Hleb poskupljuje u petak?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Hleb poskupljuje u petak?










Izvor:
B92.net








Hleb bi mogao da poskupi već u petak. Vekna osnovnog hleba tipa "sava" mogla bi da košta do 54 dinara.Sutra se sa predstavnikom Unije pekara sastaje ministar trgovine Rasim Ljajić, a istog dana zaseda i vlada.


7928771975020ea06bc08e808080420_orig.jpg



Rod pšenice očekivan, sličan prošlogodišnjem, ima i za izvoz, ali skok cene hleba Sava za 3 do 10 dinara treba da očekujemo.

Naši sugrađani različito su primili ovu vest. Neki kažu da novo poskupljenje zvuči katastrofalno, neki drugi kažu da su pak navikli na sve pa će i na ovo jer nije prvi put. Kažu građani, kriza je, suša je, nije to volja, nego se tako mora.

Pojedinci se pitaju gde su rezerve i zalihe.

U Uniji pekara Srbije kažu da vraćaju cenu hlebu koja je prošlogodišnjom uredbom korigovana na 44 dinara. Sa novom starom cenom i dalje se vodi računa i o socijalno ugroženima.

"Mi sa 54 dinara samo branimo nešto što treba da košta i više, znači mislim da samo vraćamo na nešto normalno i smatram da tu problema neće biti, kaže Zoran Pralica, predsednik Unije pekara.

"Cena hleba je normalna, i dalje smo najjeftiniji, uvek je bila oko jedne marke ili 50 centi., kad bi ta cena od 50 centi bila nešto što je zastupljeno i pravilo mi nikada ne bi došli u situaciju da pričamo da li će hleb, skočiti mu cena, pasti, tih 5, 10 odsto uvek možemo da branimo, zaštitimo".

Sa druge strane Vukosav Saković, direktor udruženja Žita Srbije, za B92 kaže da država ima dovoljno pšenice u rezervama da interveniše, ali da je korekcija cene hleba ipak neophodna.

"Mislim da državama ima dovoljno pšenice u svojim rezervama da može interveniše da može da brani određenu cenu, ali to sigurno nije ova cena neka korekcija mora da se desi".

U Privrednoj komori Srbije smatraju da hleb sava ne bi trebalo da poskupi više od pet dinara, a maksimalna cena ne bi smela da pređe 50 dinara za veknu od pola kilograma, kao i da država treba da spreči svako veće poskupljenje intervencijama iz robnih rezervi.
 
Natrag
Top