Heroji gudura čuvaju živote

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Heroji gudura čuvaju živote










Izvor:
Novosti.rs








NIKŠIĆ - Poslednja dvočasovna akcija spasavanja na Durmitoru planinara Mika Morisa (63) iz Irske, kada se iznenada okliznuo i pao na usponu prema Bobotovom kuku kod mesta Danilova ploča, pokazala je svu opasnost, ali i humanost posla kojim se bavi hrabra družina Gorske službe spasavanja Crne Gore koju predvodi prekaljeni as Željko Loncović.


Da nisu na vreme stigli zajedno sa Aviohelikopterskom jedinicom MUP Crne Gore ko zna da li bi nesrećni planinar uopšte bio živ. Jer od pada sa oko dvadeset metara visine sa teškim povredama (prelom vratne i torakalne kičme, kao i kosti lobanje i lica), obično se konstatuje ono najgore. Na sreću, ovog puta se to nije desilo...


reg-spasioci_620x0.jpg



- Spasiti život čoveku je najuzvišeniji čin. Međutim, tu volja ne znači mnogo ako niste obučeni ili nemate potrebnu opremu - priča za „Novosti“ Željko Loncović, načelnik GSS Crne Gore. - Od osnivanja, kao jedina služba te vrste u Crnoj Gori, naši članovi su intervenisali na stotine puta u raznim situacijama, na teškim i nepristupačnim terenima spasavajući ljudske živote. Nesreće se obično dešavaju u najgorim vremenskim uslovima, a najteže nam pada kada naiđemo na beživotno telo čoveka, čija porodica vapi za njim. E tek tada prorade emocije, jer ni mi nismo od kamena.

I tako svih 49 godina, otkako Gorska služba postoji, smenjuju se generacije nikšićkih spasilaca. Stizali su oni na mesta gde mnogi ne smeju nogom stati, po vrletima, kanjonima, rekama, zavejanim selima, virovima, jamama. Za njih nema odmora, pripravni su leti i zimi, s proleća i jeseni, jer nesreća ne bira ni vreme ni mesto. Nastavljaju nove generacije tradiciju onih koji su postavili temelje GSS pod krovom Planinarsko-smučarskog društva „Javorak“, gde su stasavali sjajni alpinisti, smučari, speleolozi...


Ovaj tim u novom veku čine oni koji su završili kompleksnu obuku spasavanja ljudi u planinama i osposobili se za sve tehnike gorskog spasavanja, uključujući helikopterska, kao i potrage po nepristupačnim terenima. Mnoge njihove akcije se prate sa zebnjom, jer su ugroženi i njihovi životi.


U jednoj, koja se odigrala u Ljubotinju početkom aprila, spasioci su uspeli da se spuste šumskim putem kroz šiblje i šumu, pa ispod strme litice, da se probiju do beživotnog tela mladića, koji je nastradao u saobraćajnoj nesreći. Na dubokoj litici, koja je bukvalno pod pravim uglom iznad izvorišta Rijeke Crnojevića naziralo se zapaljeno vozilo i njegovi rasuti delovi. Izvlačenje tela nesrećnog mladića trajalo je nekoliko sati, a uz pomoć helikopterske jedinice koja je dugo pokušavala da iz vazduha spasiocima spusti uže kako bi preneli telo.

Spasioci su imali naročito posla minule zime, kada je gotovo cela Crna Gora bila okovana snegom i ledom. Pamti se još akcija sa kolegama iz Aviohelikopterske jedinice MUP-a u spasavanju jedne planinarke ispod vrha planine Garač, poviše Danilovgrada, na oko 1.400 metara nadmorske visine. Oni su pokušali da pomognu devojci koja se nalazila na nepristupačnom terenu, ali nažalost, ona je doživela tzv. naprasnu smrt, koja nije nastala usled pada ili povrede.


- Mnogo toga smo videli i preživeli, ali to je deo našeg posla - priznaje Loncović. - Ono što bih savetovao ljudima koji se nađu u nevolji jeste da sačuvaju prisebnost, smire sebe i druge, zaštite se od pada, obrušavanja kamenja, gušenja, od hladnoće, vlage i sličnih nevolja. Jako je bitno pružiti prvu pomoć povređenom u okviru svog znanja i mogućnosti i označi mesto nesreće. Ako postoji način da se hitno obavesti Operativno-kumunikacioni centar sektora za vanrdne situacije, treba pozvati telefonski broj 122.
 
Natrag
Top