Hrvatsku muče nenaplativi krediti

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Hrvatsku muče nenaplativi krediti









Izvor:
B92.net







Zagreb -- Od ukupno 295,6 milijardi kuna kredita u Hrvatskoj krajem marta ove godine, 12,74 odsto ili 37,6 milijardi kuna odnosi se upravo na loše ili teško naplative.


124131634ff98c34d6e5d694263122_640x360.jpg



Zbog takve situacije uskoro bi mogao uslediti dolazak specijalizovanih inostranih fondova koji se bave otkupom takvih kredita.Tako, naime, smatra Ivan Fabijančić, direktor u Deloitteovu Odeljenju finansijskog savetovanja, koji je ovih dana, predstavljajući rezultate poslovanja banaka i osiguravajućih kuća u Adria regiji, izneo i očekivanje kako će već tokom 2012. uslediti takav razvoj događaja i u Hrvatskoji.

"Verujem da će nam ova godina doneti prve transakcije na području otkupa loših kredita.Većina banaka prisutnih u Hrvatskoj slične su transakcije napravile ili pokrenule na okolnim tržištima, pre svega u Mađarskoj, Rumuniji i Češkoj. S obzirom na to da su transakcije uspešno zatvorene, takav će se pristup pokušati realizovati i na drugim tržištima", tvrdi je Fabijančić.

Prema njegovim rečima, dva su konvencionalna pristupa rešavanju loših kreditnih plasmana koji su u nekim drugim razvijenijim ekonomijama, ali još uviek ne i u našoj regiji, stvar privredne i ekonomske higijene. Do sada prevlađujući način u Hrvatskoj bio je takav da se najčešće pristupalo individualno, od slučaja do slučaja (case by case), no znatno je efikasniji takozvani holistički način.

"To znači okupiti loše kreditne plasmane u značajne pakete te ih uz određeni diskont pomeriti s bilansa banaka i ponuditi ih tržištu. Postoji tržište za takve plasmane, gde specijalizovani inostrani fondovi preuzimaju i otkupljuju takve kredite, kako se kaže, za neki iznos centi za dolar. Nakon što uz diskont preuzmu ta potraživanja, fondovi dalje njima upravljaju, odnosno restrukturiraju ih i preuzimaju obvezu njihove naplate", rekao je Fabijančić.

U našoj regiji, međutim, praktično još uvek nema ni jednog takvog slučaja, i to zbog toga, smatraju u Deloitteu, što ne postoji adekvatna podrška regulatora, nego postoje i određene prepreke u razumevanju poreznog tretmana otkupa takvih kredita, kao i problem kapaciteta i infrastrukture koja bi se dalje bavila naplatom takvih potraživanja.

"Kad je reč o zakonskoj regulativi, nisu potrebni nikakvi značajni zahvati, već je pre svega potrebna kvalitetna komunikacija između regulatora, zakonodavca i banaka. Uz to se treba stvoriti i određena količina takvih loših potraživanja", napomenuo je Fabijančić i upozorio kako je pogrešna percepcija da investitori u loše plasmane znače nešto loše za ekonomiju.

"To je nešto potpuno uobičajeno. Reč je o refinansiranju poslovanja izdvajanjem lošeg dela portfelja i njegovim prepuštanjem profesionalcima koji efikasnije i na kvalitetniji način rešavaju tu problematiku za sve zainteresirane strane", zaključio je Fabijančić
 
Natrag
Top