Hand Brake Konvertovanje:700MB-AVI-350MB-MKV

Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Poznato je da vec odavno MKV I MP4 –(x264)-preuzimaju vodecu poziciju .Kada se pojavio,videlo se da je ovaj container daleko kvalitetniji od AVI formata, ali je reprodukcija bila ogranicena na komp,I tadasnji veoma skupi kucni DVD,koji je podrzavao mkv.Danas je situacija malo drugacija,tako da vecina novijih modela DVD-a,podrzava mkv.Sam dvd video-(vob,mpeg-2) - 4.3GB - je odavno prestao da bude popularan,a kako stvari stoje,slicna sudbina moze da zadesi I popularnost AVI filmova-(700MB).Sem duplo manje velicine filma,kvalitet MKV-x264 je neuporedivo bolji od avi filma.Ima tu jos prednosti sto se tice Blu RayHD rezolucije kao I kvalitetnijeg AC3,AAC I DTS sa 5.1 I vise kanala tonskog zapisa.

001.jpg


Verovatno ste vec preuzimali MKV filmove od 300-350MB I serije od 100MB.Pokazacu Vam konvertovanje AVI filma od 700MB u MKV.Kvalitet filma ce ostati priblizno isti,a velicina ce biti skoro duplo manja.Za demonstraciju cu koristiti standardni AVI sa XviD video I MP3 audio velicina oko 700MB,program Hand Brake 0.9.3 koji konvertovanje obavlja iz CMD-komandnog prozora I koristi gotove presete,tako da je podesavanje svedeno na minimum.Postoje I novije verzije programa sa nekim izmenjenim funkcijama I drugacije podesenim presetima.

Za Vasu informaciju:konvertovanje sa x264 po meni su bespotrebno iskomplikovali. Poenta cele price je da sam proces traje 2,3 pa I vise puta duze nego AVI konvertovanje I to je ok,obzirom kako se “pakuje” ovakav zapis,ali gomila bespotrebnih upucivanja u podesavanja-(koja sam licno isprobao I testirao)-po meni su,gubljenje vremena…Ja cu Vam samo napomenuti da je aktuelan Format profil: HighL4.1 standard kompatibilnosti koji ne mora uvek da bude.Dobar je I manji broj kao I Main L…profil. Obavezna je upotreba “CABAC” tehnike kod konvertovanja.Bit rate 350-450Kbps/ 2 prolaza konvertovanja, nista vise.Aspect ratio je uglavnom 16-9 ali bez problema mozete uraditi I 4-3 format.Za vecu rezoluciju I HD materijal idu druga podesavanja, a po meni I drugi program-(MeGUI,Nero Vision Xtra…) mada I Hand Brake ima predvidjene HD presete-(ja ih nisam testirao).Otvorite program,dobijate izgled kao na slici:

002.jpg


Znaci radimo konvertovanje sa sto manje podesavanja kao sto sam vec napomenuo. Obelezite:High Profile-Film-(1)- u padajucem meniju:Source-aktivirajte opciju:Video file-(2)-pronadjite I uvucite u program zeljeni film za konvertovanje.Dobijate izgled slican kao na sledecoj slici:

003.jpg


Pritisnite:Browse-(3)-odredite destinaciju gde ce program da pakuje film,dajte naziv za novi konvertovani mkv film,posle toga aktivirajte-otvorite karticu:Video-(4).Otvara se izgled slican kao na sledecoj slici:

004.jpg


Znaci ovde sam ponovio da je otvorena kartica:Video-na ovoj slici-(5).U polje: Avg Bitrate-(6)-upisite vrednost-(moja preporuka od 350-450)-u zavisnosti od samog kvaliteta avi filma koji konvertujete,kao I velicine koju zelite da dobijete,samog mkv filma. Odredjivanje ovog broja je “sva mudrost” od cega zavisi kvalitet kao I velicina izlaznog fajla.E ovde sada postoji citava studija o izracunavanju Bitrate…Moja preporuka Vam stoji u zagradi,bez daljeg komentara.Uvek za probu “odsecite” 1-2min. filma I probajte. Sto vise pre konvertovanja “otvarajte” film sa “Media Info” alatom I gledajte njegove parametre.Vremenom cete steci rutinu da unapred vec otprilike znate koji Bitrate da upisete,bez ikakvog izracunavanja I gubljenja vremena…Primera radi: ja sam upisao vrednost-(406)-kbps za Bitrate.Mislite da bi se primetila razlika u kvalitetu filma,da je taj broj 400 ili 412…Naravno,uvek ima onih koji teze nekoj perfekciji,bitrate calculator-ima I izracunavanju… Aktivirajte karticu: Audio & Subtitles-(7) - dobijate izgled kao na sledecoj slici:

005.jpg


U padajuci meni postavite standardrdna podesavanja tona kao sto je zaokruzeno na slici: Audio Codec-(AAC),Muxing-Channel-(Stereo),Sampling rate-KHz-(48),Bitrate- kbps-(128).Pritisnite: Start-(8)-otvara se CMD prozor I pocinje konvertovanje,kao na sledecoj slici:

006.jpg


U cmd prozoru mozete da pratite rad konvertovanja .Cim zavrsi prvi prolaz,Hand Brake prelazi na drugi.Odmah mozete da ocitate: koji prolaz se trenuno konvertuje,koliko je filma vec obradjeno u procentima,brzinu konvertovanja I preostalo vreme.Sve ovo zavisi naravno od jacine Vaseg kompa.Neki orijentir: ako Vam konvertovanje nekog standardnog 700MB filma u avi format,traje recimo jedan-(1)-sat, po ovakvom podesavanju,Hand Brake 0.9.3 ce da odradi MKV sa(x264 video+AAC audio)za 3-3.5 sata.Dobijeni film nije lose da “provucete”-uradite remux,sa programom-MKV Merge,I po potrebi ubacite titlove itd.Za one koga to zanima,neki bitni parametri sa ovim presetom,kreiranog mkv filma vidite na slici:

007.jpg


Gledao sam da objasnjenje svedem na minimum po kome mozete da kreirate solidan mkv(x264) film.Hand Brake ima I neka napredna podesavanja,kreiranje I ubacivanje gotovih preseta sa zvanicnog sajta.Program takodje odlicno radi crop I resize-(promenu rezolucije),upotreba MPEG-4-(Ffmpeg,XviD)-video I MP3,AC3,DTS-(5.1)audio kodeka prilikom konvertovanja.Program Hand Brake je besplatan,mozete ga preuzeti sa zvanicnog sajta.Tutorijal je kreiran sa 0.9.3 verzijom.Trenutna verzija je 0.9.5.Ovo uputstvo u PDF formatu + video uputstvo-(1.8MB)-preuzmite sa linka:

Kod:
https://rapidshare.com/files/1025576872/Hand_Brake_Uputstvo.rar
 
Natrag
Top