Hrvatsko članstvo u EU pomoći će i BiH

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Čović:
Hrvatsko članstvo u EU pomoći će i BiH







Izvor:
Nezavisne.com




MOSTAR - Predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i HDZ-a 1990 Božo Ljubić glasali su danas u Mostaru na referendumu za ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, istakavši da će članstvo Hrvatske u Uniji biti od pomoći i BiH.Čović je istakao da za sve ljude na ovim prostorima nema drugog puta, osim onog prema EU.

hrvatska-potpisuje-ugovor-pristupanju-eu-19-decembra-slika-69831.jpg


''Zbog toga pozivam sve one, koji još razmišljaju ili misle da možda i nije potrebno, da danas izađu, daju svoj glas i pošalju jasan signal da smo mi dio Evrope i da želimo te procese dijeliti zajednički'', rekao je Čović.
On je izrazio nadu da će i BiH uskoro krenuti na sličan način ka EU.
Ljubić je rekao da je danas istorijski dan za Hrvatsku, ali i za regiju koja je prošla kroz težak period posljednjih 20 godina.
''Ulaskom Hrvatske u EU hrvatski državljani iz BiH takođe će biti u prilici koristiti određene pogodnosti koje nosi sa sobom to članstvo'', istakao je Ljubić.
On je naglasio da je njegov prioritetni cilj da se BiH što prije pridruži Hrvatskoj u EU, istakavši uvjerenost da će članstvo Hrvatske u Uniji pomoći bržem ulasku BiH u tu nadnacionalnu organizaciju, kao i u prostor evropskih, ekonomskih i socijalnih standarda.
Iz hrvatske Ambasade u Sarajevu rekli su da glasanje na referendumu o pristupanju Hrvatske EU koje se provodi i na području BiH protiče bez problema, ali uz mali odaziv birača.
Koordinator za provođenje referenduma u BiH Marijana Mikulić izjavila je da je do 11 časova na svih 26 biračkih mjesta u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Banjaluci glasalo oko 1.500 birača.

Bevanda glasao u Mostaru

Novoimenovani predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda glasao je jutros u Mostaru na referendumu za ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, rekavši da je to podrška i za evropski put BiH.
Bevanda je izrazio nadu da će ova godina biti i godina Evropske unije za BiH, te da će i ona dobiti status kandidata i ubrzo slijediti stope Hrvatske.
On je dodao da dvojno državljanstvo predstavlja prednost Hrvata u BiH, koji bi trebalo da budu most za bolje odnose dvije države i evropski put BiH.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH izrazio je očekivanje da će se Hrvatska još snažnije zauzeti za popravljanje položaja Hrvata u BiH.
"Mi u BiH ne tražimo nikakvu milost, nego ravnopravan status'', rekao je Bevanda novinarima u Mostaru nakon glasanja.
U BiH je registrovano više od 263.000 hrvatskih državljana s pravom glasa na referendumu za ulazak Hrvatske u EU.

Neće biti mnogo izbjeglih Srba koji će izaći na referendum

Predsjednik Asocijacije izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir rekao je da, prema njegovim saznanjima, neće biti veliki broj izbjeglih Srba iz Hrvatske koji će na glasačkim mjestima u Srbiji izaći na hrvatski referendumu za ulazak u EU, jer Zagreb nije ni pokazao interes za njih.
"Ne znamo zbog čega, jer mi smo isto državljani Hrvatske, iako smo sprske nacionalnosti", rekao je Budimir za Srnu i RTRS.
On je napomenuo da su izbjeglička udruženja godinu dana vodila akciju potpisivanja peticije kako bi se skrenula pažnja EU da, prije nego što Hrvatska bude primljena u članstvo, ispuni očekivanja izbjeglica i vrati njihova oduzeta prava, ali, nažalost, to se nije desilo.
"Mi se zaista nadamo, i neki novi vjetrovi koji dolaze iz Hrvatske poslije promjene vlasti ukazuju da bi se moglo očekivati da neki od izbjegličkih problema iz peticije budu riješeni", naveo je Budimir.
On je dodao da izbjeglim Srbima posebno daje nadu izjava hrvatskog vicepremijera Nevena Mimica o kompenzaciji stanarskih prava.
U peticiji više od 100 izbjegličkih udruženja traži se pravično i trajno rješavanje imovinskih, stanarskih, stečenih, statusnih i drugih prava izbjeglih i prognanih lica i drugih građana Srbije koji su porijeklom ili imaju imovinske interese u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj se danas održava referendum na kojem se građani izjašnjavaju o pristupanju EU sa kojom je Hrvatska pregovarala od oktobra 2005. do 30. juna prošle godine kada su zaključeni pristupni pregovori i potpisan Pristupni ugovor.
Ako građani odluče da glasaju za EU, Hrvatska će 1. jula 2013. godine postati punopravna članica Unije nakon što hrvatski Sabor i parlamenti 27 država članica ratifikuju Pristupni ugovor. Za odluku o udruživanju Hrvatske sa EU potrebno je da od ukupnog broja birača koji pristupe referendumu najmanje 50 odsto plus jedan birač glasaju zaokruživanjem odgovora "za".

U Banjaluci dva glasačka mjesta

U hrvatskom Generalnom konzulatu u Banjaluci otvorena su dva biračka mjesta na kojima će hrvatski državljani s prebivalištem na području koje pokriva ovaj konzulat moći glasati na referendumu o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji.
U Generalnom konzulatu Srni je potvrđeno da će biračka mjesta biti otvorena do 19 časova. Pravo glasa na području koje je u nadležnosti Generalnog konzulata Hrvatske u Banjaluci ima 25.000 hrvatskih državljana.
U BiH se glasanje održava na 24 biračka mjesta.
U Hrvatskoj su jutros u sedam časova otvorena sva biračka mjesta, na kojima će glasači odgovoriti na referendumsko pitanje "Jeste li za članstvo Republike Hrvatske u Evropskoj uniji?".
Oko 4,5 miliona birača moći će da glasa i odluči hoće li Hrvatska ući u Uniju. Glasanje u Hrvatskoj održava se na 6.644 biračkih mjesta, od čega je 6.574 redovnih i 70 posebnih. Takođe, glasaće se u ukupno 52 države na 106 glasačkih mjesta.

 
Natrag
Top