog grčke krize

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]I Makedonija trpi zbog grčke krize[/h]




Ministar inostranih poslova Makedonije Nikola Poposki kaže da je aktuelna kriza u Grčkoj učinila komplikovanijim pitanje rešavanja spora između dve zemlje.


thumb-502-228.jpg



On je optužio Atinu i da pronalazi izgovore za blokiranje Skoplja.
"Mnogi misle da bi za nas kriza u Grčkoj mogla biti prednost, ali ona je to pitanje učinila komplikovanijim. Sve političke snage u Grčkoj su fokusirane na krizu. Bilateralnim pitanjima, kao sa Makedonijom, posvećuje se samo malo energije", rekao je Poposki u intervjuu bečkom dnevniku "Prese".
Šef makedonske diplomatije je kazao da se ne može odlagati rešenje dok ne uslede bolja vremena, ukazujući da je problem odjednom isplivao početkom devedesetih.

"Grčka je tvrdila da nezavisna Makedonija predstavlja opasnost po njenu bezbednost i teritorijalni integritet. Danas, 20 godina kasnije, još se jasnije nego tada pokazalo da je to glupost", rekao je Poposki, dodajući da mnogi Makedonci provode odmor u Grčkoj, a grčki investitori ulažu u Makedoniju.

"Naša privreda nije dovoljno velika da bi spasili grčku privredu, ali mi dajemo naš doprinos tome. Mnogi Grci imaju veliki interes da se glupa blokada okonča", smatra on.

Govoreći o EU, Poposki tvrdi da podrška članstvu Makedonije u Uniju nikada nije pala ispod 85 odsto.

Prema njegovim rečima, građani su izgubili iluziju da je članstvo u EU garancija za blagostanje svih pojedinaca, ali je stepen podrške i dalje ostao isti, jer iz makedonske perspektive Evropa predstavlja više od samo ekonomske dimenzije.

On je kazao da su Makedonci, međutim, izgubili poverenje u evropske institucije, jer je Evropska komisija tri godine zaredom govorila da je Makedonija spremna za početak pregovora.

"Tada je teško građanima objasniti da jedna jedina zemlja članica - Grčka - može blokirati pregovore", ukazao je Poposki.

On je ocenio da je postalo komplikovanije pristupiti EU, jer je Unija postala jako obazriva zbog loše rukovođenih ranijim proširenjima, a uz to je usledila i ekonomska kriza.

Šef makedonske diplomatije je ukazao da pojedine države koje nisu u EU imaju bolje performanse od pojedinih članica.

"Naš stepen zaduženosti je jedan od najnižih u Evropi. Uvek smo se pridržavali mastriških kriterijuma. Ako bi bili članica EU, mogli bi učestvovati u fondu za pomoć bogatih država. Imamo veliki problem nezaposlenosti, ali pokušavamo da ga rešimo time što promovišemo Makedoniju kao dobru destinaciju za investicije", zaključio je Poposki.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top