Hajde da pricamo o....

Član
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruka
175
Voleo bih da cujem neka razmisljanja o Dark Gothik Scene odnosno o bendovima kao the Cure, Midnight Oil i sl.Pored Punk Rock muzike,ovaj,ja bih ga nazvao i alternativni rock,stavio bih na drugom mestu mog interesovanja za rock muziku uopste.Bendove koji predstavljaju ovaj vid muzike slusam jos od kraja 80-tih ali nikad nisam imao prilike da cujem nesto vise o pocecima ove muzike.Znam da je the Cure jedan od glavnih predstavnika ove rock scene,koga vrlo rado slusam.Ubedjen sam da ima puno clanova ovog foruma koji slusaju ovu vrstu rock muzike pa bih voleo da cujem injihova misljenja o mom ukusu.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
7
The Smiths su,takodje,predstavnici tog pravca,meni najomiljeniji.Najbolja muzika je nastala 70-ih i 80-ih.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Prošlo je dosta vremena od kad je postavljena ova tema, pa pošto vidim da se nijedan veliki poznavalac nije pojavio da napiše neku reč, odlučih da ja prozborim koju. Odmah da kažem da sam ove pravce pratio usputno i da ne spadam u tu kategoriju velikih poznavalaca. Zato će i teks biti u kratkim crtama,uopšten - neće se baviti sitnim crevcima.
Izvori post-punck darka i gotike su raznovrsni. Mnoge rock grupe su i ranije koristile misticizam, okultizam, atmosferu straha i depresije . Pomenuću samo neke (najpoznatije).Led Cepelini i Blek Sabati su uslovno govoreći neka vrsta "okultnih rok sastava". Okultizmom u pesmama su se bavili i Stonsi,Iglsi i mnoge Esid-rok grupe.Pre njih Roki Erikson. Takođe mnoge kraftrok grupe forsirali su atmosferu straha i misticizma - recimo Tangerine Dream (njih su i tada nazivali gotičarima jer su održavali koncerte u gotskim katedralama), pa Lucifer's Friend itd, itd.
Osim muzike na ove pravace uticali su roman(gotik roman),film, naročito treš filmovi o vampirima,drakuli,zombijima, zatim pozorište, strip, pa i arhitektura i slikarstvo.
Treba napraviti razliku između dark muzike i gotik roka (razume se post pank) .Dark sadrži mračnu atmosveru sa uglavnom intelektualnim tekstovima pune tuge i apatije dok gotik podrazumeva teatralnost i neku vrstu poetičnosti, naravno sa celokupnom subkulturnom ikonografijom :vampire:. Recimo Joe Division je dark jer kroz tekstove i muziku (novotalasnu muziku) gradi mračno i depresivno raspoloženje (očaj ,otuđenost i bespomoćnost). Dok je Bauhaus gotik, jer su teatralni, koriste vampirski imidž i (nekad i kostime) a njihova poetika sadrži izvesnu romantičnu eleganciju . E sad ko je prvi počeo ? Grupa Warsaw je osnovana krajem 1976,postepeno menjaju svoj muzički izraz od puncka ka tmurnijoj muzici. Krajem 77 menjaju ime u Joe Division, izdaju album početkom 1979 (Unknown Pleasures).Bauhaus se osniva 1978 , izdaju album 1980, te godine i The Cure izdaje album na kom umesto bubnja koriste ritam mašinu ( grupa The Damned izdaje album još 1977 iako se maskiraju u vampire, naročito vokal, oni muzički tada još uvek sviraju punck, kasnje se i muzički menjaju u gotik bend).Odmah tu slede i Siouxsie and the Banshees (koji su prvo bili punck bend) i mnogi drugi bendovi - Kommunity FK,Sex Gang Children,Sothern Death cult,Ausgang,X-mal deutschland,The Virgin Prunes,Alien Sex Fiend,Christian Death itd, itd. Pomenute grupe predstavljaju prvi talas gotik rocka . U Americi krajem sedamdesetih iz panka se izdvaja ded rock. U Australiji u to vreme Nick Cave sa The Birthday Party promoviše neki svoj dark gotik stil. Mada od samog početka dark i gotik rock nisu bili jednoobrazni, vremenom su se sve više mešali sa drugim pravcima, sa metalom ( nastaje gotik metal), industrialom,novim romantizmom, glam rockom ,rokabilijem,pa i popom. Dolazi do popularizacije gotik roka.U mediskom smislu sredinom osamdesetih izbijaju u prvi plan grupe poput The Mission,The Cure ,Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim, Xmal Deutshland itd.Neki od ovih grupa ostaće popularni i devedesetih godina . A o devedesetim neki drugi put pošto se tema pre svega odnosila na početke ovih pravaca.
Sad bih se vrlo kratko osvrnuo na gotik subkulturu.
