Hoteli postoje samo u obećanjima

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Hoteli postoje samo u obećanjima






BUDVA - Čak i da je stizalo znatno više turista nego lane, koji traže dobar hotelski smeštaj, ne bismo imali gde da ih smestimo.

Ovakva priča se posle ovogodišnje sezone uveliko čuje od turističkih poslenika Crne Gore. Oni, pak, koji se pažljivije bave turističkom hronologijom na ovim prostorima, podsećaju da je isto konstatovano i lane, nakon što je leto završeno. Kao i godinu pre toga.

Južna obala već podugo nije dobila nijedan “jači” hotel, tako da su iz sezone u sezonu maltene isti i broj turista i broj noćenja.


REG-Hoteli_620x0.jpg



Turizam jeste strateška grana Crne Gore i on zahteva velika ulaganja i posvećenost tokom cele godine - kaže Dragan Ivančević, predsednik Odbora za turizam Privredne komore Crne Gore. - Nažalost, ako se to stalno samo konstatuje, a malo se šta radi da uistinu turizam najzad procveta, onda nam rabota ne valja.

A da je hotela premalo, potvrđuje i statistika koja kaže da je od ukupnog broja kapaciteta na jugu Jadrana svega od osam do devet odsto u hotelima.

S druge strane sezona ovde traje svega 45 dana. Turistički konkurenti - Grčka i posebno Turska - imaju sezonu tokom cele godine, jer imaju, pre svega, i hotele i svu potrebnu infrastrukturu.

Da južnojadranska obala ima malo dobrih hotela, poput “Splendida”, “Kvina”, “Belvija”, “Tare”, “Mediterana” (u Bečićima) i “Maestrala” u Miločeru, odavno upozoravaju i u Crnogorskom turističkom udruženju. Samo novi, elitni hoteli i dobra infrastruktura, saobraćajna, ali i svaka druga, učiniće da sezona duže traje, da gosti stižu već u martu i smenjuju se do nove godine, mišljenja je prvi čovek ove asocijacije Žarko Radulović.

A samo pre koju godinu ogromni bilbordi i kompjuterske animacije sa kojih su se “smešili” hotelski neboderi “posađeni” uz peščane plaže, preplavili su jug Crne Gore, najavljujući turistički preporod. Neki od započetih hotela danas predstavljaju građevinske skelete i onako sivi i nezavršeni, ruže prelepi ambijent. Većina drugih, planiranih “za skoru budućnost” ostali su samo u skicama. I pričama.

Poznati hotel “As” u Perazića Dolu kod Petrovca, već punih deset godina je - gradilište. Otkako ga je 2002. od HTP “Budvanska rivijera” kupila moskovska kompanija “Njega turs”, čuju se najave da će biti otvoren “sledećeg leta”. Dugo su Rusi čekali da im se odobre papiri na osnovu kojih će podići hotel sa 13 spratova i svim sadržajima koje savremeni turizam traži. A pošto su dozvole stigle, usledila je ekonomska kriza i “As” i dalje čami u betonskim skelama uz brdo koje se uzdiže iznad male plaže u Perazića Dolu.

Budvanska “Slovenska plaža” nije dobila “Hilton”.Austrijska “Soravija” još pre neku godinu je najavila hotel iz poznatog svetskog lanca sa 600 kreveta, koji bi zajedno sa renoviranim turističkim naseljem koje je sagrađeno 1984. i imalo 3.000 kreveta. Na Slovensku plažu nije stigla ni kraljevska porodica iz Abu Dabija, koja je, kako je bučno najavljivano, trebalo da u nove hotele ovde uloži čak milijardu evra!

Ni Bečići nisu dobili najavljeni “Šeraton”. Trebalo je,kako su na spektakularnim konferencijama za novinare tvrdili opštinski i čelnici Crne Gore, da pored odmarališta “Naftagasa” nikne hotel tipa “Šeraton” sa 400 soba i 800 kreveta i sadržajima od kojih “pamet staje”.

Investitor je predstavljen kao “Belon grupa” izvesnog Andreja Dobrova, a investicija “teška” 100 miliona evra.

U budvansku opštinu je potom stigao možda najzanimljiviji projekat nazvan “Montesa”, kojeg je sačinila kompanija “Finansijer imobijar” iz Bordoa.
Francuzi su predvideli gradnju deset hotela, vile, pristaništa za jahte koje bi sa mora kanalima ulazile u kompleks i druge objekte. Sve je to trebalo da košta 1,2 milijarde evra.

Podsećanja na najave invazije svetskih milijardera koji će crnogorsku obalu pretvoriti u elitnu zonu poput Azurne i drugih obala, bilo je, opet, i u nedavnoj predizbornoj kampanji, ali posle izbora je usledila - “ćutnja”. Kriva je kriza, pa dok ona ne prođe.


Izvor:
Novosti.rs


 
Natrag
Top