"Gugl" traži najboljeg đaka iz Pirota

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Jovan Damjanović pokazao vanserijske talente iz mnogih oblasti


"Gugl" traži najboljeg đaka iz Pirota


Blic



Jovan Damjanović ima samo 18 godina i mnogi ga smatraju čudom od deteta i vanserijskim talentom. Bio je đak generacije, u šestom razredu bio je državni prvak iz fizike, a u sedmom državni prvak iz hemije. U osnovnoj školi takmičio se i iz informatike, matematike, recitovanja, francuskog jezika, geografije... Sa svojih 12 godina dobija jezički portfolio, takozvani jezički pasoš koji dodeljuje Privredna komora Srbije, a nedavno je i dobio ponudu da pohađa troipomesečnu obuku o trošku “Gugla”.

186351_talenat_ff.jpg

Jovan na Svetskom prvenstvu iz debate u Dandiju u Škotskoj


Rođen je u Prištini, a porodica Damjanović, otac Ognjen, majka Brankica i sin Jovan i ćerka Melanija iz Kosova Polja, u Pirot su došli 1999. godine.

- U Pirotu je sve počelo. Tu sam stekao osnove i sada nadograđujem svoje znanje. Otišao sam u Beograd zato što nudi bolje uslove za školovanje i moje usavršavanje. Iz istih razloga planiram da se otisnem u Ameriku i upišem neki od najprestižnijih američkih univerziteta. Moj prvi izbor je Harvard, sledi Jejl ili neki drugi prestižni univerzitet. Smatram da ću u Americi steći dobro obrazovanje i priliku za dobar život - priča Jovan.

186353_talenat-1_hs.jpg

Nagrade osvojio i u Češkoj


Jovan je 2009. godine bio viceprvak države iz hemije, a dve godine kasnije i državni prvak iz hemije. Učestvuje na Svetskim prvenstvima iz debate u Turskoj, Škotskoj i Češkoj. Predsednik je Debatnog kluba Matematičke gimnazije i koordinator dodatne nastave hemije u školi. Piše poeziju, svira klavir i gitaru.

- Dobio sam ponudu da tokom leta pohađam troipomesečnu u obuku o trošku „Gugla“. Posle te obuke se polaže ispit i stvara se mogućnost da se odmah po završetku studija tamo i zaposlim. Još nisam doneo konačnu odluku - kaže Jovan.


Na svoj 18. rođendan je saznao da su roditelji i sestra osam meseci krili od njega tajnu o knjizi koju je napisala njegova majka. Bilo je to veliko i prijatno iznenađenje.
- Kada sam okrenuo prednju stranu korica i video naslov, naprosto sam zanemeo. Shvatio sam koliko je velika majčinska ljubav. Zahvalan sam majci u svakom slučaju - kaže Jovan.

186352_talenat-2_hs.jpg

Jovan sa roditeljima i sestrom

Njegova majka Brankica kaže da je primetila kad se rodio da on nije obično dete i da kao beba uopšte nije plakao.
- Shvatili smo da je to dete natprosečno inteligentno. On je to svakim danom pokazivao - priseća se majka Brankica.


Ona je od Jovanovog rođenja počela da zapisuje njegove izjave u svesku koju su u kući zvali “Biserka”.

- Shvatila sam da bi to mogla da bude jedna lepa knjiga i pomislila da to bude poklon za njegovo punoletstvo. Čini mi se da smo napravili pravu stvar. Bio je zaista iznenađen kada smo mu predali rođendanski poklon. Naša najveća nagrada je ta što je on bio srećan. Prisećala sam se nama dragih, ali i teških momenata, izbeglištva, bežanja sa Kosova i Metohije, gubitka egzistencije u jednoj noći. Knjiga jeste jedno lično sećanje majke o jednom dečaku i njegovom odrastanju, ali je to i knjiga koja veliča porodicu - kaže Brankica.
 
Natrag
Top