Grejanje poskupljuje za 10-15 odsto?

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Grejanje poskupljuje za 10-15 odsto?
Toplane za jesen spremaju nove cenovnike
29.08.2009. 05:00

Početak grejne sezone označiće za većinu gra*đana koji se greju putem toplana i poskupljenje grejanja za 10-15 odsto, saznaje "Novac". Većina toplana u Srbiji već priprema zahteve za više cene grejanja, pre svega u 15-ak gradova koji tokom ove godine nisu podizali cene. Ipak, žitelje mnogih gradova pogodiće i drugo poskupljenje centralnog grejanja u ovoj godini, a o tome razmišljaju i u Beogradu i u Novom Sadu.

grejanje-x.jpg


Uzrok mogućeg novog poskupljenja grejanja je viša cena mazuta prouzrokovana delom skokom cene ovog energenta na berzi, a delom i većim troškovima NIS-a. Inače, predstavnici toplana, kako tvrde, i NIS-a nedavno su postigli dogovor u Ministarstvu energetike da se cena mazuta za sezonu 2009/2010. formira po formuli berzanska cena plus 60 dolara na ime dodatnih troškova. Ova cena će se korigovati svakih sedam dana.
- Zbog ovakvih cena mazuta veliki broj toplana moraće da koriguje cene. Trudićemo se da ne svalimo ceo teret poskupljenja na građane, ali su ona neminovna - kaže za "Novac" Milovan Lečić, predsednik Udruženja toplana Srbije, koje okuplja 57 toplana. On ističe da je 36 gradova od početka ove godine već podiglo cene grejanja kako bi otklonilo disparitet između nabavne cene energenata i cene grejanja, dok 15 gradova to još nije učinilo. Među njima su Bor, Priboj, Užice, Jagodina, Negotin, Novi Pazar… Upravo stanovnici tih gradova mogu očekivati i poskupljenje grejanja u ovoj sezoni, ali ni žitelji gradova koji su već dizali cene u 2009. neće biti pošteđeni.
Kako nezvanično saznajemo, vrlo je verovatno da će Beograđane u ovoj godini stići još jedno poskupljenje grejanja, i to zbog novih cena mazuta. Upravni odbor "Beogradskih elektrana" tek će odlučivati o poskupljenju, jer se rade kalkulacije mogućih gubitaka. Ipak, kako nam je rečeno u ovom javnom preduzeću, mazut je bitno poskupeo u odnosu na prošlu godinu, kada je cena varirala od 22 do 26 dinara po kilogramu(uz ostvaren količinski rabat od šest dinara po kilogramu ovog energenta). Prema novom ugovoru, mazut se plaća od 34 do 36 dinara po kilogramu, ali više nema količinskog rabata. Dakle, cena je sada bitno viša.
- Gradsko veće još nije dobilo zahtev "Beogradskih elektrana" za poskupljenje usluga, ali je vrlo verovatno da će ga biti. Grad nema mogućnosti da pokrije gubitke toplana iz svojih sredstava, a ne bi ni bilo korektno da subvencionišemo samo deo građana koji se greju putem toplana, a ostale ne - kaže za "Novac" Goran Aleksić, član Gradskog veća Beograda.

