Hapšenja zbog paljenja ambasade SAD

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Hapšenja zbog paljenja ambasade SAD
[/h] Izvor: B92


Beograd -- U toku je akcija hapšenja 14 osoba osumnjičenih za paljenje američke ambasade u Beogradu 2008. godine, nezvanično saznaje B92.

11916541424f843616b59a5180723175_368x244.jpg

Foto: Fonet, Arhiva
Akcija se vodi u nekoliko gradova u Srbiji.
Navodno se radi o hapšenju navijača fudbalskih klubova. Američka ambasada u Ulici Kneza Miloša u centru Beograda zapaljena je 21. februara 2008. godine, nakon protesta "Kosovo je Srbija".
Prošlog leta, beogradska štampa je, pozivajući se na policijske izvore, spekulisala da je policija identifikovala 50 huligana koji su 21. februara 2008. napali zgrade ambasada u centru Beograda. Tada se navodilo da je reč uglavnom o pripadnicima navijačkih grupa "Partizana" i "Crvene zvezde".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
6 uhapšenih zbog paljenja ambasade

[h=1]6 uhapšenih zbog paljenja ambasade
[/h] Izvor: B92, Tanjug


Beograd -- Pripadnici MUP-a Srbije uhapsili su za sada šest osoba osumnjičenih za paljenje ambasade SAD u Beogradu 21. februara 2008, nakon mitinga "Kosovo je Srbija".

11916541424f843616b59a5180723175_368x244.jpg

Foto: Fonet, Arhiva
Prema nezvaničnim informacijama lista "Press", pet osoba je uhapšeno u Novom Sadu, a jedna u Beogradu.
Uhapšeni u Novom Sadu, kako javlja RTV Vojvodine, imaju između 23 i 33 godine, i oni će biti privedeni na saslušanje u Beograd.
Republička tužiteljka Zagorka Dolovac potvrdila je ranije da je u toku akcija hapšenja 14 osoba osumnjičenih za paljenje američke ambasade u Beogradu 2008. godine

"Akcija je u toku i očekujem da će narednih dana sva lica biti privedena i da će protiv njih biti pokretnuti krivični postupci", rekla je Dolovčeva.

Dolovac je rekla da je radna grupa tužilastva formirana je pre dve godine, da je obavljen veliki broj razgovara sa osobama koje su imale informacije o neredima, kao i i sa stranim ambasadama koje su imali snimke. Grupa koja je sada privedena, to su neposredni ucesnici i svi su poznati policiji kao huligani.

"Postoje neposredni pocinioci, postoje neki koji su odgovorni za ono sto se desilo.Vidite da je napravljen prvi korak, postepeno se ide dalje i ovo nije kraj", kaže Dolovac za B92.

Kako se spekuliše, u nekoliko gradova u Srbiji hapse fudbalske navijače.

Tužiteljka Dolovac je precizirala da je više od godinu dana tužilaštvo pribavljalo dokaze, među kojima su i snimci stranih ambasada u Beogradu, na osnovu kojih su identifikovani učesnici nereda. Kako je navela, među njima ima i huligana poznatih po incidentima na sportskim manifestacijama.

Prošlog leta, beogradska štampa je, pozivajući se na policijske izvore, spekulisala da je policija identifikovala 50 huligana koji su 21. februara 2008. napali zgrade ambasada u centru Beograda. Tada se navodilo da je reč uglavnom o pripadnicima navijačkih grupa "Partizana" i "Crvene zvezde".

Pre godinu dana počelo je pred Višim sudom u Beogradu ponovljeno suđenje protiv jedne osobe optužene za paljenje Američke ambasade. Reč je o Milanu Živanoviću, koji je tada drugi put negirao da je učestvovao u paljenju ambasade, ali je priznao da je tog 21. feburara 2008. godine sa zgrade ambasade skinuo američku i stavio zastavu Srbije.

Živanoviću, koji se brani sa slobode, na teret se stavlja krivično delo protiv opšte sigurnosti, jer je, prema optužnici, sa više nepoznatih lica izazvao požar u ambasadi SAD i doveo u opasnost život ljudi.

U paljenju ambasade SAD nastradao je Zoran Vujović (20) iz Novog Sada, rodom sa Kosova.


