I dalje želite stranog gazdu?

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.677
Vlasnik premijerligaša Kardif Sitrija Vinsent Tan povukao je još jedan kontroverzan potez.



147718401152557f1702b0e160836193_orig.jpg





Malezijski milijarder suspendovao je jednog od ključnih saradnika menadžera Malkija Makaja i na njegovo mesto doveo 23-godišnjaka direktno sa prakse.
Iain Mudi je do srede bio na čelu skautske službe kluba, ali će ga an tom mestu zameniti javnosti nepoznati Kazahstanac Ališer Apsaljamov. Njegova preporuka bila je to što je bliski prijatelj gazdinog sina.
Apsaljamov je ovog leta primljen na praksu u velški klub, koji se posle pola veka plasirao u najviši rang. Njegov prvi zadatak bio je da pomaže u farbanju zidova na stadionu, i nikada se nije bavio fudbalskim skautiranjem.

Na novoj funciji on će zameniti Mudija, koji je tokom leta doveo u klub nekoliko kvalitetnih igrača, među kojima su Gari Medel, Stiven Koker i Andreas Kornelijus.


209395098352557f18f4040853696493_orig.jpg



Mudi je dugugodišnji Makajev saradnik, radili su zajedno u Votfordu, pre nego što ga je škotski menadžer poveo sa sobom i u Kardif.

Vest je izazvala šok i nevericu među navijačima i ljubiteljima sporta u Velsu.

Potpuno sam zbunjen, najblaže rečeno. Iain je bio pouzdan član Malkijevog stručnog štaba. Malki će biti šokiran i besan jer mu se ovo desilo iza leđa”, rekao je Ajvan Roberts, bivši velški reprezentativac koji je igrao sa Makajem.

Vinsent Tan je već izazivao velike kontroverze u Kardifu od kada je kupio klub. On je Kardif spasao mogućeg bankrota, a zatim milionima finansirao poratak u najviši rang engleskog fudbala posle pokla veka.


22997088952557f197f39b130049300_orig.jpg




Međutim, cena je za mnioge naviječe bila previsoka, jer je vlasnik iz Malezije pogazio istoriju i tradiciju kluba – najpre je promenio boju dresova iz plave u crvenu, a zatim je simbol kluba umesto plave ptice postao zmaj. Tan se nadao da će time napraviti sintezu svog kineskog porekla i velškog nasleđa kluba, jer je zmaj zajednički simbol tih kultura.

Mnogi navijači još tada su odustali od praćenja Kardifa, drugi su nastavili da dolaze na utakmice, ali i dalje u plavim dresovima. Novi skandal je Tanovim protivnicima poslužio kao još jedan argument.

Položaj Kardifa dodatno otežava činjenica da im je najbliži i najžešći rival Svonsi po opštem mišljenju najbolje organizovani timu Britaniji, kako na terenu, gde se drže istog sistema igre i istog stručnog štaba ko god da je na klupi, do sistema vlasništva, koji navijačima garantuje 20 posto akcija, što je daleko veći udeo nego u drugim klubovima engleskog ligaškog sistema.


56368780252557f1a7119d416429002_orig.jpg




Vinsent Tan nije jedini strani vlasnik iz zemlje bez fudbalske tradicije čije ponašanje je u direktnom konfliktu sa interesima navijača. Malkolm Glejzer je iskoristio rupu u zakonu (koja je u međuvremenu zatvorena), pa je pri kupovini Mančester Junajteda polovinu potrebnog novca pozajmio, a onda opteretio klub vraćanjem duga, čime je de facto ekipu vrednu 1.6 milijardi funti platio 800 miliona. Do tada Crveni đavoli, koji decenijama svake godine posluju pozitivno, nisu imali nikakav dug, a sada dobar deo prihoda gube na taj način.

Ako se Junajted od katastrofe štiti ogromnim prihodima, ono što se dešavalo u Blekburnu je godinama bilo u centru pažnje britanskih medija. Indijska kompanija Venkiz kupila je taj klub sa namerom da ga pretvori u kandidata za titulu, ali su vrlo brzo ušli u ozbiljan sukob sa navijačima zbog nepromišljene promenemenadžera Sema Olardajsa. Usledili su protesti i bojkot, klub je ispao iz Premijer lige, a najavljene investicijenikad nisu stigle.

Pre petnaestak godina Islanđani su kupili Vimbldon, ekipu koja je iz godine u godinu pravila čuda, i uvek se kao autsajder probijala u gornju polovinu tabele. Oni su uložili novac, ali su za samo godinu dana rasturili ceo sistem u klubu, koji je odmah ispao, uskoro bankrotirao, a zatim se potpuno ugasio i preselio u drugi grad.


Izvor: B92,BBC
 
Natrag
Top