grejanje-t.jpg


On napominje da ukoliko do korekcija cena dođe, one neće biti ni blizu 36 odsto, koliko je grejanje poskupelo početkom ove godine.
- Moje procene su da to ne bi smelo da pređe stopu ovogodišnje inflacije, dakle da ne sme biti više od 10 odsto - kaže Aleksić.
Inače, JKP "Beogradske ele*ktrane" koje greje 300.000 doma*ćinstava prvo je potpisalo ugovor sa NIS-om o isporukama mazuta za ovu grejnu sezonu. To je i logično pošto Beograd troši trećinu ukupnih potreba za mazutom, pa je tako ugovoreno 50.000 tona. Od toga je 30.000 tona već uskladišteno, a preostale količine stići će do 1. oktobra.
I iz Novosadske toplane, koja koristi samo gas, najavljuju mogućnost da traže poskupljenje.
- Gas je u dva navrata prošle godine poskupeo za 60 odsto, a mi smo podigli cenu grejanja za 38 odsto početkom godine. Jasno je da je postoji disparitet cena i da nam je neophodno novo poskupljenje - kaže Jelena Vulin, portparol Novosadske toplane. Ona ipak napominje da će odluku o tome hoće li tražiti novo poskupljenje i u kom procentu, doneti Upravni odbor ovog preduzeća, a konačnu reč daće grad.
Ipak, pretežni uticaj na poskupljenja ovog puta imaće mazut, koji koristi čak 49 toplana u Srbiji, a potrebne količine za ovu grejnu sezonu iznose 148.000 tona. Od ukupnog broja toplana oko 20 odsto koristi isključivo mazut, a blizu 60 odsto alternativno gas i mazut (po 10 odsto su samo na ugalj, tj. gas).
- NIS je u mogućnosti da toplanama za celu grejnu sezonu isporuči svih 148.000 tona mazuta kako bi od 1. septembra počelo sukcesivno preuzimanje tog energenta i priprema za početak grejne sezone - kaže za "Novac" Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a. On ističe da se najveći deo isporuka odnosi na Beogradske toplane koje su gotovo u potpunosti izmirile dugovanja prema NIS, što nije slučaj s toplanama po unutrašnjosti Srbije.
- Preostale toplane po Srbiji još uvek imaju neizmirene obaveze, ali im NIS izlazi u susret utoliko što im omogućava da svoje dugove reprogramiraju do kraja godine - kaže Kravčenko, napominjući da će i za njih, kao i za beogradske toplane, biti obezbeđeno dovoljno ovog energenta. U NIS-u napominju da su toplanama izašli u susret, bez obzira na vlastitu komplikovanu finansijsku situaciju, time što su im omogućili dovoljne količine za celu sezonu, reprogram dugova do kraja godine, kao i isporuke bez bankarskih garancija.
U Udruženju toplana ističu da su pregovori sa NIS-om bili teški i da, iako je bilo izvesnih ustupaka, ostaju brojni problemi.
- Jedan od njih je i isplata starih dugova NIS-u. Iako smo mi tražili reprogram na godinu dana, NIS je pristao samo na reprogram do kraja ove godine - kaže Lečić, napominjući da ukupan dug toplana prema NIS-u iznosi 499 miliona dinara.
On ističe da će u vraćanju tih dugova biti potrebna velika pomoć lokalnih samouprava u čijoj nadležnosti su toplane.
- Svi treba da shvatimo da NIS više nije državna kompanija i da novog privatnog vlasnika interesuje samo profit, a ne socijala - kaže Lečić.
Prema njegovim rečima, NIS je u prvi mah tražio i cenu od 70 dolara po toni na ime troškova prerade, ali je to tokom pregovora spušteno na 60 dolara. On ističe da je prošle godine kilogram mazuta koštao oko 26 dinara, a danas košta 36 dinara, iz čega je jasno da ni poskupljenje od 10-15 odsto trenutno ne može da pokrije troškove. Na pitanje koliko su iznosili troškovi prerade u prethodnoj sezoni, Lečić nema pravi odgovor.
- Mi u toplanama ranije nikada nismo znali tačnu strukturu cene. To je više-manje bilo dogovarano između NIS-a i Ministarstva energetike. Moja računica kaže da je u prošloj grejnoj sezoni ta cena bila berzanska, plus u proseku 40 dolara na ime prerade, s tim što je na kraju sezone prerada dostigla cenu od 60 dolara po toni - kaže Lečić.
Ni u Ministarstvu energetike nismo mogli da dobijemo precizne podatke o tome koliko su sada više cene prerade mazuta u odnosu na prethodnu sezonu. Milan Budimir, portparol Ministarstva rudarstva i energetike, kaže za "Novac" da ovo ministarstvo nije nadležno za cene grejanja, odnosno da lokalne samouprave određuju cenu.
- Ministarstvo je samo posredovalo u pregovorima između toplana i NIS-a kako bi se lakše došlo do dogovora. Uspeli smo da izdejstvujemo da NIS odustane od zahteva da toplane daju bankarske garancije, što je bitna olakšica. NIS je sada komercijalna kompanija i jasno je da su cene mazuta tržišne, a za to da li će biti poskupljenja grejanja ili ne, nismo nadležni - kaže Budimir.
Predlozi toplana mogli bi već u septembru da budu razmatrani u lokalnim samoupravama, a nezvanično se može čuti da bi u tom slučaju nove cene stupile na snagu već od oktobra.

Dug za gas tri milijarde dinara
Beogradske elektrane" duguju preduzeću "Srbijagas" nešto više od tri milijarde dinara za gas utrošen u prethodnoj grejnoj sezoni (2008/2009). Takođe, u toku je otplata kredita od 1,5 milijardi dinara za prirodni gas koji je utrošen u grejnoj sezoni 2007/08, tako da otplata duga za gas iz prethodne grejne sezone predstavlja veliki problem - rečeno nam je u "Beogradskim elektranama", koje troše čak 25 odsto ukupnih količina gasa potrebnih Srbiji, odnosno oko 320 miliona metara kubnih ukupno. U ovom preduzeću ističu i da korisnici duguju "Beogradskim elektranama" više od 3,5 milijardi dinara. Od te sume, oko dve milijarde dinara je dug prema preduzeću nastao samo u prethodnoj grejnoj sezoni (2008/2009).


Ako menice podbace, aktiviraće se bankarske garancije
- Iako je NIS prvobitno tražio bankarske garancije da bi isporučivao mazut, od toga se odustalo pa će plaćanje zasad biti u sopstvenim menicama, i to u roku od 60 dana - kaže Lečić. On ističe da bi insistiranje na bankarskim garancijama toplane dodatno koštalo 50 miliona dinara.
- U slučaju da menice ne budu validne, NIS je tražio za svaku narednu isporuku bankarske garancije - kaže Lečić.


Radna grupa za sigurno snabdevanje energentima
- Ministarstvo energetike će formirati radnu grupu za sigurno snabdevanje energentima početkom septembra. U radnoj grupi biće predstavnici EPS-a, NIS-a, "Srbijagasa", "Transnafte", Elektromreže Srbije, predstavnici toplana i AP Vojvodine - kaže Milan Budimir, portparol ovog ministarstva. Zadaci radne grupe biće da obezbedi uredno snabdevanje kako gasom i mazutom, tako i stabilnost elektronergetske mreže tokom sezone 2009/10.


Izvor: Blic
 
Natrag
Top