Hidroterapija

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Hidroterapija





Hidroterapijski postupci prema površini tijela na koju voda djeluje mogu biti opći i lokalni. Prema svojstvu vode i udruženih faktora mogu biti:



  • Hidrotermički kod kojeg je glavno toplinsko djelovanje kao što su kupke, polijevanje i vlažni omoti ili oblozi.
  • Hidrokinetički kod kojeg je glavno djelovanje mehaničke energije istodobno s toplinskom energijom kao što su tuševi, vrtložne kupke, podvodna masaža i podvodne vježbe.
  • Hidrokemijski kod kojeg je glavno kemijsko djelovanje određenih kemijskih tvari.
  • Hidroelektrični kod kojeg je glavno djelovanje istosmjerne struje.
  • Sauna kao poseban oblik hidroterapije

Kad se primjenjuje samo kao topli postupak dovoljno je 20 minuta , jer je to dovoljno za porast temperature kože, mišića i zglobnih čahura, uz porast protjecaja krvi, koji se duljim boravkom više ne povećava . Trajanje kura ovisi o jačini podražaja, trajanju postupaka i o veličini površine tijela na koju djeluje podražaj. Lokalni postupci mogu se provoditi svakodnevno, a opći svakodnevno ili uz stanku od par dana. Najčešća kura hidroterapije traje 3-5 tjedana. Kura se može ponoviti, ali se preporučuje razmak od 3-4 mjeseca.


VRTLOŽNE KUPKE


U nima se voda stalno giba tj. Miješa, a može biti topla, hladna ili mješana. Pokretanje vode i zraka u kadi regulirano je vodenom crpkom ili turbinom. Vrtložna kupka radi mješajući vodu i zrak do kontrolirane turbulencije, koja je veća na površini vode i time se spriječava hlađenje vode.Temperature vode kreću se od 36,5 do 40,5 Celzijeva stupnja.


HUBBARDOV TANK


Hubbardov tank je nazvan po inženjeru koji ga je konstruirao. Uglavnom po veličini dopušta uranjanje cijeloga tijela i u ležećem položaju punu abdukciju (širenje) ruku i abdukciju nogu, uz mogućnost da se fizioterapeut približi dovoljno bolesniku. Obično se koristi kada pacijent treba rasteretno vježbati, stajati ili kretati se kod različitih neuroloških bolesti za vježbe ravnoteže ili hoda ili kad je potrebno liječenje cijeloga tijela, kod bolesnika koji imaju tebobe sa ramenima, vratom ili leđima. Temperatura vode je od 32 do 38,5 Celzijevih stupnjeva, trajanje postupka je 20 minuta.

TERAPIJSKI BAZEN


Opremljeni su rampama, stubama i dizalima za pomoć bolesniku pri ulasku i izlasku, te s usporednim hvataljkama ili uronjenim stolcima. Kao dodoatak za pomoć pri vježbama u bazenu mogu se uporabiti lopte i pojasevi. U bazenu se terapijski učinak postiže kombinacijom fizikalnih svojstava vode (sila uzgona, hidrostatski tlak i gustoće) s terapijskim vježbama. Među opće učinke liječenja u bazenu ubrajaju se : poboljšanje cirkulacije, relaksacija, ponovno uspostavljanje pokretljivosti, jačanje mišića, osiguranje treninga hoda s manje otpora na zglobove, te poboljšanje psihičkog i emotivnog stanja. Preporučuje se ortopedskim bolesnicima, bolesnicima s kroničnim vertebralnim sindromima, kroničnim reumatoidnim artritisom, neurološkim bolesnicima. Liječenje bi trebalo trajati 15-45 minuta uz praćenje bolesnikovih vitalnih znakova. Temperatura vode u terapijskom bazenu trebala bi biti između 32 i 38 Celzijevih stupnjeva. Optimalna temperatura za plivanje jest 28-30 Celzijevih stupnjeva.

