Hrana poskupljuje, standard u padu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Hrana poskupljuje, standard u padu

Beograd -- I dok plate u javnom sektoru i penzije ostaju zamrznute do kraja godine, cene rastu. Poslednjih dana sve je više najava poskupljenja hrane.

Poskupljenje ulja je izvesno, a kako stvari stoje do kraja meseca skuplje će biti i meso, šećer, konditorski priozvodi i sredstva za ličnu higijenu.

Prema ocenama stručnjaka rast cena poljoprivrednih proizvoda je opravdan, ali ekonomisti upozoravaju da bi to osim do daljeg pada standarda građana moglo da dovede i do novog rasta inflacije.

Poluprazni rafovi na kojima inače stoji ulje, ovih dana bili su pokazatelj da možemo očekivati novo poskupljenje. Već od ponedeljka, ulje kompanije Invej će biti skuplje za čak 38 odsto i litar ovog prozivoda koštaće oko 145 dinara.

Slične poteze, kažu upućeni, treba očekivati i od ostalih proizvođača, jer uljare koje posluju u Srbiji prema dosadašnjem iskustvu sinhronizovano dižu cene.

Milan Prostran iz Udruženja za poljoprivredu pri Privrednoj komori Srbije kaže da ovaj potez uljara nije nikakav njihov hir, jer za to postoje realni razlozi.

„Povećanje cena energenata koji su usledili u odnosu na prošlu godinu. Istovremeno on je svoje zalihe iz prošlih godina praktično iscrpeo, koje su služile za jednu vrstu amortizacije u cenama. Kada kažem zalihe mislim na sirovo ulje i seme suncokreta, tako da on je sada praktično u novu proizvodnju jestivog ulja ušao sa novom sirovinom, novom cenom suncokreta, uljane repice. Naravno tu je u pitanju i kurs, jer se deo sirovina kao imputa mora uvesti iz inostranstva. I kada se sve to sabere onda je razloga za jedno pomeranje cene ulja svakako postojalo“, objašnjava on.

Država trenutno nema većih zaliha u robnim rezervama ovog proizvoda, pa ne može da interveniše na tržišitu i eventualno odloži poskupljenje ulja kaže Prostran. On ne veruje ni da država danas može da pribegne interventom uvozu jeftinijeg ulja, kao što je učinila pre tri godine kada su domaći proizvođači podigli cene.

„Ja se plašim da se ne može danas kupiti na svetskoj pijaci ulje po niskoj ceni, s obzirom da je godina omanula u proizvodnji uljarica i u Ukrajini i u Rusiji, a posebno u zemljama u okruženju. Država može uvek da pokrene taj mehanizam interventnog uvoza, smo je pitanje da li ona može naći po ceni koja će biti toliko niža da će domaće proizvođače naterati da se toj ceni nižoj, ako bi se intervento uvozilo, prilagode“, dodaje on.

Osim ulja, izvesno je poskupljenje i šećera, koga takođe ovih dana manjka u rafovima, a u narednih mesec dana očekuje se i skok cena mesnih prerađevina, konditorskih proizvoda i sredstava za ličnu higijenu.

Poskupljenje je zatražio i EPS, pa bismo možda do kraja godine i struju mogli da plaćamo 10 odsto više. Ukoliko se sve najvljeno i ostvari, opet će najviše stradati najsiromašniji sloj stanovništva, upozorava ekonomista Ivan Nikolić.

„Pretpostavljam da bi projektovana inflacija za ovu godinu mogla da bude ugrožena. To samim tim znači značajniji još, nego što je sada, pad standarda stanovništva, budući da su plate kao što znamo zamrznute i tako će ostati sve do početka naredne godine. Treba uvek imati u vidu da sve ove najave će svakako više pogoditi ljude sa podprosečnim primanjima. Budući da svi ovi proizvodi, a to su pre svega osnovne životne namirnice ili neke komunalne usluge – evo struja je najavljena da će se povećati zaista najviše pogađaju građane sa nižim primanjima“, kaže Nikolić.

I pored toga cene neće čekati. Mesne prerađevine i šećere će prema očekivanjima našeg sagovornika iz Privredne komore skočiti za oko 10-15 odsto, jer je to odraz realnog stanja :

„Jednostavno naša prehrambena industrija je morala ovoga leta da plati po nešto višoj ceni sirovinu – pre svega suncokret, soju i uljanu repicu. Šećerna repa će takođe imati svoju dakle nešto malo višu cenu. Vi imate trend da vam na svetskoj berzi sirovine stvarno rastu. Danas kukuruz kao osnova za ishranu stoke, odnosno proizvodnju mesa dostigao neverovatne cene od preko 200 dolara po toni. Vi nemate više na svetskim berzama jeftine sirovine i moramo svi na kraju krajeva da platimo neku cenu, a to nema izgleda ko drugi, nego potrošači. Verovatno nema nekih ozbiljnijih para u budžetu za vođenje neke socijalne politike ili udare. Dakle, poljoprivreda i prehrambena industrija taj socijalni deo ili aspekt ne može da nosi“, smatra Prostran.

Imajući sva ova poskupljenja u vidu, kao i činjenicu da plate i penzije neće uskoro rasti ekonomista Ivan Nikolić procenjuje da građani Srbije ne mogu da očekuju bolji životni standard u narednih godinu dana.

B92
 
Natrag
Top