Hamasovci uhapsili frizera jer je šišao žene

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Hamasovci uhapsili frizera jer je šišao žene

Tanjug


Jedan frizer u Gazi je uhapšen, jer je prekršio zakon, uveden još prošle godine, na osnovu koga se zabranjuje da muškarci šišaju i feniraju žene



GAZA, TEL AVIV - Jedan frizer u Gazi je uhapšen, jer je prekršio zakon, uveden još prošle godine, na osnovu koga se zabranjuje da muškarci šišaju i feniraju žene, preneli su danas izraelski mediji.
Nakon njegovog hapšenja, mnogi muški frizeri uplašili su se da će i oni biti uhapšeni, pa su prekinuli rad i stajali na vratima salona.
Prošle godine je islamistički Hamas, koji vlada pojasom Gaze, objavio pomenuti zakon kojim se zabranjuje muškarcima da prave frizuru ženama, jer je to protivno islamskoj tradiciji.

Petoro frizera uhapšeno je u februaru i bilo primorano da potpiše pismenu izjavu da odbacuje takvu praksu. Nedavno hapšenje je prva primena zakona od tada.
Adnan Barakat, koji radi kao frizer u poslednjih 27 godina, bio je zapanjen. "Bez rada sam poput mrtvog čoveka. Salon ne može da radi bez mene. Ja nemam nikakav drugi posao. Šta mogu da radim", pitao se on.
I drugi frizeri u pojasu Gaze žalili su se na zakon i na tajnu policiju koja ih posmatra da ga ne bi prekršili. Hamas je i ranije pokušavao da uvede taj zakon, ali je oklevao zbog pritužbi organizacija za ljudska prava.
Ovaj zakon je još jedan u nizu zbunjujućih, poput onih koji zabranjuju ženama da puše nargile i voze se na motoru sa muškarcima.
Realnost u Gazi jeste da mnoge žene i ne žele da ih muškarci šišaju.
Ipak bilo je salona u kojima rade muškarci. Hamas tvrdi da samo uvodi zakone koje želi većina stanovnika.
Hapšenje frizera smatra se pokušajem da se Hamas pokaže pred svojim protivncima koji ga optužuju da je postao isuviše umeren.
 
Natrag
Top