KONTRASNE KUPKE


Trebaju dvije kade u kojoj je u jednoj temperatura 38-40, a u drugoj 15-20 Celzijevih stupnjeva. Liječeni ekstremitet najprije se stavi u toplu kadu 10 minuta, a zatim u hladnu 30-60 sekundi, pa se ponovno vrati u toplu vodu kroz 3-4 minute. To se ponavlja 30 minuta sa zadnjim uranjanjem u toplu vodu. Najčešće se ekstremiteti tretiraju u području ruke do lakta, a u području nogu do koljena. Rezultat je ovih kupka podražaj lokalne cirkulacije( vazodilatacija- topla voda i vazokonstrikcija- hladna voda).Ako je kontraindicirana uporaba topline ili hladnoće za određeni ekstremitet, može se tretirati kontralateralni ekstremitet primjenom crossover – fenomena. Preporučuje se za sportske ozljede (istegnuća, uganuća zglobova ruku i nogu) i za toniziranje bataljka. Isto tako je i za zdrave ljude.


HAUFFEOVE KUPKE


Takve kupke započinju indiferentnom temperaturom vode 36 Celzijevih stupnja, a zatim se dodaje vruća voda tijekom 20 minuta do temperature od 39 do 40 Celzijevih stupnja. Te kupke ne izazivaju vazokonstrikciju ni paradoksne reakcije, već postupnu, ali izdašnu hiperemiju. Provode se svakodnevno 10-20 dana.


PODVODNA MASAŽA ILI HIDROMASAŽA


Obavlja se mlazom vode ili zraka ispod vodene površine s pomoću odgovarajuće opreme s tlakom između 2-4 kg/cm na kvadrat. Mlaz se vode usmjeruje pod određenim kutom ovisno o tome hoće li djelovanje biti površinsko ili dubinsko. Udaljenost od mlaznice vode u početku liječenja iznosi oko 20 cm, s postupnim smanjivanjem sve do 5 cm. Približavanjem mlaznice tretiranom području ili njezinim udaljavanjem postiže se jači ili slabiji podražaj. Postupak traje 10 – 20 minuta. Ima analgetički, relaksirajući, stimulativni i tonizirajući učinak.


POLIJEVANJE


Bolesnika se u stojećem položaju polijeva toplom vodom, jednom s leđa, drugi put sprijeda. Polijeva se polako, početna temperatura je 30 Celzijevih stupnjeva, a zatim za 1 Celzijev stupanj. Tako se tijekom liječenja temperatura vode postupno snižava do 20-22 Celzijevih stupnjeva. Nakon postupka bolesnik se obično odmara 15-20 minuta. Djeluje na tonus proširenih krvnih žila i ima opći tonizirajući i osvježavajući učinak.


KUPKE


Opća kupka za čitavo tijelo: primjenjuje se topla kupka koja potiče bolju prokrvljenost organizma i djeluje opuštajuće. Trajanje postupka je 20 minuta. Pregrijana kupka izaziva pojačano znojenje. Postupnim dodavanjem vruće vode u kupku, podiže se tjelesna temperatura za 3 Celzijeva stupnja. Pregrijana kupka se preporučuje kod astme, bronhitisa, reume, poremećenosti metabolizma... Kupka traje 30 minuta i nakon nje bolesnika treba polegnuti u krevet i dobro ga pokriti. Djelomična kupka podrazumijeva kupku koja se primjenjuje samo na određenim dijelovima tijela. Tople sjedeće kupke koriste se temperaturom vode 40-43 Celzijevih stupnjeva. Trajanje može bit u rasponu 2-10 minuta. Taj se postupak provodi radi smanjenja boli, povećanja cirkulacije u zdjeličnoj regiji i olakšavanja cijeljenja tkiva. Hladne sjedeće kupke s temperaturom vode vode 2-24 Celzijeva stupnja mogu trajati 2-10 minuta. Primjenjuje se za povećanje tonusa glatke muskulature i kod reduciranja uterinog krvarenja.


