Hdd na laptopu MBR format

Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Iz ne znam kog razloga hdd na laptopu je MBR format i ne dizvoljava instalaciju Windiwsa 7 a u XP je nestabilan.
Kako ga formatirati u NTS?
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Instalirao XPi sada C u NTFS formatu?
Je linovim problem rijesen?
Mogu HDD izvaditi iz lsptopa i na drugom PC formatirati ga ili preko ovog ici na windows 7?
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Iz ne znam kog razloga hdd na laptopu je MBR format
Zašto misliš da bi trebalo da je drugačije?

... i ne dizvoljava instalaciju Windiwsa 7...
Win7 može da se instalira na mbr particije.
Verovatno nemaš dovoljan broj slobodnih mesta za sve particije koje win7 želi da napravi.

a u XP je nestabilan.
Ovo je problem za sebe i nema veze sa mbr.

Kako ga formatirati u NTS?
Ako si mislio na NTFS, tada mešaš različite stvari i pojmove.
MBR [1] je način particioniranja diska, a NTFS [2] je fajlsistem particije.

Pre nego što poćneš bilo šta da radiš sa particijama i IZGUBIŠ PRISTUP tvojim podacima, moraš znati neke stvari:

1. winxp 32 ne vidi GPT particije.
2. winxp 64 vidi GPT particije, ali ne može da ima system na njima i da se butuje odatle.

Sada znaš iz kog razloga na hd-u imaš mbr particije.

Iz celog tvog posta se ne vidi šta je tvoj cilj. Zamena xp sa w7 ili instalacija oba win-a zajedno?
Inače treba da pošalješ više informacija. Koje verzije win-a su u pitanju i koliko imaš particija na hd-u?

Ponavljam, NE RADI NIŠTA sa PARTICIJAMA pre nego što definišeš problem!

Kod:
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/NTFS
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Sam naziv ovog video pokazuje da njegov AUTOR NEMA ELEMENTARNO ZNANJE o stvarima o kojima govori!
Sobzirom na to da su GPT i NTFS različite stvari, NE POSTOJI KONVERTOVANJE između njih.
Osim što to autor ne zna, ne zna ni to da je cmd case-insensitive i još je za posledicu prikazanog postupka UNIŠTIO postojeće podatke (particiju) BEZ UPOZORENJA onima koji to treba da gledaju.

Sve u svemu, autor je bez razumevanja suštine prepisao nečiji savet i napravio od toga svoj "savet" koji je užasan i zbog njega (osim gubitka ~7 min. života) možete izgubiti podatke!
Nažalost, takvih "savetodavaca" je youtube prepun. Stoga YOUTUBE NE TREBA KORISTITI kao izvor takvih "informacija!
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Sam naziv ovog video pokazuje da njegov AUTOR NEMA ELEMENTARNO ZNANJE o stvarima o kojima govori!
Sobzirom na to da su GPT i NTFS različite stvari, NE POSTOJI KONVERTOVANJE između njih.
Osim što to autor ne zna, ne zna ni to da je cmd case-insensitive i još je za posledicu prikazanog postupka UNIŠTIO postojeće podatke (particiju) BEZ UPOZORENJA onima koji to treba da gledaju.

Sve u svemu, autor je bez razumevanja suštine prepisao nečiji savet i napravio od toga svoj "savet" koji je užasan i zbog njega (osim gubitka ~7 min. života) možete izgubiti podatke!
Nažalost, takvih "savetodavaca" je youtube prepun. Stoga YOUTUBE NE TREBA KORISTITI kao izvor takvih "informacija!


Samo se ne slazem da Youtube ne bi trebalo koristiti kao izvor takvih informacija, pre bih rekao da bi trebalo razumeti kako sta funkcionise pre vrsenja bilo kakve akcije koju ne razumemo. Naravno slazem se da ne bi trebalo pratiti doslovno instrukcije iz istih, vec kada saznamo mehanizam kojim je nesto moguce uraditi, proverimo da li je to nacin koji je nama potreban i koji je najbolje resenje, zatim proucimo metod i razumemo ga, i kada smo sigurni da znamo sta radimo odlucimo da ga primenimo na nacin koji je prilagodjen nasim potrebama.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Samo se ne slazem da Youtube ne bi trebalo koristiti kao izvor takvih informacija,
U pravu si da sam bio isključiv i da na youtube ima i dobrih saveta.
Moja isključivost se odnosi na savete za neuke korisnike koji, nažalost, najčeće nemaju strpljenja da razdvoje ispravan savet od pogrešnog (a vrlo često i opasnog). Kao što si i sam dobro rekao "da bi trebalo razumeti kako sta funkcionise pre vrsenja bilo kakve akcije koju ne razumemo." Ali, isti ti korisnici ipak žele da problem koji ne razumeju, reše sami i odmah "sa par klikova mišem".

Od tri vrste usluge brzo, jeftino i kvalitetno, mogu se dobiti samo dve u isto vreme. Bilo koja kombinacija dve vrste usluge automatski isključuje treću.
Sve u svemu, da bi neuki korisnici prepoznali kvalitetan, a jeftin/besplatan savet, moraće da potroše dosta vremena u toj potrazi i realizaciji.
Nažalost, većina youtube saveta lažno nudi sve troje odjednom i to je ono na šta se neuki korisnici odmah "zalepe".
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Instaliran windows 7 64 bit!
Hvala na sugestijama i uputama.
Ovom porukom zatvaram temu što se tice Lenovo laptopa
 
Natrag
Top