- Učlanjen(a)
- 07.02.2010
- Poruka
- 14.864
HTC Explorer
Izvor:
Mobilesvet.com
Ponekad HTC ne čini ništa po pitanju toga da otvori novi segment za pristupačne smart telefone. Međutim, tokom svoje duge istorije, kompanija je imala veliki broj uređaja na osnovu kojih je i stekla renome pristupačnih aparata, naročito ukoliko uzmemo u obzir modele koji su bazirani na Android-u – HTC Tattoo, HTC Wildfire a zatim i unapređeni model Wildfire S i sada Explorer.
Obično je kompanija pratila strategiju razvijanja linije u okviru koje će predstaviti najjednostavnije uređaje. To se čini logičnim pristupom ali iskustvo kompanija kao što su LG i Samsung, na primer, pokazuje da su niskobudžetna rešenja postala popularna samo ako ih je odlikovalo nešto naročito ili su se pojavili na tržištu o pravo vreme, u protivnom su bili beleženi samo gubici. To se nije desilo sa HTC Explorer modelom.
Dizajn, materijali kućišta
Po pitanju veličine i strukture (forme poklopca baterija i tipa dodataka), uređaj podseća na HTC Aria, Gratia i HD mini modele koji su postali osnova za ove smart telefone. Nekomplikovan po pitanju dizajna modela – kućište odlikuju jake boje i metalni umeci – i zaštitni sloj, koji ima slične karakteristike kao i GorillaGlass, često je korišćen.
Na raspolaganju je šest boja i to crna, ljubičasta, plava, golubije siva, narandžasta i bela. Aparat izgleda atraktivno, nema harizmu niti odiše poslovnim stilom, ali to se i ne očekuje od niskobudžetnog modela, ipak, HTC nikako ne izgleda jeftino.
Smart telefon je prijatan za držanje u ruci zahvaljujući zaobljenom poklopcu i korišćenim materijalima. Pored toga, uređaj je kompaktnih dimenzija.
Izrada
Na kvalitet izrade nema nikakvih pritužbi, ali nakon dve nedelje korišćenja postoji sumnja da će, usled česte izmene SIM kartice ili memorijske kartice, poklopac baterije oslabiti pre ili kasnije te da bi ekran jednostavno mogao da „ispadne“ iz kućišta. U praksi se tako nešto, ipak, ne dešava.
Dimenzije
HTC Explorer je kada je reč o dimenzijama veoma kompaktan za smart telefon. Možete ga uproediti sa kompaktnim uređajima za Android, ali i povući paralelu sa običnim telefonima.
Kontrole
Kao i kod svih drugih novih uređaja ove kompanije, i kod ovog modela ispod ekrana nalazi se blok sačinjen od četiri tastera osetljiva na dodir. Taster „Home“ služi za povratak na centralni ekran ili za otvaranje prozora sa osam pokrenutih aplikacija (zadržavanje tastera). Ukoliko kliknete na centralni ekran videćete matricu svih desktopa HTC Sense i možete se odlučiti za bilo koji od njih. Sledeći taster „Menu“ se koristi za prizivanje kontekstualnog menija (zadržavanje tastera – pozivanje ili sakrivanje tastature na ekranu). Sledeći je Back taster za povratak unazad. Poslednji taster koji je tu jeste „Search“. Klikom na ovaj taster otvara se polje za pretragu a zadržavanje tastera otvara prozor za glasovnu pretragu. Touch pad je osvetljen belom pozadinskom svetlošću. Kada pritisnete tastere osetljive na dodir oni lagano zavibriraju.