[h=2]Ambasada SAD pozdravila hapšenje[/h] Američka ambasada u Beogradu pozdravila je hapšenje odgovorih za napad na zgradu ambasade 2008, ističući da je važno da se kazne ne samo počinioci, već i nalogodavci i oni koji su napad podržali.

"To je jedan od naših glavnih prioriteta, kao što je istakla direktorka (američke Agencije za borbu protiv narkotika) DEA Mišel Leonhart tokom nedavnih susreta sa istaknutim srpskim zvaničnicima", navedeno je u pisanoj izjavi.

"Važno je da se pravnim putem gone ne samo oni koji su učestvovali u samom napadu, već i oni u vlasti koji su naredili ili na drugi način podržali ovo nečuveno kršenje domaćeg i međunarodnog zakona", ističe se u izjavi iz američke ambasade.

Američka ambasada navodi da duboko ceni podršku koju su tokom istrage pokazale srpske vlasti, "uključujući predsedništvo, ministra pravde, glavnog tužioca i policiju", sa kojima je ostvarena bliska saradnja.

"Radujemo se nastavku naše bliske saradnje po ovom pitanju sa vladom Srbije i lokalnim policijskim vlastima", navodi se u izjavi.


[h=2]"Moglo je ranije da dođe do hapšenja"[/h] Kriminolozi Dobrivoje Radovanović i Zlatko Nikolić pozdravili su početak hapšenja osumnjičenih za paljenje ambasade SAD u Beogradu ali i ocenili da je do toga moglo i ranije da dođe.

Radovanović i Nikolić smatraju i da do hapšenja osumnjičenih nije došlo u prethodnom periodu zbog, kako kažu, veza između huliganskih navijačkih grupa i pojedinih stranaka.

Radovanović je rekao da je bilo poznato da su među onima koji su zapalitli ambasadu SAD navijačke huliganske grupe "koje su u službi pojedinih politickih partija".

"Da su navijači, to se znalo odavno, pošto su te huliganske navijačke grupe u službi pojedinih političkih partija", rekao je Radovanović.

On smatra da se sa hapšenjima čekalo do sada "zato što iznad toga stoje dve političke partije", ne navodeći precizno na koje stranke misli.

"A kod nas postoji neformalni dogovor da se političke partije kod nas međusobno ne diraju. Sada u vreme izbora taj dogovor očigledno ne važi, ili je poništen, pa je onda počelo hapšenje", rekao je on.

Nikolić je kazao da je siguran da su podaci (o onima koji su zapalili ambasadu SAD) postojali još odmah iza tih događanja, "i da nije moralo ni da se čeka, ni da se tek sada konstatuje da su to navijačke ili parapolitičke grupe".

"Između navijačkih i parapolitičkih grupa, u poslednje vreme, čak možemo da stavimo znak jednakosti, zato što ih eksploatišu i polukriminalni i kriminalni, i neki politički svet", rekao je on.

Nikolić smatra i da "krivica nije uvek samo na navijačima i parapolitičkim grupama, nego na organizatorima i onima koji su ih plaćali".

"Nemoguće je da se u nekoliko navrata dešava da jedna ista grupa huligana bude na svakom mitingu, ma kojim povodom da je organizovan, ako je makar i delimično usmeren prema interesima nekih od zapadnih zemalja, a da se uvek završava rušenjem Beograda i paljenjem", rekao je on.

Prema njegovim rečima, napad na ambasadu SAD je bio jasno usmeren, imali smo i žrtvu, "i čudi me da neko nije imao, ili naredbu, ili petlju da to rasvetli".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Amerikanci hoće nalogodavce paljenja ambasade

Amerikanci hoće nalogodavce paljenja ambasade

E. V. N. |


U četvrtak kod istražnog sudije prva grupa osumnjičenih. Dolovac najavljuje dalju istragu i pokretanje krivičnih postupaka. Dačić: Mene nisu obavestili o hapšenjima


Tokom protesta ispred američke ambasade

OD 14 osumnjičenih, policija je do danas po nalogu Republičkog javnog tužilaštva uhapsila 10 osoba, koje se dovode u vezu sa paljenjem američke ambasade 21. februara 2008. i kamenovanja Ambasade Turske 17. februara iste godine. Osumnjičeni su iz Novog Sada, Inđije, Pančeva i Beograda i reč je mahom o pripadnicima navijačkih grupa.

