Hrvatskoj prijeti ekološka katastrofa

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Hrvatskoj prijeti ekološka katastrofa: Čak 78 posto opasnog otpada nije pod nadzorom


Piše: Z.J., I.Kri., P.V.
petak, 12.11.2010 20:28

Izvor: index.hr
oranice_otpad8612-121110_DraganMatic_625.jpg



HRVATSKOJ ozbiljno prijeti čak 78 posto opasnog otpada koji nije adekvatno zbrinut na odlagalištima, a ministrica okoliša Marina Matulović-Dropulić javno priznaje kako gubi bitku s otpadom. Pitanje je treba li nam se dogoditi "mađarski scenarij" kako bismo počeli ozbiljno razmišljati o zbrinjavanju svog otpada.
Na zagrebačkim Oranicama danas je pronađen opasni otpad za koji se sumnja da je radioaktivan. Prema priopćenju Ureda za upravljanje hitnim situacijama, danas oko 11 sati dobili su dojavu da se u ulici Kopačevski put, u blizini Oranica, nalaze odbačene kutije s opasnim otpadom.
Izlaskom na teren utvrđeno je da se radi o mogućem radioaktivnom otpadu te je pozvana ekipa Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost (bivši Državni zavod za zaštitu od zračenja) i Ministarstvo za zaštitu okoliša. U popodnevnim satima je otpad uklonjen.
U polovici kutija radioaktivne tvari
"U polovici kutija su nađene radioaktivne tvari, dok su druge kutije bile očišćene", izvijestio je Ured za upravljanje u hitnim situacijama.
Radi se o odbačenim dojavljivačima za požar, i to dvadesetak kutija s većim dojavljivačima (svaki promjera oko 20 cm) i pedesetak kutija s malim dojavljivačima (svaki promjera oko 10 cm), a dojavljivači su stari i istekao im je rok trajanja.
Takav otpad se ne smije baciti na odlagalište smeća, a kamoli na livadu gdje se igraju djeca
Ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost Dragan Kubelka rekao je da su pronašli dojavljivače dima unutar kojih je izvor ionizirajućeg zračenja. "On se ugrađuje u radne i životne prostore i spada u radioaktivni materijal, ali nije opasan za zdravlje ljudi. Opasno bi bilo da se unese u organizam, međutim, posljedice ne bi bile fatalne", kazao je Kubelka i dodao da se takav otpad ne smije baciti na odlagalište smeća.
"Ovakvo nešto može napraviti samo netko bez ikakvog morala i kome je kapital jedini interes. Događaji poput ovog dokaz su potpunog moralnog rasapa društva u kojem je glad za profitom otišla tako daleko da one koji su bacili ovaj otpad ne zanima ništa osim njih samih", ogorčen je pročelnik zagrebačkog Ureda za upravljanje hitnim situacijama Pavle Kalinić. Otpad je, naime, odbačen na livadu na kojoj se inače igraju djeca pa je vrlo lako moglo doći do tragedije.
"Bojim se da su ovo samo počeci problema i incidenata s opasnim otpadom"
Predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević rekao je za Index kako je današnji incident samo "jedan od tisuća slučajeva opasnog otpada koji je zbrinut na neadekvatnim mjestima". Dodaje kako prema prvim njihovim informacijama ovaj slučaj nije toliko opasan.
"Zbog ovakvih slučajeva smo ovih dana i reagirali na skandaloznu izjavu ministrice okoliša Marine Matulović-Dropulić koja ne zna niti koliko se proizvede opasnog otpada u Hrvatskoj, a kamoli da taj opasni otpad završava na neadekvatnim mjestima", kazao nam je Tomašević i dodao da procjene pokazuju da čak 78 posto opasnog otpada nije zbrinuto na adekvatan način. "Bojim se da su ovo samo počeci onoga što nas čeka. Novih problema i novih incidenata s opasnim otpadom", zaključio je Tomislav Tomašević.
Da bi ovo mogao biti samo početak ozbiljnijih ekoloških incidenata, može se zaključiti i po izjavi ministrice Marine Matulović-Dropulić koja je ovog tjedna rekla da ne zna koliko se opasnog otpada godišnje stvori u Hrvatskoj. No, ona nije stala samo na izjavi da niti nakon 7 godina mandata ne zna koliko nastane opasnog otpada, već je to "podebljala" i izjavama da inspektori ne mogu stići na svako mjesto, a da tvrtke ne šalju izvješće o nastajanju opasnog otpada.
"Mnoga zagrebačka poduzeća svoj opasni otpad zakopala u ilegalne šljunčare"
Time je praktički priznala da je država nesposobna pratiti svoj opasni otpad te da u budućnosti možemo očekivati još ovakvih incidenata, kao što je to najavio i Tomislav Tomašević. Iz te su udruge upozorili i kako opasni otpad na ilegalnim odlagalištima blizu dječjih igrališta i nije najopasnija stvar koja nam prijeti.
Mnogo opasnijom prijetnjom za građane smatraju to što neke tvrtke zakapaju opasni otpad. "Javna je tajna da su mnoga zagrebačka poduzeća pribjegla praksi zakapanja opasnog otpada u ilegalne šljunčare u zagrebačkom vodozaštitnom području kako bi uštedjela na troškovima, i to uz prešutni blagoslov nadležnih institucija", upozoravali su iz Zelene akcije u lipnju.
Istaknuli su da je potpuno neodrživa situacija da čak dvije trećine opasnog otpada u Hrvatskoj završi na neadekvatnim odlagalištima ili u okolišu, a već godinama pozivaju Ministarstvo zaštite okoliša da nešto poduzme po tom pitanju. Uz 16 tisuća potpisnika u srpnju su zatražili i ostavku ministrice Marine Matulović-Dropulić koja javno priznaje da gubi bitku s otpadom.
Treba li nam se dogoditi Mađarska da bismo počeli razmišljati?
Koliko opasan može biti neadekvatno zbrinut otpad, vrlo jasno smo vidjeli prije nešto više od mjesec dana, kada je otrovni crveni mulj istekao iz mađarske tvornice aluminija. Tada je poginulo devetero ljudi, nekoliko sela je bilo potpuno uništeno, a sve zbog toga što je popucao zid rezervoara u kojem je bio mulj.
Da nam se ne bi dogodile stravične fotografije crvenih sela, iseljenih ljudi i milijunskih šteta koje su se dogodile Mađarskoj, trebali bismo pod hitno nešto učiniti s opasnim otpadom i razmišljati o sigurnosti građana. Ovaj maleni incident koji se danas dogodio mogao bi poslužiti kao "okidač" za široku akciju u kojoj treba zbrinuti čak 78 posto opasnog otpada koji nam prijeti.
 
Natrag
Top