Glavni problem po pitanju ekrana modela HTC Explorer počinje vezano za njegovu malu veličinu. Ukoliko je dijagonala modela HTC Hero i Legend bila prihvatljiva, zbog toga što su pre nekoliko godina bila samo dva ili tri smart telefona sa velikim ekranima a sada ih čak i jeftiniji modeli imaju pa mali ekrani mogu dovesti do poteškoća pri korišćenju telefona, naročito ako ste ranije imali neki model sa većim ekranom. Zbog toga je u prvo vreme korišćenje HTC Explorer modela teško. Prilikom testiranja dešavalo se često da propustim link u okviru pretraživača, bilo je problema pri kucanju kada sam morao da kucam veoma sporo i pažljivo da izbegnem slučajno pritiskanje pogrešnih tastera. Bile su do dve teške nedelje privikavanja
Kamera
Samrt teelfon koristi jednostavnu 3MP kameru sa fiksiranim fokusom. Dozvolio sam sebi da izbacim detaljno opisivanje njegovih mogućnosti koje su minimalne, pri čemu kvalitet slike ne može da bude značajno unapređen podešavanjima.
Maksimalna rezolucija slike je - 2048x1530, ukoliko želite možete da odaberete widescreen rezoluciju. Dostupno je podešavanje uravnoteženja belog, vrednosti ISO, ekspozicije, kontrasta, oštrine i zasićenja slike.
Trajanje baterije
Smart telefon poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 1300mAh. Meni je uređaj radio dva dana ali ovde moram da napomenem da sam prilikom korišćenja ovog uređaja koristio nešto drugačiju šemu upotrebe uređaja. Uređaj sam koristio za slušanje muzike 3-4 časa, dok je na pozive odlazilo oko 40-50 minuita dnevno. Tu je bilo o slanja nekoliko SMS poruka te sa vremena na vreme provera elektronske pošte i Twitter-a.
Ovo su dobri indikatori trajanja baterije, mada po modernim standardima, imajući u vidu da glavni modeli nude trajanje baterije od dva dana su ovo pristojni rezultati. Reč je ipak o jeftinom modelu, pa moramo biti zadovoljni ostvarenim vremenom.
HTC Explorer ima novu sekciju podešavanja pod nazivom „Energy Efficieny“. Iz nje možete da pristupite različitim parametrima koji omogućavaju da sačuvate energiju baterije. Kada nivo napunjenosti baterije padne ispod 15% (ovaj parametar možete sami proveriti) telefon sugeriše da pređete u režim uštede energije u kojem svi interfejsi (izuzev mrežnog) se diskonektuju a pozadinsko osvetljenje se automatski podešava između ostalog.
Interfaces
Smart telefon podržava GSM (850/900/1800/1900) i UMTS (900/2100) mreže dok su EDGE i HSDPA takođe dostupni. Različiti komunikacioni moduli se mogu menjati u okviru menija podešavanja ili uz pomoć widgeta. Zasebni widget tasteri su takođe dostupni u okviru standarndog Android OS widgeta.
Za PC sinhronizaciju telefon koristi microUSB kabl koji se isporučuje u prodajnom pakovanju i koji koristi USB 2.0 interfejs. Kada povežete smart telefon sa računarom možete da odaberete pet tipova konekcije za svrhu sinhronizacije pomoću HTC Sync programa, da punite bateriju uređaja, prebacujete fajlove na memorijsku karticu (drive) ili da koristite uređaj kao modem.
Ugrađeni Bluetooth 3.0 (A2DP, EDR) podržava glavne profile. Kvalitet zvuka koji uređaj obezbeđuje kada muziku slušate preko bežičnih slušalica je dobar, pri čemu sam koristio HTC Rhyme slušajuću muziku preko bežičnih slušalica Creative WP-300 i bio sam dosta zadovoljan.
Wi-Fi (802.11b/g/n).Rad sa Wi-Fi modulom ne izaziva nikakve probleme. Smart telefon možete konfigurisati za Wi-Fi prenos u sleep režimu korišćenjem samo statičke IP adrese kada se povežete i dodajući sigurnosne sertifikate. Prilikom korišćenja Wi-Fi, smart telefon se gotovo ne zagreva uopšte. Zagrevanje je minimalno i jedva primetno.
Wi-Fi router. Model HTC Rhyme kao i drugi smart telefoni bazirani na Android 2.2 i novijim verzijama može „deliti“ 2G/3G internet konekciju sa Wi-Fi. Radi na sledeći način: u okviru podešavanja bežičnog interfejsa odaberite Wi-Fi opciju koja aktivira odgovarajuća podešavanja da se odabere naziv mreže, lozinka i tip konekcije (WEP, WPA, WPA2). Pored toga, možete podesiti maksimalni broj konekcija za smart telefon ili posebno odabriti ili odbaciti svaku novu konekciju.