Kao što se pankeri prepoznaju po odevanju , zihenadlama, bedževima, martinkama, itd. ali i po svojoj ideologiji (anarhizmu , nihilizmu) .Tako i gotičari imaju svoj stil oblačenja i života. Naravno nose crna odela , lice im je bledo jer ne vole sunce i krije se od njega (ekstremniji ne izlaze danju) . Okuplju se u po gotik noćnim klubovima ( jedan od prvih takvih klubova je londonski klub Batcave). Svakako ima i onih koji samo slušaju ovu vrstu muzike a ne izgledaju kao gotičari.
Iako je njihova ideologija čisto estetskog karaktera, zasnovana na sličnom ukusu u izgledu, muzici i drugim umetničkim oblastima, nemoguće je ne primetiti njihovo namerno bežanje od užasne stvarnosti u užas (naravno artificijelni) . Podsetiću da se to sve dešava posle neuspele punck pobune.
Mene taj pokret podseća na egzistencijaliste s početka pedesetih. I oni su nosili crna odela i imali bleda lica (bežeći od sunca) a iako su ova dva pokreta imali različite estetske stavove, polazna osnova je bila ista – beg od užasa stvarnosti.
Na prostorima bivše Jugoslavije dark i gotik (new vawe ) scena nije postojala, tačnije više se radilo o pojedinačnim projektima nego o postojanju nekakakve razvijene scene. Nabrojaću neke gotik i dark grupe - Grč, Mizar, Strah, Anastasija, . Međutim ova vrsta muzike imala je ogroman uticaj na naše grupe - što se često zanemaruje. Mnoge grupe koje su poznatije po nečem drugom imale su dark pesme ili albume. Pekinška patka - drugi album (pod uticajem grupe Joe Division), Paraf - album Zastave,pa veoma jak uticaj darka na Lunu i La Stradu, i kod EKV-a taj dark element je bio prisutan,recimo pesma "Oči boje meda" itd . Da pomenem i grupu Josef .K . Ova grupa kombinuje bljutavi pop sa dark elementima, eto tek da se zna da je i toga bilo kod nas. Namerno sam preskočio Lajbah ( i slične mu) jer je to priča za sebe.
Da.. The Smits-i nemaju direktne veze sa dark-gotik pričom (sem da deluju u sličnom vremenskom periodu kad i mnoge gotik grupe ), njih svrstavaju u alternativni rock, a to je priča za drugu temu.
Ovim tekstom sam samo dotakao temu, dosta sam grupa i pojava preskočio, jer toliko toga ima. Eto lepe ideje za ambicozne da napišu knjigu.
I na kraju da ovo ne bi bila samo prazna priča evo nekoliko klipova radi ilustracije.
Prvo - izvori darka i gotik rocka .Pošto Cepeline,Stonse i Sabate već svako zna (a meni su dozlogrdili) postaviću manje eksplatisane a pomenute grupe.
Tangerine Dream
[YOUTUBE]_ESpJm1D1ic[/YOUTUBE]
Kad sam ih već postavio evo kako su se mladi tada zabavljali.
[YOUTUBE]pXrZ-zf8gNE&feature[/YOUTUBE]
Zatim Lucifer's friend - podseća li vas ova pesma na pesmu mnogo poznatije grupe ? Sad ko je od koga ćapil ?
[YOUTUBE]ciaeaW5MxWI&feature[/YOUTUBE]
Prelazim na post punck darkere i gotičare.
Prednost imaju oni koji su probili led - Joy Division
[YOUTUBE]GqUFbd8aAN0&feature[/YOUTUBE]
Zatim Bauhaus
[YOUTUBE]dlK5Cwt8rl4&feature[/YOUTUBE]
pa The Cure
[YOUTUBE]oOHQs405XcU&feature[/YOUTUBE]
Siouxsie and the Banshees
[YOUTUBE]lLP35SNOSDY[/YOUTUBE]
pa Kommunity FK
[YOUTUBE]OiCpfZXjbsk[/YOUTUBE]
pa Sex Gang Children u novijem spotu
[YOUTUBE]4cTSYgnyOP0&feature[/YOUTUBE]
pa Ausgang-Weight
[YOUTUBE]jzS0MwBEJcQ[/YOUTUBE]
pa Xmal Deutschland
[YOUTUBE]5q8cmQ-nXYU&feature[/YOUTUBE]
The Sisters Of Mercy
[YOUTUBE]5ITtorf_g9w[/YOUTUBE]
pa Zombie Ghost Train , mešanje sa rokabilijem,psihobilijem ,šta li već.
[YOUTUBE]DSiLJQiOIVk&feature[/YOUTUBE]
Zatim prostor bivše Juge
Mizar
[YOUTUBE]zJ73LyI0qj0&feature[/YOUTUBE]
Evo kako izgleda kada se gotik rok pomeša sa crkvenim pojanjem - Anastasija
[YOUTUBE]1--Z9ZKKGPU&feature[/YOUTUBE]
Strah
[YOUTUBE]TydlkuUEKgo&feature[/YOUTUBE]
EKV
[YOUTUBE]ex32qlF6Ss0&feature[/YOUTUBE]
i na kraju ovog posta Jozef K.
[YOUTUBE]zlZSJpGaHIU&feature[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruka
175
Cini mi se da posle svega ovoga sto si napisao ova tema vise nije interesan. jer sve sto ima nesto interesan. u vezi ove teme ti si vec rekao.Smatrao sam da ce vise ucesnika biti ukljucena u ovu temu ali posle ovakvog teksta,svako drugo misljenje ce biti suvisno.
 
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5.966
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wa2nLEhUcZ0]YouTube - The Cure - Friday Im In Love[/ame]
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Yjo8RDpsaKc]YouTube - Alice Cooper ~ Poison (with lyrics) AWESOME VIDEO[/ame]
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TgsoJrzplUI]YouTube - Kiss - Detroit Rock City[/ame]
 
Natrag
Top