Američka ambasada zapaljena je posle protesta "Kosovo je Srbija" koji je tadašnja vlast organizovala u centru Beograda 21. februara 2008. godine, zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara te godine.

To je šesto hapšenje u Novom Sadu zbog paljenja Ambasade SAD i reč je o Marku N. (27), pripadniku navijačke grupe "Firma", koji se krio u stanu svog prijatelja u centru Novog Sada. Uhapšeni nije imao kriminalni dosije. Do sada su se iza rešetaka našli Đorđe T., Aleksandar E., Nikola T., Dušan S. i Filip B.

- Akcija je u toku i očekujem da će narednih dana sva lica biti privedena i da će protiv njih biti pokrenuti krivični postupci - rekla je Zagorka Dolovac. - Na ovome se, međutim, neće stati. Policija i tužilaštvo nastavljaju da rade dalje.

Ona je precizirala da je više od godinu dana tužilaštvo pribavljalo dokaze među kojima su i snimci stranih ambasada u Beogradu, na osnovu kojih su identifikovani učesnici nereda. Kako je navela, među njima ima i huligana poznatih po incidentima na sportskim manifestacijama.

U neredima kod Ambasade SAD, tog 21. februara povređeni su 78 građana i 52 policajca. Privedeno je 192 ljudi, a poginuo je Novosađanin Zoran Vujović (20), čije su spaljeno telo pronašli vatrogasci u zgradi ambasade.

Policija je identifikovala pedesetak napadača, a većina njih su bili članovi navijačkih grupa Crvene zvezde i Partizana. Desetak dana nakon incidenta, policija je uhapsila studenta ekonomije Milana Živanovića (24), pod sumnjom da je učestvovao u paljenju i da je ukrao kožnu jaknu i rukavice iz ambasade. Njemu je na teret stavljeno krivično delo protiv opšte sigurnosti, za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora, a istu kaznu bi mogli da dobiju i sada uhapšeni ukoliko se dokaže njihova krivica.

Suđenje Živanoviću je počelo 2009. godine, ali je prekinuto, pa je počelo iz početka godinu dana kasnije, a zbog promene predsednika sudskog veća i proces i dalje traje. On je negirao da je učestvovao u paljenju ambasade, ali je priznao da je okačio srpsku zastavu na zgradu.

U Tužilaštvu je u sredu potvrđeno "Novostima" da je i dalje u toku privođenje svih 14 osumnjičenih, a da je jedna osoba koja se dovodi u vezu sa neredima odranije u zatvoru. Svi uhapšeni će tokom dana biti privedeni istražnom sudiji Višeg suda u Beogradu. Među odgovornima je i četvoro maloletnika.

PRIORITET
AMERIČKA ambasada u Beogradu zatražila je da se kazne ne samo počinioci već i nalogodavci i oni koji su napad podržali.
- To je jedan od naših prioriteta - naveli su u Ambasadi.
- Važno je da se pravnim putem gone ne samo oni koji su učestvovali već i oni u vlasti koji su naredili.


DAČIĆ: MENE NISU OBAVESTILI


NIKO me iz policije nije obavestio o akciji hapšenja za paljenje ambasada. Ja sa tim nemam nikakve veze. To je nedopustivo, jer su po zakonu dužni da me informišu. Mene su narod i parlament izabrali da rukovodim radom Ministarstva i da budem civilna kontrola postupanja policije, a ja to ne mogu ako me ne informišu o svom postupanju - kaže za "Novosti" ministar policije Ivica Dačić.

- Zato sam naložio da se napišu izjave kako se to desilo. Ja snosim odgovornost, a onemogućen sam da rukovodim. Akcija je mogla da se sprovede bilo kad dosad, a ne uoči dva derbija, koja se dešavaju uoči izbora, i ko će snositi odgovornost ako dođe do zloupotrebe tih utakmica u političke svrhe ili do remećenja javnog reda i mira? Ja, zato sve mora da bude kako zakon nalaže. Povodom zamerki upućenih policiji zbog toga što do hapšenja dolazi posle četiri godine, Dačić je kazao da treba sagledati sve aspekte: da li je u slučaju postupanja bilo grešaka policije i da li su greške bile slučajne ili namerne.
(E. H.)