Pored ovih podešavanja, možete odabrati željenu tačku pristupa (APN) za internet konekcije i omogućavanje routing-a. Takođe možete ići online koristeći vaš laptop preko Rhyme routing-a i upotrebe GPRS/EDGE ili UMTS/HSDPA konekcije kojsu prekonfigurisane na vašem telefonu. Ova karakterisitka može biti korisna ukoliko putujete ili se nalazite u hotelu a ne možete da ostvarite iz nekog razloga povezivanje preko WiFi mreže, ali imate lokalnu SIM karticu sa relativno jeftinim 2G/3G saobraćajem. Ovo je veoma zgodno kada recimo sedite u kafeu i recimo želite da proverite elektornsku poštu koristeći laptop računar.
Softver
Smart telefon radi na Android 2.3 operativnom sistemu dok kao korisnički interfejs koristi HTC Sense 3.5. Eksterni interfejs ovog uređaja izgleda donekle neobično i postoje samo dva tastera u dnu umesto tri u standardnoj reprezentaciji pri čemu Sense poseduje specijalni widget za bočne ikone (kao i model HTC Rhyme). Ovaj widget nije naročito zgodan za korišćenje, pri čemu treba reći da zauzima ceo ekran.
Mala promena u izgledu u poređenju sa Sense 3.0, gde je promenjena jedna od opcija zaključavanja ekrana. Ostale funkcije zaključavanja ekrana nisu promenjene. Za razliku od drugih uređaja na Sense 3.5 gde broj desktopa može da se promeni, nema takve funkcije. Pored toga, ne postoje cirkularni skrolujući ekrani, dok je ostalo isto.
Postoje i druga pojednostavljenja, na primer samo 25 brendiranih widgeta HTC uređaja dok je broj kod drugih uređaja mnogo veći.
Nova verzija Sense nalazi se u gotovo svim programima koji su kreirani za HTC interfejs (e-mail klijent, kalendar, kontakti i drugo) i očigledan je jasan sistem rada sa tabovima. Sada se tabovi unutar programa mogu menjati ili uklanjati sa ekrana, kao i dodavati, može se zadržavati prst na tabu nekoliko sekundi ili se može pozvati opcija „Edit tabs“.
Zaključak
Za dve nedelje testiranja nije došlo do problema sa kvalitetom prijema. Visina melodije zvona je na nivou skupljivh telefona, a isti je slučaj i sa visinom zvuka slušalica. Aparat odlično staje u šaku, komforan je za dužu upotrebu a za izradu su korišćeni jeftini materijali. Pored toga, smart telefon je zabeležio rad i do dva dana, što je za Android odličan pokazatelj.
Nedostatak ovog aparata jeste činjenica da je HTC Sense 3.5 platforma prilično spora. Pored toga što je u okviru Explorer-a korisnički interfejs ograničen funkcionalno i grafički (nema posebnih animacionih efekata niti bilo čega drugog što je dostupno kod drugih modela sa starijom verzijom 3.5), interfejs je prilično spor i nema tu ujednačenost rada koja je bila karakteristična za prethodne modele HTC Wildfire i Wildfire S.
Najveća mana ovog modela jeste njegova visoka cena. Koliko god to čudno zvučalo, ali za istu količinu novca moguće je naći HTC Wildfire S koji ima bolju kameru i nema slične probleme pri radu (zbog toga što imaju jednostavniju verziju Sense), a jednako je lep samo što je korišćen metal pri izradi pa dosta liči na starije modele ove kompanije. Sličnu cenu imaju LG (Optimus Hub) i Samsung (Galaxy Ace) ali nešto bolje performanse.
Po pitanju prethodnog niskobudžetnog HTC modela, čak i sa naduvanom cenom ovaj aparat je interesantan onima koji žele jednostavan aparat lak za korišćenje usled jednostavnosti Sense. To ne važi za HTC Explorer. Ovde je upotrebljena najnovija verzija Sense 3.5 ali njegova brzina rada nije idealna. Odabrati ovaj model iz nekog drugog razloga jednostavno nema nikakvu svrhu zbog toga što se na tržištu više ceni odnos cene i funkcionalnosti smart telefona.
