I kao Krojfov rival uživao sam u njegovoj igri

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
I kao Krojfov rival uživao sam u njegovoj igri
Izvor: Politika
KROJF--RADOVIC.jpg

(Фото из монографије ПСВ-а)
Najbolji holandski novinar Herman Kaupof napisao je 1972. knjigu „Evropakup XVII” od 170 strana o, kako ga je on nazvao, zlatnom dobu holandskog fudbala. Bilo je to doba kada su dva najbolja holandska fudbalska kluba Ajaks i Fejenord vladali evropskom fudbalskom scenom.

No, nisu samo klubovi tada bili najbolji. Reprezentacija zemlje lala nije zaostajala za njima. Setimo se samo da su Holanđani bili dva puta na dva svetska prvenstva, u Nemačkoj 1974. i Argentini 1978, drugoplasirani. „Mali maler” je bio taj da su Holanđani oba puta u finalu igrali protiv domaćina. A to se mora uzeti u obzir.

E, u toj knjizi Kaupof je objavio veliki broj intervjua. Jedan razgovar je napravio sa mnom. Citiram kraj razgovora:

„Na kraju, Lazare, hoću tvoje mišljenje o tri najveće zvezde holandskog fudbala:

Prvo pitanje: Johan Krojf? Odgovor: Bolji je od Pelea!

Drugo pitanje: Pit Kajzer? Odgovor: Vrlo opasan bez velikog napora.

Treće pitanje: Van Beveren? Odgovor: Spektakularan, ali ja više cenim korisne golmane.”

Napravio sam ovaj mali uvod da odmah kažem šta mislim o Johanu Krojfu. Mislim da nisam preterao. Možda je Pele imao nešto brazilsko, lepršavo u svojoj igri, ali Krojf je bio koristan, neuhvatljiv, menjao je odluke u zaista nemerljivom zadnjem trenutku.

Nikada nije zloupotrebljavao dribling. Nikada mu nije bilo dosta golova. Johan je bio najopasniji kada se vraćao do srednje linije igrališta i to po levoj strani i kada bi u onoj takozvanoj „zmiji” sekao teren ka golu protivnika i „bacao” odbrambene igrače na levu ili desnu stranu.

Meni je u najdubljem sećanju ostao detalj sa utakmice između Ajaksa i mog PSV-a. Bio je to u ligaškoj utakmici u sezoni 1971/72. To je bilo posle one čuvene pobede Amsterdamaca u Kupu šampiona Liverpul – Ajaks 0:5, u Liverupulu. Glavni organizator, ali i izvođač radova u Liverpulu bio je Johan.

Prvo poluvreme naše utakmice bilo je čak 1:0 za nas. Ali sa drugim poluvremenom počela je jedna takva fudbalska oluja predvođena Krojfom da smo za 15 minuta primili čak četiri gola. Srećom ostalo je samo 4:1 za Ajaks, ali je ta oluja trajala samo 15 minuta.

Nisam pratio trenersku karijeru Krojfovu, ali znam da je sa Barselonom bio višestruki prvak Španije i osvajač Kupa šampiona 1992.

Krajf je bio dobar čovek i fer fudbaler. Bio je i porodičan čovek.

I kada sam za protivnika na zelenom terenu imao njegov Ajaks i njega dešavalo mi se da ponekad uživam u njegovoj igri, iako je imao drugu boju dresa. I na tome mu zaista hvala i slava.
 
Natrag
Top