Hrana kao droga

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
17. 03. 2011.
PRESS

Hrana kao droga

Porcija više može da vam stvori samo probleme s varenjem, ali prekomerna količina pojedinih namirnica može ozbiljno da ugrozi zdravlje

HRANA-1.jpg

Postoje situacije kao što su praznici, rođendani ili razne proslave, kada ljudi u šali govore da su se predozirali hranom. I dok ekstra porcija omiljenog jela može da vam izazove probleme s varenjem, postoji hrana od koje možete da imate ozbiljne probleme ukoliko preterate. Pogledajte o kojim namirnicama je reč i pazite da se ne "predozirate".

Šargarepa

Šargarepa je puna vitamina, minerala i vlakana, koji su dobri za zdravlje. Ali prevelikom konzumacijom ovog povrća možete da unesete previše beta-karotena - molekula odgovornih za narandžastu boju šargarepe i preteče vitamina A. Ovo može da dovede do viška karotena u krvi, što utiče na boju kože. Karotenemija je stanje koje se događa zbog toga što je karoten molekul koji topi mast. Prevelike količine se akumuliraju u spoljnim delovima kože, što rezultira žutom ili narandžastom bojom kože, posebno na dlanovima, tabanima, kolenima i oko nosa. Uprkos dramatičnoj posledici, karotenemija je uglavnom bezopasno stanje od koga se lako oporavlja.

Kombuha čaj

Kombuha je crni fermentisani čaj s kulturom bakterija i plesni koje se nazivaju "kombuha gljive". Iako je piće uglavnom benigno, stručnjaci upozoravaju da se u određenim kulturama koje čaj sadrži mogu nalaziti kontaminacije poput loših plesni i gljivica, koje mogu da izazovu bolesti. Prosečne količine, oko 2 dl dnevno, obično ne mogu da prouzrokuju nuspojave kod zdravih osoba. Ali oni s postojećim zdravstvenim problemima, kao i oni koji piju prevelike količine čaja, trebalo bi da budu na oprezu.

Kafa

Iako neki tvrde da ne mogu da funkcionišu bez šolje kafe ujutro, najbolje je ne konzumirati previše ovog pića. Po mišljenju stručnjaka klinike Mejo, ne bi trebalo unositi više od 500 do 600 miligrama kofeina dnevno. Tipična šoljica kafe sadrži 200 miligrama. Primetne nuspojave događaju se ukoliko se konzumira više od 600 mg kofeina dnevno, a one uključuju: nesanicu, mučninu, glavobolje, ubrzan rad srca, anksioznost... U stvari, previše kofeina može da bude kobno. Primera radi, švedski lekari objavili su slučaj 21-godišnje žene koja je prošle godine doživela srčani udar posle konzumacije gotovo 10.000 mg kofeina. Iako su je oživljavali nekoliko puta, prestala je da reaguje na lekove posle tri dana.

Voda

Uobičajeno pravilo o tome da treba piti osam čaša vode svakog dana pokazalo se kao zabluda. Ali postoji opasnost od prevelike konzumacije vode. Intoksikacija vodom događa se kada osoba popije toliko da tečnost poremeti koncentraciju natrijuma u krvi, stvarajući disbalans elektrolita. Ovo stanje naziva se hiponatremija.

Muskatni oraščić

Kao začin, muskatni oraščić nema efekata osim što jela čini ukusnijim. Problem, međutim, nastaje kada se prah konzumira u prevelikim količinama kao jeftina halucinogena droga. Neželjeni efekti obično se pojavljuju tri do osam sati posle konzumacije, a mogu da uključuju anksioznost, strah i depresiju. Muskatni oraščić, čak i u velikim dozama od 20 do 80 grama praha, retko je smrtonosan. Zabeležena su samo dva takva slučaja. Prvi se dogodio 1908, kada je osmogodišnjak pojeo oko 14 grama praha. Drugi slučaj uključivao je 55-godišnju ženu, a zabeležen je 2001. Toksikološki testovi pronašli su tragove miristicina (sastojak koji se može naći u esencijalnom ulju oraščića) i flunitrazepama (snažnog sedativa) u njenoj krvi. Smrt je verovatno nastala kombinovanim toksičnim efektom obe supstance.



 
Natrag
Top