Možemo reći da je HTC još jedan pokušaj ulaska na tržište pristupačnih aparata koji je propao. Kao novi model ima svoje prednosti i mane, ali to nikako nije dovoljno budući da je potrebna ozbiljna pristupačna ponuda u okviru Wildfire i Wildfire S Sense koja će biti uparena sa dobrim performansama, a toga nema. Čini se da će HTC na kraju odlučiti da odbaci sve nepotrebne modele i pokušati da predstavi samo zaista pristupačni smart telefon, što je za sada dostupno samo u okviru sniženja.
Umesto zaključka voleo bih da pitam korisnike kako to da je ovaj HTC model predstavlja pristupačni smart telefon, uzimajući u obzir standardnu politiku ove kompanije po pitanju cena gde su čak i njihovi pristupačni modeli skuplji od svih ostalih. Šta mislite, šta bi to HTC trebao da uradi da njihovi modeli postanu popularniji?
Karakteristike:
Izvor:
Mobilesvet.com
Ponekad HTC ne čini ništa po pitanju toga da otvori novi segment za pristupačne smart telefone. Međutim, tokom svoje duge istorije, kompanija je imala veliki broj uređaja na osnovu kojih je i stekla renome pristupačnih aparata, naročito ukoliko uzmemo u obzir modele koji su bazirani na Android-u – HTC Tattoo, HTC Wildfire a zatim i unapređeni model Wildfire S i sada Explorer.
Obično je kompanija pratila strategiju razvijanja linije u okviru koje će predstaviti najjednostavnije uređaje. To se čini logičnim pristupom ali iskustvo kompanija kao što su LG i Samsung, na primer, pokazuje da su niskobudžetna rešenja postala popularna samo ako ih je odlikovalo nešto naročito ili su se pojavili na tržištu o pravo vreme, u protivnom su bili beleženi samo gubici. To se nije desilo sa HTC Explorer modelom.
Dizajn, materijali kućišta
Po pitanju veličine i strukture (forme poklopca baterija i tipa dodataka), uređaj podseća na HTC Aria, Gratia i HD mini modele koji su postali osnova za ove smart telefone. Nekomplikovan po pitanju dizajna modela – kućište odlikuju jake boje i metalni umeci – i zaštitni sloj, koji ima slične karakteristike kao i GorillaGlass, često je korišćen.
Na raspolaganju je šest boja i to crna, ljubičasta, plava, golubije siva, narandžasta i bela. Aparat izgleda atraktivno, nema harizmu niti odiše poslovnim stilom, ali to se i ne očekuje od niskobudžetnog modela, ipak, HTC nikako ne izgleda jeftino.
Smart telefon je prijatan za držanje u ruci zahvaljujući zaobljenom poklopcu i korišćenim materijalima. Pored toga, uređaj je kompaktnih dimenzija.
Izrada
Na kvalitet izrade nema nikakvih pritužbi, ali nakon dve nedelje korišćenja postoji sumnja da će, usled česte izmene SIM kartice ili memorijske kartice, poklopac baterije oslabiti pre ili kasnije te da bi ekran jednostavno mogao da „ispadne“ iz kućišta. U praksi se tako nešto, ipak, ne dešava.
Dimenzije
HTC Explorer je kada je reč o dimenzijama veoma kompaktan za smart telefon. Možete ga uproediti sa kompaktnim uređajima za Android, ali i povući paralelu sa običnim telefonima.
