- Učlanjen(a)
- 19.09.2009
- Poruka
- 27.590
Nove tehnologije u službi medicine
Doktori će uskoro početi da koriste specijalnu kapsulu koja klizi niz grlo i snima sistem za varenje i robota koga pacijent proguta u delovima, a on se onda ponovo sklapa u telu da bi zatim obavio potrebne hirurške procedure. Svi ovi roboti izloženi su do 23. decembra ove godine u Hunterian muzeju u Londonu.

„Endotiks“ robotski kolonoskopi koriste nekoliko hvataljki zahvaljujući kojima se provlače kroz creva, što je sigurno bolje nego kada doktori guraju standardan kolonoskop. Ovakav postupak stvara manji pritisak na zid creva, smanjujući osećaj nelagodnosti pacijentu.

„Ares“ robot – ima 15 modula (delova). Pacijent ih proguta a oni sami „otputuju“ do oštećenog dela u organizmu. Kad stignu tamo, komponente se ponovo sastave u veću spravicu koja može da izvede operaciju.

Dizajnirana je da „gmiže“ u pacijentovom digestivnom traktu, uz pomoć elastičnih nožica, robot nosi kameru i na taj način radi isto što se radi i tradicionalnom, bolnom i komplikovanom – endoskopijom. Robot može da se koristi da ispita unutrašnjost jednjaka, stomaka i duodenuma u potrazi za eventualnim čirom, ili nekim drugim oštećenjem, a proizvela ga je CRIM laboratorija Kraljevskog koledža za hirurge u Pizi, Italija.

„Bladbot“ je dizajniran tako da može sam da uzima uzorke krvi. Izumeli su ga Aleks Živanović, naučnik poreklom iz Srbije, i Brajan Dejvis u Imperial koledžu u Londonu

Pokreću je malecni propeleri, a dizajnirana je da istraži ljudski digestivni trakt. Nakon što stavite u usta ovu kapsulu, ona počinje da „pliva“ kako bi istražila doktorovo „polje interesovanja“. Njeni tvorci su takođe italijanski inovatori Kraljevskog koledža.

RP-7 robot omogućava pregled na daljinu. Zahvaljujući njemu pacijent i doktor mogu da vide jedan drugog iako nisu u istoj prostoriji jer robot ima kameru i specijalan ekran. Povezan je sa stetoskopom, otoskopom i skenerima što daje hirurgu, iako se nalazi daleko, najrealniji mogući doživljaj.

„Ri-čovek“ je nosač za bolnice koji je razvio RIKEN Bio-mimetik istraživački centar u Nagoji, Japan. Ri je mekane, udobne spoljašnjosti, a ima i senzore za dodir na svojim rukama i torzou koji mu omogućavaju da pažljivo podiže i nosi ljude. Njegovi tvorci planiraju da on u skorijoj budućnosti preuzme ulogu ljudskih nosača starih i najmlađih pacijenata.

„Fri hend“ omogućava hirurzima da kontrolišu laparoskopsku kameru koristeći samo kretnje svoje glave i nogu za vreme minimalno invanzivnih zahvata. Ruke im tako ostaju slobodne da rade operaciju.

„Probot“ je dizajniran da pomogne hirurzima da urade precizne rezove na prostati uz minimalan napor. Hirurg precizira veličinu reza, a robot automatski seče.
Autor: E. B. |