ŠKOTSKI TUŠ


Preko tijela se prelazi tušem s izmjenično toplom vodom 38-43 Celzijeva stupnja 15-30 sekundi i hladnom 15,5-27 Celzijevih stupnja 5-10 sekundi. Najprije se toplim tušem prelazi gore-dolje po leđima, a može i po križima i nogama osobe koja je u stojećem položaju, nakon čega slijedi hladni tuš. Taj se postupak provodi 4-5 puta tijekom 3 minute isto se ponavlja i s prednje strane. Ovaj postupak je energični i izaziva hiperemiju, a rabi se za opće toniziranje i u bolesnika koji imaju emocionalne i psihičke probleme.


OVOJI, OMOTI I OBLOZI


Međusobno se razlikuju po veličini površine tijela koju obuhvaćaju i po trajanju primjene. Rabe se za zagrijavanje ili za hlađenje ili za opće tonizirajuće djelovanje. Mokri ovoji koriste se 10-15 minuta i služe za snižavanje temperature. Ako se bolesnik potpuno omota u mokre ovoje temperature 15-20 Celzijevih stupnjeva tijekom 40-45 minuta osjećat će tri različite promjene temperature. Najprije hladno, zatim neutralno i na kraju toplo.Koristi se kod neuroloških i psihičkih oboljenja. Svaki oblog se u osnovni sastoji od dva sloja platna suhog i vlažnog. Razlikuju se topli i hladni. Primjer najmanjeg obloga jest Priessnitzov oblog koji se sastoji od triju slojeva. Prvi je od malenog platna uronjenog u vodu 3-10 Celzijevih stupnjeva i dobro ocijeđenog koji se stavi na bolno mjesto. Nakon kojeg se stavlja suho laneno platno , a preko njega vuneni oblog ili deka. Nepropusni oblog kod kojeg se kao zadnji sloj stavlja gumena kompresa rabi se radi redukcije boli uz jaču kožnu reakciju. Topli oblog stavlja se kao i hladni, a temperatura vode mora iznositi 50 celzijevih stupnjeva. Čim osjećaj topline popusti oblog se mora promijeniti. Primjenjuje se pri boli u trbuhu ili upali mjehura.


KABINA SA VLAŽNIM ZRAKOM


Bolesnik obično leži na leđima, ali može biti i na trbuhu ili postranično. Voda je ugrijana na 40-45 celzijevih stupnjeva. Vlažnost zraka je izrazito visoka. Zrak cirkulira kabinom. Za vrijeme postupka 15-20 minuta bolesnikova temperatura naraste za 1 Celzijev stupanj. Bolesnik će se profuzno znojiti nakon postupka da bi se ohladio. Bolesnici s kroničnom križoboljom i artritičnim bolima navode smanjenje boli i lakšu pokretnost s većim opsegom pokreta navodi nakon ovih postupaka.


SAUNA


Prvo se osoba odmara u prostoriji sa zidovima, podom i klupama načinjenima od drva. Zrak je suh. Kamenje ili cigle zagriju se tako da zrak u prostoriji bude 60-80 Celzijevih stupnjeva. Na donjim je klupama temperatura niža. Osoba se znoji profuzno. Zrak je suh što omogućuje lako isparavanje znoja što hladi tijelo. Tako se može tolerirati visoka temperatura, ali samo u kratkim razmacima. Sljedeći je postupak kratkotrajni hladni tuš, opća kupka ili plivanje, a zatim povratak u saunu.Ti se postupci mogu ponavljati po 5-20 minuta, 1-2 puta na tjedan. Nakon saune tjelesna temperatura poraste do 39 celzijevih stupnjeva, nastaje preznojavanje, ubrzan rad srca i disanja. Sauna je kontraindicirana za kardiološke bolesnike, starije ljude i žene u prvom tromjesečju trudnoće. Sauna se rabi u slučajevima opće pretilosti, kroničnoga degenerativnog reumatizma, kroničnih nespecifičnih upala lokomotornog i respiratornog sustava, te kroničnih ginekoloških stanja.
 
Natrag
Top