- HTC Explorer - 102,8 x 57,2 x 12,9 mm, 108 g
- Nokia 1280 - 107,2 x 45,1 x 15,3 mm, 81 g
- Samsung Galaxy S II - 125,3 x 66,1 x 8,5 mm, 116 g
- Apple iPhone 4S - 115,2 x 58,6 x 9,3 mm, 140 g
Kontrole
Kao i kod svih drugih novih uređaja ove kompanije, i kod ovog modela ispod ekrana nalazi se blok sačinjen od četiri tastera osetljiva na dodir. Taster „Home“ služi za povratak na centralni ekran ili za otvaranje prozora sa osam pokrenutih aplikacija (zadržavanje tastera). Ukoliko kliknete na centralni ekran videćete matricu svih desktopa HTC Sense i možete se odlučiti za bilo koji od njih. Sledeći taster „Menu“ se koristi za prizivanje kontekstualnog menija (zadržavanje tastera – pozivanje ili sakrivanje tastature na ekranu). Sledeći je Back taster za povratak unazad. Poslednji taster koji je tu jeste „Search“. Klikom na ovaj taster otvara se polje za pretragu a zadržavanje tastera otvara prozor za glasovnu pretragu. Touch pad je osvetljen belom pozadinskom svetlošću. Kada pritisnete tastere osetljive na dodir oni lagano zavibriraju.
Glavni problem po pitanju ekrana modela HTC Explorer počinje vezano za njegovu malu veličinu. Ukoliko je dijagonala modela HTC Hero i Legend bila prihvatljiva, zbog toga što su pre nekoliko godina bila samo dva ili tri smart telefona sa velikim ekranima a sada ih čak i jeftiniji modeli imaju pa mali ekrani mogu dovesti do poteškoća pri korišćenju telefona, naročito ako ste ranije imali neki model sa većim ekranom. Zbog toga je u prvo vreme korišćenje HTC Explorer modela teško. Prilikom testiranja dešavalo se često da propustim link u okviru pretraživača, bilo je problema pri kucanju kada sam morao da kucam veoma sporo i pažljivo da izbegnem slučajno pritiskanje pogrešnih tastera. Bile su do dve teške nedelje privikavanja
Kamera
Samrt teelfon koristi jednostavnu 3MP kameru sa fiksiranim fokusom. Dozvolio sam sebi da izbacim detaljno opisivanje njegovih mogućnosti koje su minimalne, pri čemu kvalitet slike ne može da bude značajno unapređen podešavanjima.
Maksimalna rezolucija slike je - 2048x1530, ukoliko želite možete da odaberete widescreen rezoluciju. Dostupno je podešavanje uravnoteženja belog, vrednosti ISO, ekspozicije, kontrasta, oštrine i zasićenja slike.
Trajanje baterije
Smart telefon poseduje Li-Ion bateriju kapaciteta 1300mAh. Meni je uređaj radio dva dana ali ovde moram da napomenem da sam prilikom korišćenja ovog uređaja koristio nešto drugačiju šemu upotrebe uređaja. Uređaj sam koristio za slušanje muzike 3-4 časa, dok je na pozive odlazilo oko 40-50 minuita dnevno. Tu je bilo o slanja nekoliko SMS poruka te sa vremena na vreme provera elektronske pošte i Twitter-a.
Ovo su dobri indikatori trajanja baterije, mada po modernim standardima, imajući u vidu da glavni modeli nude trajanje baterije od dva dana su ovo pristojni rezultati. Reč je ipak o jeftinom modelu, pa moramo biti zadovoljni ostvarenim vremenom.
HTC Explorer ima novu sekciju podešavanja pod nazivom „Energy Efficieny“. Iz nje možete da pristupite različitim parametrima koji omogućavaju da sačuvate energiju baterije. Kada nivo napunjenosti baterije padne ispod 15% (ovaj parametar možete sami proveriti) telefon sugeriše da pređete u režim uštede energije u kojem svi interfejsi (izuzev mrežnog) se diskonektuju a pozadinsko osvetljenje se automatski podešava između ostalog.
Interfaces
Smart telefon podržava GSM (850/900/1800/1900) i UMTS (900/2100) mreže dok su EDGE i HSDPA takođe dostupni. Različiti komunikacioni moduli se mogu menjati u okviru menija podešavanja ili uz pomoć widgeta. Zasebni widget tasteri su takođe dostupni u okviru standarndog Android OS widgeta.