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zbog ambasade SAD 15 pritvorenih

[h=1]Zbog ambasade SAD 15 pritvorenih
[/h] Izvor: B92


Beograd -- Više javno tužilaštvo predložilo je određivanje pritvora za svih 15 osoba zbog paljenja američke ambasade u Beogradu februara 2008. godine.

11916541424f843616b59a5180723175_368x244.jpg
Kao razlog za određivanje pritvora se navodi to što postoji opasnost da bi osumnjičeni boraveći na slobodi mogli da utiču na svedoke.
Takođe, kao razlog se navodi i ranija osuđivanost osumnjičenih, i to za krivična dela sa elementima nasilja, kao i da su krivična dela za koja se terete izvršena u grupi, pa postoji mogućnost da se ponovi krivično delo. Takođe, za krivično delo - teško delo protiv opšte sigurnosti propisana je kazna više od 10 godina zatvora.

Zahtevom su obuhvaćeni - Dejan Vučković iz Beograda, Đorđe Tomin iz Novog Sada, Nikola Kosanović iz Novog Sada, Dušan Sedlar iz Novog Sada, Aleksandar Erceg iz Novog Sada, Filip Backović iz Novog Sada, Dragan Marinkov iz Pančeva, Mladen Nebrigić iz Pančeva, Marko Novitović iz Novog Sada, Draženko Nikolić iz Inđije, Milan Dubočanin iz Beograda i Milan Tomas iz Pančeva.

Za dva maloletna lica osumnjičena za teško delo protiv opšte sigurnosti i za jedno maloletno lice koje se tereti za nasilno ponašanje postupci su odvojeni.

Vučković, Tomin, Kosanović, Sedlar, Erceg, Backović, Marinkov, Nebrigić, Novitović i Tomas se terete za teško krivično delo protiv opšte sigurnosti.
Oni su osumnjičeni da su 21. februara 2008. godine, po završetku javnog skupa pod nazivom "Kosovo je Srbija", zajedno sa većom grupom NN osoba, gađali kamenicama, bakljama i drugim predmetima ambasadu SAD, razbijajući prozore i vrata, tako da su se od ubačenih baklji zapalile prostorije ambasade. Potom su osumnjičeni otišli do ambasade Hrvatske i tamo su takođe gađali kamenicama, bakljama i drugim predmetima i zgradu ove ambasade, a nakon toga su otišli do ambasade Nemačke, koja je isto oštećena tog dana.

Takođe, osumnjičeni Draženko Nikolić i Milan Dubočanin se terete za krivično delo nasilničko ponašanje. Nikolić se tereti, osim za kamenovanje zgrade ambasade SAD, i za to što je pokušao da nasilno metalnom polugom (zaštitnik za stabla-sadnice) provali u zgradu ambasade SAD. Njega je u tom pokušaju sprečila policija, a događaj je zabeležen i na snimku.

Osumnjičeni Dubočanin se tereti da je 21. februara, sa većom grupom, došao do ambasade Turske, nakon čega je kamenicama, ciglama, bakljama i drugim predmetima gađao ambasadu, zatim se popeo do stub ispred ambasade, iščupao bezbednosnu kameru i bacio je na ulicu. Zatim ga je policija sprečila da uništava tuđu imovinu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šta je Dačić poručio kada je rekao da nije obavešten o hapšenju

[h=1]Šta je Dačić poručio kada je rekao da nije obavešten o hapšenju
[/h]
Ministar policije je tom izjavom hteo da kaže da nema veze s tom akcijom, smatra Božo Prelević

tema-dana-prelevic,-bogoljub.jpg



Šta je sve rekao ministar policije, zamenik premijera i lider socijalista Ivica Dačić izjavom da ga niko nije obavestio o hapšenjima osumnjičenih za paljenje američke ambasade pre četiri godine? Sindikat srpske policije, koji se juče oglasio, doveo je ovo ministrovo priznanje u vezu sa „problemom i netrpeljivošću između struktura upravljanja u vrhu ministarstva što traje već više od dve godine”. Pojedini pravnici i poznavaoci prilika u sektoru bezbednosti, kao što su advokat Božo Prelević i profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union Bogoljub Milosavljević, smatraju da Dačićeva izjava ima veze i sa aktuelnim političkim trenutkom.

