Gumenjaci za sve prilike

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Gumenjaci za sve prilike

1.jpg

Nekada simbol nižeg socijalnog statusa, danas ih nose manekenke, javne ličnosti, pa i državne službenice, izdvajajući se kao nezaobilazni modni sastojak najvećeg dela ženske populacije. Gumene čizme postale su planetarni fenomen! Kako i zašto?

Nekada zaštitni znak ribara, seljaka i radnika, ili pak najmlađih, gumene čizme poslednjih godina zagospodarile su suvereno gradskim pločnicima širom planete.

I dok su beskompromisno ukinule jaz među generacijama, jer danas ih nose svi- i mame, i bake, i unuke, ima i onih(doduše ređih) koji misle da postoji nepremostiv jaz koji gumenjaci ne mogu i ne smeju da preskoče.

Oni će vam reći da je „ono što je pravljeno za blato – nije za asfalt “, da esteski nije dopadljivo i lepo. Štaviše - da je ružno. Ipak, to su najčešće muškarci, i oni iz kojih „neće selo tako lako“, pa ih gumenjaci isključivo podsećaju na blatnjav rodni kraj.

2.jpg

Bilo kako bilo, tek činjenica je da su iz štala avanzovale na modne piste, i ušetale u kancelarije, državne institucije i fakultete. Blato više nije sinonim za taj modni detalj, nego nekakav urbanitet, kaže profesorka Divna Vuksanović.

-To je stvar mode, stvar je trendova, a očito je da su trenutno moderni veštački materijali, i neko je to lansirao. Po mom mišljenju to ima i praktičnu stranu, koja je meni najdopadljivija, jer su takve čizme nepromočive. A mogu izgledati i luckasto, i sasvim prihvatljivo, ukoliko, kako kažu kreatori modne industrije „umete to da nosite“, kaže profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti Divna Vuksanović. Dakle, one su praktične, ne muče ženu, što je vrlo bitno, jer ne možete nositi gumene čizme na visoku štiklu. I uvek sam zavidela deci što imaju slobodu da ih nose. Sad mi se dopada što mogu i ja legitimno da ih nosim, a da niko ne pomisli da sam došla sa pecanja ili sa sela, dodaje kroz smeh teoretičarka medija.

3.jpg

-Potpuno je razumljivo zašto su postale trend, kaže mankenka Anđelija Vujović, i sama njihov poklonik. Jako su upotrebljive i dobar su modni detalj. Dobro stoje, lepo su dizajnirane, i uglavnom su to neke vedre boje. Sad je to naravno krenulo da se razvija, i samo pokazuje koliko one mogu biti dobar modni akcenat.

A sve je počelo kada su belosvetske trendseterke na velikim muzičkim festivalima, poput britanskog Glastonbury-ja, zbog nepredvidljivih vremenskih uslova, prošetale gumenjake, misli Anđelija Vujović.

-Uh, ko ih danas ne nosi...?! Teško mi je uopšte da izdvojim, kaže. Viđala sam i slike Hajdi Klum, Kejt Mos, Džeme Vord, i mnogih drugih ikona stila koje posećuju te festivale. Da po blatu ne bi uništavale svoje stileto štiklice, bile su primorane da počnu da nose gumene čizme. Nose haljine Žan Pol Gotjea i mnogih drugih svetski poznatih kreatora, izgledaju kao milion dolara, a na sebi imaju gumene čizme! I to izgleda fenomenalno, naglašava poznata manekenka.

Dakle, tako su gumene čizme ušle u svet mode, da bi vremenom postale planetarni fenomen. Toliki da je naš najveći proizvođač autoguma npr. postao omiljena modna destinacija armija Beograđanki u potrazi za gumenim čizmama. Ali i njihovih muških pratilaca, kažu prodavci.

-I muškarci traže za sebe gumene čizme, potvrđuju prodavci u Tigru. Možda izbor nije toliko za njih, ali nađe se ponešto. Jednostavno je to postao opšti hit u Beogradu. Kupuju ih svi, nema razlike ko ih kupuje, i dame koje drže do mode, i dame koje to shvataju kao nužnost, jer je gumena čizma danas zaista nužnost.

4.jpg

Planetarna pomama za gumenim čizmama potpuno je razložna, u šta se i sami uverite kad postanete vlasnica jednih. Ravne i udobne za nošenje tokom čitavog dana, nepromočive na kiši, idealne saveznice suknji na kišnim danima, jer vam bare ne mogu ništa. A prilagođene su i ledenim zimskim temperaturama, jer imaju opciju: termo čarapa koja zadržava toplotu.

Cene su im u rasponu od 1000 do 20 i više hiljada dinara, sa uglednim dizajnerskim potpisom. Demokratizacija gumenjaka ne treba da čudi, jer ovo nije prvi put u istoriji mode, naglašavaju poznavaoci, da je nešto isprva krajnje funkcionalno-postalo svetski modni fenomen. Setimo se samo da je džins izvorno bio odeća ratara i farmera. A može li bilo ko danas da zamisli svoj život bez farmerki?

Izvor: S media; Smiljana Popov



 
Natrag
Top