Za PC sinhronizaciju telefon koristi microUSB kabl koji se isporučuje u prodajnom pakovanju i koji koristi USB 2.0 interfejs. Kada povežete smart telefon sa računarom možete da odaberete pet tipova konekcije za svrhu sinhronizacije pomoću HTC Sync programa, da punite bateriju uređaja, prebacujete fajlove na memorijsku karticu (drive) ili da koristite uređaj kao modem.
Ugrađeni Bluetooth 3.0 (A2DP, EDR) podržava glavne profile. Kvalitet zvuka koji uređaj obezbeđuje kada muziku slušate preko bežičnih slušalica je dobar, pri čemu sam koristio HTC Rhyme slušajuću muziku preko bežičnih slušalica Creative WP-300 i bio sam dosta zadovoljan.
Wi-Fi (802.11b/g/n).Rad sa Wi-Fi modulom ne izaziva nikakve probleme. Smart telefon možete konfigurisati za Wi-Fi prenos u sleep režimu korišćenjem samo statičke IP adrese kada se povežete i dodajući sigurnosne sertifikate. Prilikom korišćenja Wi-Fi, smart telefon se gotovo ne zagreva uopšte. Zagrevanje je minimalno i jedva primetno.
Wi-Fi router. Model HTC Rhyme kao i drugi smart telefoni bazirani na Android 2.2 i novijim verzijama može „deliti“ 2G/3G internet konekciju sa Wi-Fi. Radi na sledeći način: u okviru podešavanja bežičnog interfejsa odaberite Wi-Fi opciju koja aktivira odgovarajuća podešavanja da se odabere naziv mreže, lozinka i tip konekcije (WEP, WPA, WPA2). Pored toga, možete podesiti maksimalni broj konekcija za smart telefon ili posebno odabriti ili odbaciti svaku novu konekciju.
Pored ovih podešavanja, možete odabrati željenu tačku pristupa (APN) za internet konekcije i omogućavanje routing-a. Takođe možete ići online koristeći vaš laptop preko Rhyme routing-a i upotrebe GPRS/EDGE ili UMTS/HSDPA konekcije kojsu prekonfigurisane na vašem telefonu. Ova karakterisitka može biti korisna ukoliko putujete ili se nalazite u hotelu a ne možete da ostvarite iz nekog razloga povezivanje preko WiFi mreže, ali imate lokalnu SIM karticu sa relativno jeftinim 2G/3G saobraćajem. Ovo je veoma zgodno kada recimo sedite u kafeu i recimo želite da proverite elektornsku poštu koristeći laptop računar.
Softver
Smart telefon radi na Android 2.3 operativnom sistemu dok kao korisnički interfejs koristi HTC Sense 3.5. Eksterni interfejs ovog uređaja izgleda donekle neobično i postoje samo dva tastera u dnu umesto tri u standardnoj reprezentaciji pri čemu Sense poseduje specijalni widget za bočne ikone (kao i model HTC Rhyme). Ovaj widget nije naročito zgodan za korišćenje, pri čemu treba reći da zauzima ceo ekran.
Mala promena u izgledu u poređenju sa Sense 3.0, gde je promenjena jedna od opcija zaključavanja ekrana. Ostale funkcije zaključavanja ekrana nisu promenjene. Za razliku od drugih uređaja na Sense 3.5 gde broj desktopa može da se promeni, nema takve funkcije. Pored toga, ne postoje cirkularni skrolujući ekrani, dok je ostalo isto.
Postoje i druga pojednostavljenja, na primer samo 25 brendiranih widgeta HTC uređaja dok je broj kod drugih uređaja mnogo veći.
Nova verzija Sense nalazi se u gotovo svim programima koji su kreirani za HTC interfejs (e-mail klijent, kalendar, kontakti i drugo) i očigledan je jasan sistem rada sa tabovima. Sada se tabovi unutar programa mogu menjati ili uklanjati sa ekrana, kao i dodavati, može se zadržavati prst na tabu nekoliko sekundi ili se može pozvati opcija „Edit tabs“.