„Nažalost, sve je u vezi sa kampanjom u vreme kampanje. To nije sporno. Ipak, ovaj novi koncept tužilačke istrage podrazumeva samostalnost direkcije policije u sprovođenju takvih akcija i tu ministar ne bi trebalo da se meša budući da je on politička ličnost. Zakonom o policiji je propisano tako – da je policija samostalna u realizaciji takvih akcija, ne terba ministar da odobrava svako hapšenje ili svaku obustavu, kako je to rađeno kod nas”, ističe prof. dr Milosavljević, ocenjujući da je ministar reagovao na ovaj način jer je „očigledno navikao da se u svemu nađe, da o svemu lično odlučuje”.

Na pitanje da li možda Dačić na ovaj način „pere ruke” od hapšenja koje u delu javnosti može da bude nepopularno, profesor odgovara da bi i takve poene želeo da dobije. „Da možda ne bude takvih hapšenja u ovom trenutku, jer tu se dotiču navijačke grupe, šira publika...”, dodaje on.

Prelević ocenjuje da je ključno u ovoj Dačićevoj izjavi to da je on hteo da kaže da nema veze s ovim hapšenjem. Prema njegovim rečima, Dačić se pokazao kao vrlo vispren u pi-aru i ova njegova ljutina zbog neobaveštavanja je za unutrašnje političku upotrebu.

„Njegovu ljutinu, a on je ljut, ’čitam’ kao njegovo određivanje prema činu hapšenja, ali i prema vremenu hapšenja. Što se tiče vremena, pa skoro da bih mogao i da se slažem s njim. Kada je reč o činu hapšenja, niti se slažem niti se ne slažem, zato što je to za unutrašnju političku upotrebu... I već sam negde izjavio: onaj koga Amerikanci pohvale teško da će imati od toga neke političke vajde”, navodi Prelević.

On ističe da ministre nikada nisu obaveštavali o svim hapšenjima, ali se slaže sa ocenom da ovaj slučaj može da bude osetljiv i da ne bi bilo zgoreg obavestiti ministra o tome.

Na pitanje kakva poruka se ovakvom izjavom šalje građanima nezavisno od kampanje, odnosno šta ona govori o organizaciji jedne državne institucije i da li može da utiče na osećaj (ne)sigurnosti građana, Prelević kaže da Dačić šalje poruku da on nema apsolutnu kontrolu u ministarstvu, a da se građani već toliko osećaju nezaštićeno da im ništa posebno ne može pogoršati poziciju.

Milosavljević navodi da se ovim šalje poruka građanima o partitokratiji. To je poruka iz koje se vidi da, nažalost, politička ličnost i politička stranka odlučuje o svemu. A ne bi trebalo tako da bude – i javno tužilaštvo i policija bi morali samostalno da deluju, ističe Milosavljević.

Kada je reč o pričama da u Ministarstvu policije ima više struja, o čemu je i pomenuti sindikat juče obavestio javnost, Božo Prelević samo konstatuje da „otkad je ministarstva, bilo je različitih struja”.

Predsednik Sindikata srpske policije Glišo Vidović naveo je da je ova izjava ministra „pre svega skandalozna i pokazuje praktičnu nemoć u upravljanju Ministarstvom”.

„Jer kada neko putem javnog informisanja navede da je neobavešten i da ne dobija informacije, to znači da je njegova uloga marginalizovana i bezmalo protokolarna. Pitam se, zašto je nekome stalo da vodi ministarstvo ako ga saradnici opstruišu ili ne poštuju njegove instrukcije ili naređenja”, naveo je Vidović u saopštenju koje je potpisao portparol sindikata Dragan Žebeljan.

Kako se još navodi, „nemoć ministra da upravlja ministarstvom predstavlja veliki državni problem koji se odražava ne samo na državu, društvo, već i na same radnike jer je situacija u ministarstvu bezmalo haotična”.


Politika


 
Natrag
Top