Zaključak
Za dve nedelje testiranja nije došlo do problema sa kvalitetom prijema. Visina melodije zvona je na nivou skupljivh telefona, a isti je slučaj i sa visinom zvuka slušalica. Aparat odlično staje u šaku, komforan je za dužu upotrebu a za izradu su korišćeni jeftini materijali. Pored toga, smart telefon je zabeležio rad i do dva dana, što je za Android odličan pokazatelj.
Nedostatak ovog aparata jeste činjenica da je HTC Sense 3.5 platforma prilično spora. Pored toga što je u okviru Explorer-a korisnički interfejs ograničen funkcionalno i grafički (nema posebnih animacionih efekata niti bilo čega drugog što je dostupno kod drugih modela sa starijom verzijom 3.5), interfejs je prilično spor i nema tu ujednačenost rada koja je bila karakteristična za prethodne modele HTC Wildfire i Wildfire S.
Najveća mana ovog modela jeste njegova visoka cena. Koliko god to čudno zvučalo, ali za istu količinu novca moguće je naći HTC Wildfire S koji ima bolju kameru i nema slične probleme pri radu (zbog toga što imaju jednostavniju verziju Sense), a jednako je lep samo što je korišćen metal pri izradi pa dosta liči na starije modele ove kompanije. Sličnu cenu imaju LG (Optimus Hub) i Samsung (Galaxy Ace) ali nešto bolje performanse.
Po pitanju prethodnog niskobudžetnog HTC modela, čak i sa naduvanom cenom ovaj aparat je interesantan onima koji žele jednostavan aparat lak za korišćenje usled jednostavnosti Sense. To ne važi za HTC Explorer. Ovde je upotrebljena najnovija verzija Sense 3.5 ali njegova brzina rada nije idealna. Odabrati ovaj model iz nekog drugog razloga jednostavno nema nikakvu svrhu zbog toga što se na tržištu više ceni odnos cene i funkcionalnosti smart telefona.
Možemo reći da je HTC još jedan pokušaj ulaska na tržište pristupačnih aparata koji je propao. Kao novi model ima svoje prednosti i mane, ali to nikako nije dovoljno budući da je potrebna ozbiljna pristupačna ponuda u okviru Wildfire i Wildfire S Sense koja će biti uparena sa dobrim performansama, a toga nema. Čini se da će HTC na kraju odlučiti da odbaci sve nepotrebne modele i pokušati da predstavi samo zaista pristupačni smart telefon, što je za sada dostupno samo u okviru sniženja.
Umesto zaključka voleo bih da pitam korisnike kako to da je ovaj HTC model predstavlja pristupačni smart telefon, uzimajući u obzir standardnu politiku ove kompanije po pitanju cena gde su čak i njihovi pristupačni modeli skuplji od svih ostalih. Šta mislite, šta bi to HTC trebao da uradi da njihovi modeli postanu popularniji?
Karakteristike:
- Klasa: smart telefon
- Forma: monoblok
- Korišćeni materijali: matirana plastika meka na dodir i umeci metala
- OS: Android 2.3, HTC Sense interfejs 3.5
- Mreža: GSM / EDGE 850/900/1800/1900 MHz, UMTS / HSDPA 900/2100
- Procesor: 600 MHz Qualcomm MSM7225A platforma
- Memorija: 512 MB
- Memorija za skladištenje podataka: 80MB + slot microSD kartice
- Povezivanje: Wi-Fi (b/g/n/), Bluetooth 2.1 (A2DP), microUSB (USB 2.0) priključak za punjenje/sinhronizaciju i 3.5mm priključak za slušalice.
- Ekran: kapacitivni, TFT, 3,2" sa rezolucijom 320x480 piksela (HVGA), automatkso podešavanje pozadinskog osvetljenja
- Kamera: 3 MP sa fiksnim fokusom, video se snima u VGA rezoluciji (640x480 piksela)
- Navigacija: GPS na gpsOne čip na Qualcomm platformi (sa A-GPS podrškom)
- Dodatne karakteristike: akcelerometar, senzor svetlosti i blizine, FM radio.
- Baterija: izmenjiva Li-Ion baterija kapaciteta 1300 mAh
- Dimenzije 102,8 x 57,2 x 12,9 mm
- Težina: 108 gr